O tym, jak ciężko przestawić się z „pracy twarzą w twarz” , na pracę online doskonale wiedzą pracownicy ćmielowskiego domu kultury i biblioteki. Brakuje spotkań, rozmów, wymiany poglądów.
– Na pewno jest inaczej. Nie ma tego kontaktu z odbiorcą. Wydaje mi się, że tak samo, jak uczestnicy wydarzeń, organizowanych przez nasz dom kultury, czy bibliotekę – potrzebują kontaktu, tak samo, nam – pracownikom instytucji kultury, brakuje odbiorców naszych wydarzeń – dodaje Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.
Podkreśla, że z mieszkańcami, którzy przychodzą na wernisaż, czy koncert, można porozmawiać, wymienić poglądy, uśmiechnąć się, w wirtualnym świecie brakuje spontanicznej reakcji odbiorcy. Tak samo sytuacja wygląda w bibliotekach. Czytelnicy tęsknią za książkami, a bibliotekarzom brakuje czytelników.
– Cieszymy się, że w drugim etapie przywracania tej normalności do Polski, biblioteka zostanie otwarta. Aktualnie zaczynamy przygotowywać się do tego otwarcia. Przygotowujemy pleksy, maseczki, płyny dezynfekujące. Chcemy, aby czytelnicy naszej biblioteki również byli odpowiednio zabezpieczeni. Na pewno wolelibyśmy, żeby to wszystko odbywało się w takiej zwykłej formule, tak jak odbywało się to wcześniej. Niemniej jednak staramy się aby to życie choć trochę wróciło do normalności – zapewnia dyrektor domu kultury.
Z tego też powodu wraz z pracownikami biblioteki nagrali film.
– To był pomysł pracowników biblioteki. To wspaniali ludzie. Świetnie się z nimi współpracuje i zawsze można liczyć na ich inwencję twórczą – dodaje Wioletta Rogala-Mazur.
Nagranie trwa ponad cztery minuty, podczas których pracownicy biblioteki: Bożena Rzepka, Agnieszka Łysoniewska, Bożena Szczygieł (plastyk), a także Wioletta Rogala-Mazur (dyrektor domu kultury), czytają dzieciom wiersze.
– Z komentarzy, które pojawiły się pod naszym filmem możemy dowiedzieć się, że był to dobry pomysł i jest pozytywnie odbierany przez mieszkańców Ćmielowa. Co będzie dalej? Czy będą kolejne filmy? Jeszcze nie wiem. Zobaczymy. Na pewno chcemy, aby w tym trudnym dla wszystkich czasie mieszkańcy gminy Ćmielów mieli choć odrobinę rozrywki – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur.
Przyznaje, że pojawiły się pomysły na czytanie innych tytułów. W tej chwili pracownicy domu kultury przygotowują galerię zdjęć pod wspólnym tytułem: Ćmielów dawniej. Zdjęcia wyeksponowane zostaną najprawdopodobniej przed ćmielowskim domem kultury. W tym roku Ćmielów obchodzi bowiem 515-lecie nadania praw miejskich.
– Uroczystości miały wyglądać zupełnie inaczej, ale wirus pokrzyżował nam plany. Odwołaliśmy Dni Ćmielowa, które miały odbywać się 15, 16. 17 maja. Gwiazdą wydarzeń miał być zespół zespół Top Girls. W planach był też konkurs na najlepszego DJ-a.Wszystko musieliśmy przesunąć w czasie – podsumowuje dyrektor domu kultury.
Z okazji 515 rocznicy nadania praw miejskich ogłoszono też konkurs na koncepcję jubileuszowej maskotki ćmielowskiej i wymyślenie nie jej nazwy. Jeszcze tylko do jutra (24 kwietnia) można nadsyłać prace i pomysły.
– W sumie wpłynęły do nas cztery propozycje. W przyszłym tygodniu zbierze się komisja, która zadecyduje o tym, kto wygrał. Oprócz nagrody głównej będą też nagrody pocieszenia. Czasy są jakie są, nie zmienimy tego, możemy tylko próbować umilić mieszkańcom ten trudny czas – dodaje Wioletta Rogala-Mazur.
O konkursie z maskotką w roli głównej pisaliśmy tutaj: