Znajdź nas na

Subscribe

PO GODZINACH

Drewniany kościółek, kolumna bociana i pozostałości po majątku Kotkowskich! Na spacer po Bodzechowie zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz!

Jak przeczytać można na stronie diecezji sandomierskiej, wieś Bodzechów w źródłach historycznych po raz pierwszy wymieniana jest w XIV w. Jednak jej znaczący rozwój nastąpił dopiero w XIX w., kiedy stała się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu ostrowieckiego. Wczoraj na spacer po najciekawszych zabytkach i miejscach Bodzechowa zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Spacer po Bodzechowie rozpoczął się przed kościołem pod wezwaniem Świętek Zofii i Świętego Stanisława Kostki w Bodzechowie. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tego typu spacery to szansa na poznanie naszego regionu. Fajna alternatywa na sobotnie popołudnie. Nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie, w którym biorę udział. Byłam na spacerze w kościele w Szewnie. Też był świetny. Gdy tylko mam czas zawsze przychodzę. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać historię swojego regionu – mówi pani Barbara, uczestniczka sobotniego spaceru. 

Podkreśla, że lokalna historia to coś, co powinno najbardziej nas interesować.

– Ciekawie o historii regionu opowiada zarówno pani Monika, jak i Tadeusz Krawętkowski, zresztą podobne rzeczy robią też w PTTK. Dziś grupa jest mała, ale rok temu, gdy byliśmy w Szewnie było 80 osób. To jest bardzo dobra inicjatywa. Myślę, że warto i trzeba przypominać o dziejach naszej najbliższej okolicy, zwłaszcza, że nie tylko słuchamy, ale i naocznie możemy przekonać się, jak te najciekawsze miejsca wyglądają – dodaje. 

To kolejny ze spacerów, zorganizowanych w ramach projektu „Siła Historii” fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

A sołectwo Bodzechów ma się czym pochwalić. Jak podaje Diecezja Sandomierska wieś Bodzechów w źródłach historycznych po raz pierwszy wymieniana jest w XIV w. Jednak jej znaczący rozwój nastąpił dopiero w XIX w., kiedy stała się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu ostrowieckiego. W tym czasie przynależała do parafii Denków. Początki ośrodka duszpasterskiego w Bodzechowie sięgają lat 30-tych XX w. W 1932 r. Aniela Kotkowska, właścicielka majątku ziemskiego w Bodzechowie ofiarowała wraz ze swoim zięciem Janem Gombrowiczem (ojcem wybitnego pisarza Witolda Gombrowicza) na rzecz przyszłej parafii półtorej morgi ziemi. Działka okazała się bardzo korzystnie położona (przy drodze Ostrowiec – Lublin). Dodatkowo Jan Gombrowicz zakupił i przewiózł modrzewiowe drzewo z rozebranego kościoła we Wsoli koło Radomia. Zastrzegł jednak, aby budowa kościoła rozpoczęła się w przeciągu 5 lat.   Kuria Diecezjalna w Sandomierzu w porozumieniu z proboszczem parafii Denków wyznaczyła na organizatora budowy wikariusza tejże placówki ks. Józefa Nitę. Świątynię wybudowano w 1937 r., początkowo stanowiła ona filię parafii Denków. 

– Nie pierwszy raz gościmy w gminie Bodzechów. Przed rokiem zwiedzaliśmy zabytki architektury sakralnej Szewny. Dziś spotykamy się z drugiej strony gminy, a nasz spacer zaczniemy od kościoła pod wezwaniem Świętej Zofii i Świętego Stanisława Kostki. 

Kościół w Bodzechowie to jeden z pięciu drewnianych obiektów sakralnych w powiecie ostrowieckim fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Bodzechów jest bardzo starą miejscowością, bo średniowieczną. Brakuje o niej informacji, pomimo że to tutaj znajdują się wspaniałe obiekty, jak  chociażby drewniany kościółek, jeden z pięciu drewnianych obiektów sakralnych z terenu naszego powiatu. Kościółek pod wezwaniem św. Zofii i św. Stanisława Kostki.  On w tej chwili jest już nieczynny, choć funkcjonował do 2010 roku. Dziś służy jako kaplica przedpogrzebowa, obok stoi nowy obiekt, wybudowany na bazie projektu Stefana Szyllera – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.  

Wnętrze kościoła pod wezwaniem Świętej Zofii i Świętego Stanisława Kostki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Drewniany kościółek w Bodzechowie, świątynię wybudowano w 1937 r., początkowo stanowiła ona filię parafii Denków. Parafię Bodzechów erygował bp Jan Kanty Lorek, 9 grudnia 1950 r. Pierwszym proboszczem został budowniczy kościoła ks. Józef Nita. Kościół pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki wzniesiony został w 1937 r. (od kwietnia do listopada) według projektu Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich. Ściany zbudowano z belek modrzewiowych obitych zakonserwowanymi deskami sosnowymi. Budynek pokryty został jodłowym gontem. 

Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał ks. Edward Górski 14 listopada 1937 r. 

Kościół pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki wzniesiony został w 1937 r. (od kwietnia do listopada) według projektu Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kościół budowlą modrzewiową, o konstrukcji szkieletowej, w stylu drewnianego modernizmu. Kościół jest jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium, z eklektycznymi ołtarzami i podobnym wystrojem. Na dachu znajduje się klasyczna sygnaturka z latarnią, a w ścianach nawy i prezbiterium prostokątne okna. 

Tuż obok znajduje się nowy  kościół parafialny pw. św. Ojca Pio zbudowany w latach 2003-2013 wg projektu inż. Zbigniewa Doktóra i inż. Tomasza Łabudy (konstruktora). Projekt opiera się na zamyśle architekta. Leona Schillera. Jest to ceglana budowla w stylu eklektyzmu z elementami historycznymi. Kościół jest jednonawowy, z nieco niższym transeptem i bardzo krótkim prezbiterium zamkniętym półkoliście, przypominającym absydę. Po lewej stronie na frontonie znajduje się wieża o czterech trójkątnych szczytach, zwieńczona małą latarnią z dzwonowatym hełmem – takaż wieżyczka wznosi się nad skrzyżowaniem nawy poprzecznej. Na wieży i na frontonie kościoła umieszczone są już to rozeta z krzyżem, już to pary romańskich okienek z maswerkiem. Troiste wejście główne i wejście boczne u stóp wieży opatrzone są jednak eklektycznymi portykami z kolumienkami. Całość budowli okala wydatny gzyms od którego biorą początek półkoliste – niemalże klasycystyczne okna. Wystrój wnętrza jest tradycyjny, z eklektycznym, drewnianym ołtarzem. (diecezja sandomierska).

Ołtarz główny wykonany został według projektu Saturnina Grzybowicza z Ostrowca Św., w którym umieszczono obraz przedstawiający św. Zofię z córkami, namalowany przez Bolesława Rutkowskiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bodzechów jest niezwykle ciekawą miejscowością, bo mamy tu stanowiska archeologiczne w miejscu po piecowisku. Jest to stanowisko złożone z 17 pieców kotlinkowych, istnieją więc ślady działalności hutniczej, która była prowadzona jeszcze w okresie międzywojennym. Istniały wówczas: odlewnia, gwoździarnia, a w XIX wieku był tutaj zakład, który przewyższał produkcją zakład w Klimkiewiczowie. To co najbardziej boli, to to, że dwór w Bodzechowie, bardzo ciekawy obiekt historyczny, dziś jest ruiną. Stał jeszcze w latach 50-tych. Z dworem związani byli: Jacek Małachowski, to była jedna z jego ulubionych rezydencji, rodziną Kotkowskich – to tutaj Witold Gombrowicz przyjeżdżał do swoich dziadków, a także rodziną Jankowskich, którzy byli ostatnimi właścicielami dworku. Dworek znajduje się aktualnie na terenie prywatnym, a konkretnie  gospodarstwa pana Marka Chlebnego – któremu serdecznie dziękuję za to, że udostępnił nam obiekty do zwiedzania. Zostało bardzo ciekawe założenie podworskie, a także kolumna bociana – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Kolumna bociana
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolumna bociana zbudowana została w połowie XIX wieku, dziś znajduje się na terenie ogródków działkowych. Ma ok. 10 metrów wysokości, a postawiona została przez Kotkowskich (dziadków Witolda Gombrowicza) w celach estetycznych, aby zwabić w to miejsce bociany.     

– Do dziś gniazdują tu bociany – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.  

Uczestnicy spaceru mogli także wysłuchać historii o szkole w Bodzechowie, która powstała w XIX wieku. Była to pierwsza gminna szkoła na bazie reformy 1864 roku, później powstała jeszcze szkoła przy fabryce, a następnie obydwie placówki połączono.

– Tradycję tych szkół kontynuuje dziś szkoła imienia Walentego Stefańskiego, też bardzo ciekawej postaci, bo był to człowiek, który przez całe życie związany był ze szkolnictwem Bodzechowa. Niestety w czasie II Wojny Światowej został aresztowany. Zginął w niemieckim obozie zagłady w Dachau. Żona otrzymała urnę z jego szczątkami. Jest pochowany w Krzczonowicach, skąd pochodził. patronem szkoły jest od 2004 roku, zabiegali o to mieszkańcy. Przez wiele lat patronem szkoły był Aleksander Zawadzki – przypomina prezes Centrum.

O zabytkach Bodzechowa opowiadała Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana fot. Łukasz Grudniewski

W niemal wszystkich spacerach udział bierze pani Małgorzata, mieszkanka  Ostrowca Św.

– Lubię zwiedzać i podróżować. W tej chwili w grę wchodzi tylko najbliższa okolica. Lokalna historia jest bardzo ciekawa i każdy z nas powinien dążyć do jej poznania. Myślę, że tego typu spacery pozwalają z jednej strony na aktywne spędzenie czasu wolnego, z drugiej – poznanie naszej lokalnej historii – podsumowuje.

Monika Bryła-Mazurkiewicz dodaje natomiast, że nie ma  nieciekawych miejscowości. Są tylko ludzie, którzy nie potrafią o tych miejscowościach ciekawie opowiadać. Cieszy się także z frekwencji na sobotnim spacerze. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this