Znajdź nas na

PO GODZINACH

Drewniany kościółek, kolumna bociana i pozostałości po majątku Kotkowskich! Na spacer po Bodzechowie zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz!

Jak przeczytać można na stronie diecezji sandomierskiej, wieś Bodzechów w źródłach historycznych po raz pierwszy wymieniana jest w XIV w. Jednak jej znaczący rozwój nastąpił dopiero w XIX w., kiedy stała się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu ostrowieckiego. Wczoraj na spacer po najciekawszych zabytkach i miejscach Bodzechowa zaprosiła Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia prof. Mieczysława Radwana. Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Siła historii”, realizowanego w ramach Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020, współfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

Spacer po Bodzechowie rozpoczął się przed kościołem pod wezwaniem Świętek Zofii i Świętego Stanisława Kostki w Bodzechowie. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tego typu spacery to szansa na poznanie naszego regionu. Fajna alternatywa na sobotnie popołudnie. Nie jest to pierwsze tego typu wydarzenie, w którym biorę udział. Byłam na spacerze w kościele w Szewnie. Też był świetny. Gdy tylko mam czas zawsze przychodzę. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, poznać historię swojego regionu – mówi pani Barbara, uczestniczka sobotniego spaceru. 

Podkreśla, że lokalna historia to coś, co powinno najbardziej nas interesować.

– Ciekawie o historii regionu opowiada zarówno pani Monika, jak i Tadeusz Krawętkowski, zresztą podobne rzeczy robią też w PTTK. Dziś grupa jest mała, ale rok temu, gdy byliśmy w Szewnie było 80 osób. To jest bardzo dobra inicjatywa. Myślę, że warto i trzeba przypominać o dziejach naszej najbliższej okolicy, zwłaszcza, że nie tylko słuchamy, ale i naocznie możemy przekonać się, jak te najciekawsze miejsca wyglądają – dodaje. 

To kolejny ze spacerów, zorganizowanych w ramach projektu „Siła Historii” fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

A sołectwo Bodzechów ma się czym pochwalić. Jak podaje Diecezja Sandomierska wieś Bodzechów w źródłach historycznych po raz pierwszy wymieniana jest w XIV w. Jednak jej znaczący rozwój nastąpił dopiero w XIX w., kiedy stała się jednym z ważniejszych ośrodków przemysłowych regionu ostrowieckiego. W tym czasie przynależała do parafii Denków. Początki ośrodka duszpasterskiego w Bodzechowie sięgają lat 30-tych XX w. W 1932 r. Aniela Kotkowska, właścicielka majątku ziemskiego w Bodzechowie ofiarowała wraz ze swoim zięciem Janem Gombrowiczem (ojcem wybitnego pisarza Witolda Gombrowicza) na rzecz przyszłej parafii półtorej morgi ziemi. Działka okazała się bardzo korzystnie położona (przy drodze Ostrowiec – Lublin). Dodatkowo Jan Gombrowicz zakupił i przewiózł modrzewiowe drzewo z rozebranego kościoła we Wsoli koło Radomia. Zastrzegł jednak, aby budowa kościoła rozpoczęła się w przeciągu 5 lat.   Kuria Diecezjalna w Sandomierzu w porozumieniu z proboszczem parafii Denków wyznaczyła na organizatora budowy wikariusza tejże placówki ks. Józefa Nitę. Świątynię wybudowano w 1937 r., początkowo stanowiła ona filię parafii Denków. 

– Nie pierwszy raz gościmy w gminie Bodzechów. Przed rokiem zwiedzaliśmy zabytki architektury sakralnej Szewny. Dziś spotykamy się z drugiej strony gminy, a nasz spacer zaczniemy od kościoła pod wezwaniem Świętej Zofii i Świętego Stanisława Kostki. 

Kościół w Bodzechowie to jeden z pięciu drewnianych obiektów sakralnych w powiecie ostrowieckim fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Bodzechów jest bardzo starą miejscowością, bo średniowieczną. Brakuje o niej informacji, pomimo że to tutaj znajdują się wspaniałe obiekty, jak  chociażby drewniany kościółek, jeden z pięciu drewnianych obiektów sakralnych z terenu naszego powiatu. Kościółek pod wezwaniem św. Zofii i św. Stanisława Kostki.  On w tej chwili jest już nieczynny, choć funkcjonował do 2010 roku. Dziś służy jako kaplica przedpogrzebowa, obok stoi nowy obiekt, wybudowany na bazie projektu Stefana Szyllera – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego im. profesora Mieczysława Radwana.  

Wnętrze kościoła pod wezwaniem Świętej Zofii i Świętego Stanisława Kostki fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Drewniany kościółek w Bodzechowie, świątynię wybudowano w 1937 r., początkowo stanowiła ona filię parafii Denków. Parafię Bodzechów erygował bp Jan Kanty Lorek, 9 grudnia 1950 r. Pierwszym proboszczem został budowniczy kościoła ks. Józef Nita. Kościół pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki wzniesiony został w 1937 r. (od kwietnia do listopada) według projektu Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich. Ściany zbudowano z belek modrzewiowych obitych zakonserwowanymi deskami sosnowymi. Budynek pokryty został jodłowym gontem. 

Uroczystego poświęcenia świątyni dokonał ks. Edward Górski 14 listopada 1937 r. 

Kościół pw. św. Zofii i św. Stanisława Kostki wzniesiony został w 1937 r. (od kwietnia do listopada) według projektu Tadeusza Rekwirowicza, technika Zakładów Ostrowieckich fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kościół budowlą modrzewiową, o konstrukcji szkieletowej, w stylu drewnianego modernizmu. Kościół jest jednonawowy, z węższym i niższym prezbiterium, z eklektycznymi ołtarzami i podobnym wystrojem. Na dachu znajduje się klasyczna sygnaturka z latarnią, a w ścianach nawy i prezbiterium prostokątne okna. 

Tuż obok znajduje się nowy  kościół parafialny pw. św. Ojca Pio zbudowany w latach 2003-2013 wg projektu inż. Zbigniewa Doktóra i inż. Tomasza Łabudy (konstruktora). Projekt opiera się na zamyśle architekta. Leona Schillera. Jest to ceglana budowla w stylu eklektyzmu z elementami historycznymi. Kościół jest jednonawowy, z nieco niższym transeptem i bardzo krótkim prezbiterium zamkniętym półkoliście, przypominającym absydę. Po lewej stronie na frontonie znajduje się wieża o czterech trójkątnych szczytach, zwieńczona małą latarnią z dzwonowatym hełmem – takaż wieżyczka wznosi się nad skrzyżowaniem nawy poprzecznej. Na wieży i na frontonie kościoła umieszczone są już to rozeta z krzyżem, już to pary romańskich okienek z maswerkiem. Troiste wejście główne i wejście boczne u stóp wieży opatrzone są jednak eklektycznymi portykami z kolumienkami. Całość budowli okala wydatny gzyms od którego biorą początek półkoliste – niemalże klasycystyczne okna. Wystrój wnętrza jest tradycyjny, z eklektycznym, drewnianym ołtarzem. (diecezja sandomierska).

Ołtarz główny wykonany został według projektu Saturnina Grzybowicza z Ostrowca Św., w którym umieszczono obraz przedstawiający św. Zofię z córkami, namalowany przez Bolesława Rutkowskiego. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bodzechów jest niezwykle ciekawą miejscowością, bo mamy tu stanowiska archeologiczne w miejscu po piecowisku. Jest to stanowisko złożone z 17 pieców kotlinkowych, istnieją więc ślady działalności hutniczej, która była prowadzona jeszcze w okresie międzywojennym. Istniały wówczas: odlewnia, gwoździarnia, a w XIX wieku był tutaj zakład, który przewyższał produkcją zakład w Klimkiewiczowie. To co najbardziej boli, to to, że dwór w Bodzechowie, bardzo ciekawy obiekt historyczny, dziś jest ruiną. Stał jeszcze w latach 50-tych. Z dworem związani byli: Jacek Małachowski, to była jedna z jego ulubionych rezydencji, rodziną Kotkowskich – to tutaj Witold Gombrowicz przyjeżdżał do swoich dziadków, a także rodziną Jankowskich, którzy byli ostatnimi właścicielami dworku. Dworek znajduje się aktualnie na terenie prywatnym, a konkretnie  gospodarstwa pana Marka Chlebnego – któremu serdecznie dziękuję za to, że udostępnił nam obiekty do zwiedzania. Zostało bardzo ciekawe założenie podworskie, a także kolumna bociana – wyjaśnia Monika Bryła-Mazurkiewicz.

Kolumna bociana
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kolumna bociana zbudowana została w połowie XIX wieku, dziś znajduje się na terenie ogródków działkowych. Ma ok. 10 metrów wysokości, a postawiona została przez Kotkowskich (dziadków Witolda Gombrowicza) w celach estetycznych, aby zwabić w to miejsce bociany.     

– Do dziś gniazdują tu bociany – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.  

Uczestnicy spaceru mogli także wysłuchać historii o szkole w Bodzechowie, która powstała w XIX wieku. Była to pierwsza gminna szkoła na bazie reformy 1864 roku, później powstała jeszcze szkoła przy fabryce, a następnie obydwie placówki połączono.

– Tradycję tych szkół kontynuuje dziś szkoła imienia Walentego Stefańskiego, też bardzo ciekawej postaci, bo był to człowiek, który przez całe życie związany był ze szkolnictwem Bodzechowa. Niestety w czasie II Wojny Światowej został aresztowany. Zginął w niemieckim obozie zagłady w Dachau. Żona otrzymała urnę z jego szczątkami. Jest pochowany w Krzczonowicach, skąd pochodził. patronem szkoły jest od 2004 roku, zabiegali o to mieszkańcy. Przez wiele lat patronem szkoły był Aleksander Zawadzki – przypomina prezes Centrum.

O zabytkach Bodzechowa opowiadała Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana fot. Łukasz Grudniewski

W niemal wszystkich spacerach udział bierze pani Małgorzata, mieszkanka  Ostrowca Św.

– Lubię zwiedzać i podróżować. W tej chwili w grę wchodzi tylko najbliższa okolica. Lokalna historia jest bardzo ciekawa i każdy z nas powinien dążyć do jej poznania. Myślę, że tego typu spacery pozwalają z jednej strony na aktywne spędzenie czasu wolnego, z drugiej – poznanie naszej lokalnej historii – podsumowuje.

Monika Bryła-Mazurkiewicz dodaje natomiast, że nie ma  nieciekawych miejscowości. Są tylko ludzie, którzy nie potrafią o tych miejscowościach ciekawie opowiadać. Cieszy się także z frekwencji na sobotnim spacerze. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Dom Kultury w Ćmielowie będzie musiał zrezygnować z realizacji niektórych wydarzeń? Sześciu radnych sprzeciwiło się bowiem zmianie w statucie!

FAKTY

Wjechała w ścianę sklepu! Była pod wpływem alkoholu!

FAKTY

W ostrowieckim szpitalu wzrosła liczba zakażonych koronawirusem pacjentów!

FAKTY

Czy gmina Ostrowiec Św. zawsze hojnie wspierała ostrowiecki szpital?

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this