Znajdź nas na

FAKTY

Drogi w Skarbce Dolnej i Pętkowicach będą wyremontowane!

Mamy dobre wiadomości dla mieszkańców Skarbki Dolnej i Pętkowic. Już wkrótce drogi, przebiegające przez ich miejscowości, zostaną wyremontowane. Jak przyznaje Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów na remonty tych odcinków mieszkańcy czekali od lat. Problemem był nieuregulowany stan prawny. – Od początku istnienia samorządu gminy Bałtów nikt nie podjął trudu i wysiłku, aby takie działania podjąć. Musimy nadrabiać zaległości z lat poprzednich, a jest tego sporo – mówi wójt i dodaje, że dzięki środkom rządowym, łącznie wyremontowanych zostanie blisko 20 km dróg.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Gmina Bałtów otrzymała środki na realizację dwóch inwestycji drogowych w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. I tak zmienią się warunki podróżowania mieszkańców Skarbki Dolnej, gdzie wyremontowany zostanie 558-metrowy odcinek. Remont kosztować będzie ok.169 000 zł. Wyremontowany zostanie również 766-metrowy odcinek drogi w Pętkowicach, który według kosztorysu kosztować będzie 308 000 zł. Łącznie remont tych dwóch dróg wyniesie 487 000 zł. Z własnego budżetu na realizację tych dwóch inwestycji gmina dołoży 292 000 zł. Dofinansowanie z rządowego programu wyniosło bowiem 60 proc. 

– Dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy, jeśli popatrzymy na otaczające nas gminy, nie jest zbyt wysokie, ale wynika z przeliczenia dochodu na jednego mieszkańca. Gmina Bałtów jest gminą najbardziej wyludniającą się, z bardzo niskim zaludnieniem. W gminach, które mają dużo wyższe podatki od nas, a w których jest dużo więcej mieszkańców, ten dochód procentowo wychodzi niższy – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że droga w Skarbce Dolnej i Pętkowicach nie została zgłoszona do rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych, ponieważ nie miały uregulowanego stanu prawnego. 

– Podjęliśmy niezbędne procedury uwłaszczeniowe. Od początku istnienia samorządu gminy Bałtów nikt nie podjął trudu i wysiłku, aby takie działania podjąć. Dopóki pas drogowy nie był własnością gminy, nie można było przeprowadzić remontu. W poprzednich kadencjach pojawiały się informacje, że będą remonty, co było nieprawdą.  Nikt nie podjął jednak takiego trudu, aby ułatwić życie mieszkańcom – tłumaczy wójt.  

Zarówno nawierzchnia drogi w Pętkowicach, jak i w Skarbce Dolnej jest w kiepskim stanie. Wójt dodaje że wykonują remonty cząstkowe po okresie  zimowym okazało się, że warstwa asfaltu jest niewielka i wynosi ok. 3 cm.  Koszt remontów cząstkowych był wysoki. ( ok. 40 000 zł). Zdecydowanie bardziej opłacalnym okazał się kompleksowy remont tych dróg, które po modernizacji posłużą na kolejne lata. 

– Startujący w wyborach Henryk Goliński,  który „o mały włos” nie dostał się do rady obiecywał, że droga w Pętkowicach zostanie wyremontowana.  To była nasza wspólna obietnica wyborcza, którą spełniam – wyjaśnia Hubert Żądło.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że dopiero, gdy objął stanowisko wójta, a zmieni ny został skład Rady Gminy bałtów, samorząd nadrabia zaległości sprzed wielu lat.

– Tak jak widziano rozwój wokoło Bałtowa, tak tutaj w samej gminie tego rozwoju nie było. Tu było zapóźnienie i zadłużenie. Nadrabiamy zaległości związane z budową i remontem sieci dróg, czy infrastruktury, niezbędnej do życia mieszkańców, a także sprawiającej, że nasza gmina staje się atrakcyjna dla nowych mieszkańców. Są drogi, które wykonywane były 40 lat temu.  Musimy nadrabiać zaległości z lat poprzednich, a jest tego sporo – wyjaśnia wójt.

W tej kadencji wykonanych zostanie łącznie ok. 20 km dróg. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this