Znajdź nas na

FAKTY

Do gminy Ćmielów przyjechał cytomammobus! Do badań zachęca Joanna Suska!

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa zachęca do skorzystania z badań w cytomammobusie, który dziś (19 kwietnia) i jutro (20 kwietnia) zaparkuje przy Urzędzie Miasta i Gminy w Ćmielowie. Badania prowadzone będą od 10.00 do 16.00. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem: 661 911 300. – W tym pędzie życia, zatrzymajmy się na chwilę i pomyślmy o własnym zdrowiu. Jeśli nie dla siebie, zróbmy to dla naszych najbliższych – mówi Joanna Suska.

Źródło: Gmina Ćmielów

Dziś (19 kwietnia) i jutro (20 kwietnia) mieszkanki gminy Ćmielów mogą skorzystać z badania w cytomammobusie, czyli mobilnej pracowni Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. To specjalistyczna naczepa, przystosowana do wykonywania badań mammograficznych oraz cytologicznych, docierająca do miejscowości, w których jest ograniczona dostępność do tego typu badań.

W MPBD ŚCO znajdują się: pracownia badań mammograficznych oraz gabinet badań cytologicznych, recepcja, 2 przebieralnie, pomieszczenie socjalne i toaleta. Pomieszczenia są klimatyzowane i ogrzewane. Nowoczesne wyposażenie zapewnia wygodę oraz komfort w trakcie wykonywania badań.

W MPBD pracują: technicy elektroradiologii wykonujący badania mammograficzne, położne pobierające cytologię oraz sekretarki medyczne.

Badania wykonane w cytomammobusie w żadnym stopniu nie odbiegają standardem od badań wykonywanych w placówkach stacjonarnych.

– Zachęcam wszystkie mieszkanki naszej gminy  do skorzystania z badań. Rok temu sama wykonałam takie badanie. W tym pędzie pracy znalazłam chwilę, aby się zatrzymać i pomyśleć o swoim zdrowiu. Okazało się, że wszystko jest w porządku, z czego bardzo się cieszę, wobec tego mogę się dziś uśmiechać. Chciałabym, aby mieszkanki naszej gminy również mogły się uśmiechać, myśląc o swoim zdrowiu. Pamiętajmy, że ta profilaktyka jest niezwykle ważna. W przypadku problemów ze zdrowiem możemy reagować jak najszybciej, a czas ma w  przypadku wielu schorzeń kluczowe znaczenie – podkreśla Joanna Suska.  

Mammografia jest prześwietleniem rentgenowskim z użyciem niskiej dawki promieniowania, dzięki któremu można zbadać piersi i wykryć w nich ewentualne zmiany.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu profilaktyki raka piersi mogą skorzystać kobiety w wieku 50 – 69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały tego badania.

Znajdujący się w cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii cyfrowy mammograf o wysokiej czułości, umożliwia wykonywanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i pozwala wykryć zmiany poniżej 3 mm wielkości. Dawka promieniowania emitowana w mammografie cyfrowym jest o ¼ niższa niż w zwykłym mammografie analogowym.

Cytologia jest szybkim i bezbolesnym badaniem, dzięki któremu można zdiagnozować stany przednowotworowe i raka szyjki macicy we wczesnym stadium zaawansowania.

Z bezpłatnej cytologii w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać kobiety w wieku 25 – 59 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie wykonywały badania cytologicznego.

W cytomammobusie Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wykonywane są dwa badania cytologiczne w ramach jednej wizyty (cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym), co zapewnia dokładniejszą diagnostykę i umożliwia wykrycie wczesnych stanów przednowotworowych, kiedy możliwe jest pełne wyleczenie.

Badania profilaktyczne są przeznaczone dla kobiet zdrowym, które nie zauważyły u siebie żadnych niepokojących objawów. Warto korzystać z takiej diagnostyki, ponieważ wykrycie nowotworu we wczesnym stadium, bezobjawowym, znacząco zwiększa szanse na wyleczenie.

Na badanie należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Badania są wykonywane w godzinach 10.00-16.00.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this