Znajdź nas na

FAKTY

Do kogo trafiły „Dzieje miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”?

– Wykonawca oświadcza, że posiada wszelkie prawa do wykonywania zobowiązań określonych w umowie, w tym prawa autorskie i prawa zależne oraz, że Monografia przekazana zamawiającemu nie będzie obciążona wadami prawnymi, w tym w szczególności, że nie naruszy majątkowych, bądź osobistych praw autorów, wydawców i innych osób trzecich. Ponadto Wykonawca oświadcza, że Monografia stanowić będzie w całości dzieło oryginalne, będzie wolna od jakichkolwiek zapożyczeń i nie naruszy praw autorskich osób trzecich – to tylko jeden z zapisów umowy zawartej 5 października 2022 roku pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski, a Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a dotyczącej kompleksowego opracowania oraz druku polskojęzycznej wersji Monografii, dotyczącej historii Ostrowca Św. Do umowy sporządzono również aneks. Niestety książki kupić nie można. Nie jest dostępna w formie elektronicznej, czy e-booka. Ostrowczanie pytają do kogo zatem „trafiła”? W ich imieniu zapytaliśmy w ostrowieckim urzędzie miasta.

Fragment zdjęcia monografii Dzieje Ostrowca Św. Źródło: Artur Łakomiec - Prezydent Miasta Ostrowca Św.
Fragment zdjęcia monografii Dzieje Ostrowca Św. Źródło: Artur Łakomiec - Prezydent Miasta Ostrowca Św. Źródło:

– Łącznie na 580-u stronach, po ponad 25 letniej przerwie powstała nowa monografia Ostrowca Świętokrzyskiego. „Dzieje miasta Ostrowca  Świętokrzyskiego” to praca 10 autorów, przedstawicieli świata nauki, różnych instytucji, mediów i organizacji powstała pod redakcją Pawła Gotowieckiego – rektora Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego.  Monografia jest efektem kilkumiesięcznej pracy zespołu ludzi. Prezentuje ona historię miasta do 1990 roku, a późniejsze lata ukazane są w formie kalendarium. Łącznie składa się  z 10 rozdziałów. Zawiera też bogatą dokumentację zdjęciową. Dnia 10 listopada 2022 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej zorganizowane zostało spotkanie z autorami monografii, którego celem była promocja tej oczekiwanej przez lokalną społeczność inicjatywy, która jest częścią projektu „Ostrowiec Świętokrzyski – miasta OdNowa”, z dofinansowaniem otrzymanym od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Chcemy przede wszystkim wyposażyć w te egzemplarze nauczycieli historii, wiedzy o społeczeństwie, żeby wykorzystali ten materiał w procesie dydaktycznym i rozpowszechniali go tak, by kolejne pokolenia ostrowczan utożsamiały się z naszym miastem – mówił na spotkaniu Artur Łakomiec, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego. Łącznie wydano 500 egzemplarzy monografii – czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego na temat monografii. 

Mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego  pytają z kolei gdzie mogą kupić monografię i czy w XXI wieku, gdy dostępne są już różne nośniki informacji, książka jest również dostępna w wersji elektronicznej i w formie e-booka. 

Niestety nie mamy dobrych wiadomości. Zgodnie z odpowiedzią, jaką udzieliła nam Anna Niedbała książka nie jest dostępna ani w formie e-booka,  ani w wersji elektronicznej. Nie jest również sprzedawana. Za to, jak określa to Sekretarz Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, „została przekazana osobom uczestniczącym w premierze monografii, która odbyła się 9 listopada 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej, do ostrowieckich bibliotek szkół podstawowych i średnich, Centrum Kształcenia Zawodowego, Zakładu Doskonalenia Zawodowego, placówek niepublicznych, do Akademii Nauk Stosowanych, która jako wydawca ma obowiązek przekazać do Biblioteki Narodowej  w ramach ustawy o obowiązkowych egzemplarzach bibliotecznych, egzemplarze każdej publikacji ukazującej się na terenie Polski oraz do Biblioteki Akademickiej, do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, do stowarzyszeń i organizacji funkcjonujących w naszym mieście, dla uczestników spotkania związanego z 95-leciem Klubu Sportowego KSZO, dla uczestników konferencji kończącej i podsumowującej działania związane z realizacją projektu „Ostrowiec Świętokrzyski Miasta OdNowa”, jako cenny upominek dla osób biorących udział w konkursach organizowanych w ramach udzielonych Patronatów Prezydenta Miasta, mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy zwrócili się do Urzędu Miasta o przekazanie im egzemplarza monografii, do bibliotek kieleckich uczelni i ościennych miast, które zwróciły się z taką prośbą. Łącznie rozdysponowanych zostało ok. 1000 szt.”

Na premierę monografii „Dzieje miasta Ostrowca Świętokrzyskiego” zapraszał na swoim profilu w mediach społecznościowych Artur Łakomiec
Źródło: FB Artur Łakomiec – Prezydent Miasta Ostrowca Św.
Wzmianka o promocji monografii na profilu w mediach społecznościowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowcu Św.
Źródło: FB Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowcu Św.

Nakład

Nakład monografii to: 500 szt. zgodnie z umową zawartą z Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także 2000 szt. druk na zlecenie Gminy Ostrowiec Świętokrzyski.

W Urzędzie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego zapytaliśmy z  jakich środków został sfinansowany wydruk? I jaki był jego koszt? Prosiliśmy o przesłanie rachunków, faktur, dowodów zapłaty i umów na podstawie których sfinansowany został wydruk monografii „Dzieje Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego”.

I tak w przypadku 500 szt. urząd miasta nie posiada informacji, gdyż „przedmiotem umowy  z Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim było kompleksowe opracowanie monografii oraz druk”. W przypadku zaś 2000 sztuk monografii – druk został zlecony Agencji Wydawniczej „Paj-Press” Andrzej Kucharczyk, Monika Kucharczyk z Tomaszowa Mazowieckiego.  Wydatek zrealizowano ze środków budżetu gminy. 

Zgodnie z załączoną do odpowiedzi fakturą, którą publikujemy poniżej,  wydruk i dostawa monografii kosztowały 61 719 zł.

Faktura za wydruk i dostawę książki
Faktura za wydruk i dostawę książki
Faktura za wydruk i dostawę książki

Umowa

W umowie z dnia 5 października 2022 roku zawartej pomiędzy Gminą Ostrowiec Świętokrzyski – Urzędem Miasta, reprezentowanym przez Dominika Smolińskiego (ówczesnego przyp. red.)  wiceprezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, a także Tomasza Gębkę, zastępcę Naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju, a  Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim, reprezentowaną przez rektora dr Pawła Gotowickiego,  dotyczącą kompleksowego opracowania oraz druku polskojęzycznej wersji Monografii, dotyczącej  historii Ostrowca Św. mowa o 140 000 zł brutto wynagrodzenia, jakie za jej wykonanie postanowień umowy otrzyma Wykonawca, czyli   Akademia Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Fragment artykułu z 21 października 2022 roku zamieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta w Ostrowcu Św.

W umowie czytamy m.in.: „Wykonawca oświadcza, że posiada wszelkie prawa do wykonywania zobowiązań określonych w umowie, w tym prawa autorskie i prawa zależne oraz, że Monografia przekazana zamawiającemu nie będzie obciążona wadami prawnymi, w tym w szczególności, że nie naruszy majątkowych, bądź osobistych praw autorów, wydawców i innych osób trzecich. Ponadto Wykonawca oświadcza, że Monografia stanowić będzie w całości dzieło oryginalne, będzie wolna od jakichkolwiek zapożyczeń i nie naruszy praw autorskich osób trzecich. Wszelkie konsekwencje prawne związane z wadami prawnymi Monografii lub nieprawdziwością oświadczeń zlożonych przez Wykonawcę, w tym konsekwencje finansowe wynikające z ewentualnych roszczeń  odszkodowawczych ponosi Wykonawca. ” Z umowy dowiadujemy się również, że „w terminie 21 dni, licząc od dnia dostarczenia faktury zaliczkowej, zamawiający wypłaci Wykonawcy zaliczkę na poczet wynagrodzenia w wysokości 50 proc. kwoty określonej § 8  ust. 1, niezbędnej do realizacji przedmiotu umowy w części dotyczącej zakupu majątkowych praw autorskic (pisownia oryginalna przyp. red.), oprcowania artykułów (pisownia oryginalna przyp. red.), retuszu i opracowania komputerowego materiałów, zamówienia recenzji naukowych publikacji i innych prac niezbędnych do relizacj (pisownia oryginalna przyp. red.) iprzedmiotu zamówienia (pisownia oryginalna przyp. red.)”. Co ciekawe umowa zakłada również, że „Wykonawcy z tytułu uczestnictwa w promocjach organizowanych przez Zamawiającego przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. Zamawiającypokryje (pisownia oryginalna zapisana w umowie przyp. red.) koszty organizacji promocji i uczestnictwa Wykonawcy w promocji.”

Do uzgodnienia merytorycznego i technicznego potrzebnego do prawidłowego wykonania postanowień umowy strony wyznaczyły następujące osoby: Tomasza Gębkę i Barbarę Bakalarz. 

Pełną treść umowy, zgodnie z którą Wykonawca zobowiązał się do kompletnego wykonania Monografii w nieprzekraczalnym terminie do dnia 9 września 2023 roku publikujemy poniżej.

Do umowy z 5 października 2022 roku zawarto 7 września 2023 roku aneks. Zgodnie z nim do umowy wprowadzono zmianę „Wykonawca zobowiązuje się do kompletnego wykonania Monografii w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 października 2023 roku.” Pozostałe postanowienia nie uległy zmianie.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Tajemnicą poliszynela pozostaje informacja o zarobkach kierowników oddziałów ostrowieckiego szpitala!

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this