Znajdź nas na

PO GODZINACH

Dali się poznać mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, teraz mobilizować do działania będą na ostrowieckim Gutwinie!

Realizowanymi przez siebie projektami i wydarzeniami dali się już poznać mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego. Budowali domki dla jeży, tworzyli mapę cytatów motywacyjnych, które ozdobiły miasto, organizowali giełdę „przydasiów”, a także wydarzenia jednoczące ostrowczan bez względu na status społeczny, wiek, czy sprawność. Mowa o organizatorach społeczności lokalnej, działających przy ostrowieckim Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Teraz mobilizować do działania będą na Gutwinie. Zaczynają już w Walentynki!

Organizatorzy Społeczności Lokalnej przy Miejskim Ośrodki Pomocy w Ostrowcu Św. Od lewej: Damian Głuszyński, Paweł Gryglewicz, Joanna Gajewska-Biało, Dorota Struska, Magdalena Kłys i Katarzyna Kozińska – animator społeczno-kulturalny fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Miniony rok był ostatnim, w którym prowadziliśmy działania typowo projektowe, związane z organizowaniem społeczności lokalnej. Będziemy jednak kontynuować swoje działania, z tym, że teraz zmieniamy obszar, na którym organizować będziemy różnego rodzaju wydarzenia, nakierowane na lokalną społeczność. Będzie to osiedle Gutwin. Nie zapominamy jednak o osobach, które już zostały zaktywizowane, które sobie świetnie radzą w swoim środowisku, mam tu na myśli społeczność Częstocic.  Nadal będziemy prowadzić działania aktywizacyjne na tym terenie – mówi Katarzyna Kozińska, animatorka społeczno-kulturalna. 

Dodaje, że efektem działań na terenie Częstocic jest m.in powstanie grupy samopomocowej, która cały czas się spotyka i planuje działania społeczne. Grupa składa się z mieszkańców  różnych dzielnic Ostrowca Świętokrzyskiego. Połączył ich jednak jeden cel, chęć robienia czegoś dla innych. 

– Będziemy ich w tym wspierać i pomagać. Trzeba pamiętać o Stowarzyszeniu „Pozytywnie Zakręceni”, które teraz również prowadzi różnego rodzaju projekty na terenie miasta. Nasze działania na pewno będą łączyły się z ich działaniami, będziemy realizować wspólne pomysły – mówi Katarzyna Kozińska. 

Katarzyna Kozińska, animator społeczno-kulturalny w MOPS w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że teraz pora na połączenie społeczności ostrowieckiej dzielnicy Gutwin. To miejsce,  w którym obok siebie  występują i bloki socjalne, jak i domki jednorodzine.

– Bardzo chcielibyśmy połączyć i zjednoczyć tę społeczność, wspierać ją. Nie tylko z bloków socjalnych, ale i innych mieszkańców Gutwinu. Osiedle na obrzeżach miasta, jest przestrzeń do rekreacji i działań na świeżym powietrzu. Pierwszym naszym etapem to diagnoza środowiska. Sprawdzamy wszystkie możliwe zasoby tej społeczności. Będziemy planować różne działania, także okolicznościowe. Mam nadzieję ,że wypracujemy kalendarz imprez, który na stałe wpisze się w tę dzielnicę. Na Gutwinie mieszka mnóstwo dzieci, jest szkoła, która też jest chętna do działania, swoje wsparcie zadeklarowała pani dyrektor – wyjaśnia Katarzyna Kozińska.  

Dodaje, że aktualnie organizują miejsce aktywności lokalnej na osiedlu Gutwin. Pierwszym z działań będą warsztaty związane z Walentynkami. 

Odsłonięcie skrzydeł motyla, namalowanych na muszli koncertowej na Gutwinie.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcemy przeprowadzić warsztaty ukierunkowane na okazywanie uczuć. 14 lutego chcielibyśmy także rozdawać walentynkowe serduszka mieszkańcom te1 dzielnicy, aby i oni mogli nas poznać. Widzimy, że jest duże zapotrzebowanie na tego typu działania. Izolacja „dał się nam w kość”. Ta chęć przebywania razem i robienia czegoś dla innych jest olbrzymia. Mieszkańcy Ostrowca Św chcą działać społecznie –  podsumowuje Katarzyna Kozińska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this