Znajdź nas na

FAKTY

Czy zima znów „zaskoczy drogowców” w powiecie ostrowieckim?

Jak prognozuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej już podczas nadchodzącego weekendu powinna powrócić zima, a z nią śnieg, marznąca mżawka, czy oblodzenie. Pod koniec listopada 2023 roku publikowaliśmy zdjęcia od naszych Czytelników, którzy żalili się na stan dróg, między innymi tych zarządzanych przez Powiat Ostrowiecki. . Temat odśnieżania powrócił podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 28 grudnia 2023 roku. – (…) uważam, wbrew pozorom, że ten stan był niezły. Ten sprzęt pracował 24-godziny na dobę – mówiła podczas sesji Marzena Dębniak, Starosta Ostrowiecki. Czy zima ponownie zaskoczy drogowców, czy tym razem będą na nią przygotowani?

Tak wyglądała droga powiatowa w Dołach Biskupich 30 listopada 2023 roku fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

W listopadzie 2023 roku Czytelnicy z całego powiatu ostrowieckiego na adres naszej redakcji przesłali nam zdjęcia i alarmowali o trudnych warunkach drogowych.. Żalili się m.in. na drogę powiatową biegnącą przez Nietulisko Duże, Doły Biskupie czy drogę powiatową biegnącą od ulicy Zamkowej w Ćmielowie poprzez las, Rudę Kościelną, stoki i Borię). Temat odśnieżania podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 28 grudnia 2023 roku, poruszył Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

Mówił, że choć pogoda sprzyja, a na drogach nie ma śniegu pogoda może się bardzo szybko zmieni, co pokazał atak zimy na początku listopada. . 

– Nie było rewelacyjnie mimo tych zapewnień, że jesteśmy świetnie przygotowani. Ja pytałem jeszcze przed terminem tych opadów. Zapowiedzi są takie, że ma się ta pogoda też zmieniać. Prosiłbym o zwrócenie szczególnej uwagi na przejścia dla pieszych, chodniki, bo wyglądały one naprawdę bardzo, bardzo kiepsko. Myślę, że dobrym chyba rozwiązaniem byłoby zwrócenie się, jeżeli taka możliwość istnieje do zarządców spółdzielni mieszkaniowych, do zarządców większych instytucji o zadbanie również o te tereny, przy których te chodniki się znajdują. Mnóstwo osób starszych zgłaszało takie problemy, mnóstwo osób starszych prosiło o różnego rodzaju interwencje, stąd też mój apel o to, aby szczególnym zainteresowaniem objąć ten przedmiot tej aury roku, jaka przed nami – apelował Paweł Walesic. 

Tak wyglądała droga powiatowa w Dołach Biskupich 30 listopada 2023 roku fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Marzena Dębniak, Starosta Ostrowiecki uważa, że powiat jest dobrze przygotowany do zimy. 

– Proszę państwa my naprawdę jesteśmy dobrze przygotowani do akcji zima.  Państwo wiecie, że powiat bezpośrednio nie odśnieża wszystkich dróg, bo gmina Ostrowiec w ramach porozumienia odśnieża drogi, chodniki powiatowe, gmina Bodzechów odśnieża swoje, natomiast na pozostałe mamy sprzęt. Odbywają się zawsze spotkania w zakresie zarządzania kryzysowego przy takich opadach. I uważam, wbrew pozorom, że ten stan był niezły. Ten sprzęt pracował 24-godziny na dobę. Tylko proszę wziąć pod uwagę obfitość śniegu. On przejechał, a za dwie godziny nie było śladu, ale utrzymaliśmy drożność wszystkich dróg i to nie tylko dotyczy nas, ale jak państwo obserwowaliście w całej Polsce i za granicą, przy tak intensywnych opadach śniegu jest to po prostu problem, ale drożność wszystkich dróg powiatowych była przez cały czas. To po pierwsze. Jeżeli chodzi też o chodniki, to wszyscy mamy określony wiek i wiemy też jak to było. To nie ma coś takiego, że spadł śnieg i w tempie ekspresowym np. spółdzielnia, czy miasto, to uprzątnie. Proszę zauważyć, że zupełnie inna była sytuacja za trzy dni. Pracowników Zakładu Usług Miejskich było widać od samego początku na całym mieście. Spółdzielnie, które mają też określoną liczbę zatrudnionych się starały, ale przy tak intensywnych opadach śniegu nie będzie wszystko zrobione w ciągu dwóch, trzech dni. Bo jest to niemożliwością, bo skąd mam wziąć tych ludzi do odśnieżania? Kto ma swój własny domek to wie ile pracy kosztowało przebicie się do garażu, albo do ulicy i jeszcze odśnieżanie swojego kawałka ulicy. Można mieć inne zdanie, natomiast uważam, że w czasie tej śnieżycy służby się sprawdziły, utrzymaliśmy drożność – podsumowała starosta.

Poniżej video prezentujące jak wyglądała droga powiatowa w Dołach Biskupich i Nietulisku Dużym 30 listopada 2023 roku.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this