A rywalizacja była zacięta i na bardzo wysokim poziomie artystycznym.Do konkursu przystąpiło dzewięciu uczniów z województwa świętokrzyskiego: Ostrowca Św., Kielc, Opatowa, a także gmin ościennych.
– Warsztaty to już drugi etap konkursu wojewódzkiego, który organizujemy już od dwóch lat. W tamtym roku odbyła się pierwsza jego edycja. Zarówno w tamtym, jak i w tym roku składa się z dwóch części. Pierwsza część to jest część plastyczna, podczas której uczniowie na papier przelewają swoje myśli, wówczas wyłonieni zostają laureaci, następnie przyjeżdżają na część praktyczną na malowanie tych swoich prac już na porcelanie – wyjaśnia Izabela Praga, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie.
Konkurs ma dwóch patronów. Jednym z nich jest Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów, która funduje nagrody dla uczniów biorących udział w części plastycznej, drugim – Adam Spała, właściciel Fabryki AS Ćmielów. Części warsztatowa odbywa się bowiem w Zakładach Porcelany AS w Ćmielowie.
W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju nie mogliśmy zorganizować gali finałowej w szkole, natomiast dzięki uprzejmości Zakładów Porcelany AS Ćmielów udało się zorganizować tę część warsztatową, co dla młodzieży, szczególnie właśnie w tych trudnych warunkach jest takim dodatkowym elementem oderwania się od tej trudnej nauki zdalnej. Przyjechali tutaj z chęcią, a teraz przenoszą swoje prace na porcelanowe patery. W ubiegłym roku konkurs Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem odbywał się pod hasłem „Świętokrzyskie w porcelanie zamknięte”, tegoroczna edycja odbywa się natomiast pod hasłem: Znaki prehistorii. Cieszymy się, że konkurs ma tak wielu uczestników, a warto dodać, że są to uczestnicy z całego województwa świętokrzyskiego, zresztą w tym roku udało nam się też uzyskać akceptację świętokrzyskiego kuratora i ten konkurs jest już wpisany na listę konkursów wojewódzkich, za które uczestnicy mogą otrzymać dodatkowe punkty przy rekrutacjach do szkół średnich – tłumaczy Izabela Praga.
W ubiegłym roku w konkursie udział wzięło 19 uczestników, w tym wyłoniono 12 laureatów, jednak do finału zgłosiło się 9 osób.
– Cieszę się bo konkurs pozwala i wyłonić talenty plastyczne, i daje możliwość poznania tym młodym ludziom techniki pracy w Zakładach Porcelany AS Ćmielów, jak się maluje na porcelanie, bo to jest zupełnie inna technika. Okazuje się, że nie wszystkie szczegóły pracy plastycznej da się przenieść na porcelanę. Patrząc z perspektywy roku ubiegłego prace są naprawdę bardzo ciekawe i robią wrażenie. Przy okazji mamy też możliwość promowania naszej „małej ojczyzny” – Ćmielowa, który ma naprawdę wielowiekowe wręcz tradycje w wyrobie porcelany – dodaje dyrektor SP w Ćmielowie.
Pomysł na organizację konkursu wyszedł od wicedyrektor SP w Ćmielowie – Anety Sczygieł i polonistki – Joanny Psiuch.
– Chciały poprzez rozwijanie talentów plastycznych jednocześnie wprowadzić też elementy rozsławiania kultury naszego regionu, naszej miejscowości, współpracy szkoły z jednym z najbardziej słynących w świecie Zakładów Porcelany w Ćmielowie – dodaje Izabela Praga.
Jury konkursu nie miało łatwego zadania. Każda z 9 prac była oryginalna i nawiązywała do czasów minionych.
Uczniowie z terenu miasta i gminy Ćmielów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzóstowej, ale też uczniowie z innych szkół w województwie świętokrzyskim: z Ostrowca Św., Kielc, Opatowa dzisiaj goszczą u nas na konkursie. Drugim konkursie wojewódzkim, który w tym roku nosi nazwę – Znaki prehistorii. W związku z tym odtwarzamy to, co dotyczyło naszego regionu, to co dotyczyło naszych terenów wiele lat temu, a było charakterystyczne i dla Ćmielowa i dla naszych okolic.
Swoje prace dziewięciu uczniów z całego województwa świętokrzyskiego wykonywało na porcelanowych paterach. O tym, która z nich jest najpiękniejsza zadecydowało jury.
– Nie był to łatwy orzech do zgryzienia, ponieważ już rok temu uczestnicy konkursu pokazali, że w Ćmielowie i w całym województwie mamy bardzo zdolną młodzież. Jako burmistrz najbardziej cieszy mnie fakt, że w naszej gminie mamy wiele młodych talentów. Konkurs to nie tylko rywalizacja, ale także szansa na rozwinięcie umiejętności, pokazanie innym, że stąd pochodzimy i mamy piękne tradycje. Dziś gości nas pan Adam Spała, właściciel Fabryki Porcelany AS Ćmielów. W ten sposób promujemy naszą piękną miejscowość – przez historię zaklętą w porcelanie. Zaznacza nas to także już na stałe na konkursowej mapie województwa – mówiła Joanna Suska, burmistrz miasta i gminy Ćmielów.
Inicjatywa konkursu nie wyszła z fabryki, a dyrekcji Szkoły Podstawowej w Ćmielowie. Bardzo mi się ta inicjatywa spodobała i bez najmniejszych problemów przystąpiłem do tego przedsięwzięcia. To już druga odsłona konkursu. Myślę, że będziemy go kontynuować, tym bardziej, że poziom dzisiejszych projektów prac jest naprawdę bardzo wysoki. Przez 30 lat współpracowałem z setką różnych artystów, młodzież, która wykonała te projekty, jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Myślę, że nie tylko ku wielkiej mojej radości, moi profesjonalni malarze przeniosą te malunki ręcznie na patery, pomalujemy farbami wysokotemperaturowymi i będziemy rozsławiać swój region – mówi Adam Spała, od 30 lat właściciel fabryki AS Ćmielów.
Dodaje, że na porcelanie maluje się bardzo trudno, zwłaszcza farbami ekologicznymi, z których korzystała młodzież, nie trzymają bowiem konturów. Podkreśla, że wszystkie prace zasłużyły na pierwsze miejsce.
– To co mnie najbardziej zaskakuje w pracach uczniów, to to, że tak wiele szczegółów potrafią przenieść z pracy plastycznej na papierze na prace na porcelanie. W ubiegłym roku chyba było jeszcze trudniej malowali na filiżance i talerzyku. Przeniesienie tego na porcelanę, to jest po prostu mistrzostwo. Po wypaleniu to są takie małe arcydzieła, które później uczestnicy konkursu mogą zabrać do domu – dodaje Izabela Praga.
Niestety, jak w każdym konkursie na podium może stanąć tylko trzech uczestników. W tym roku najlepsi okazali się Alicji Adamczak ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach (puchar złoty), Kacper Grudzień ze Szkoły Podstawowej w Brzóstowej (puchar srebrny), a także Zofia Wojtasik ze Szkoły Podstawowej w Nietulisku Dużym (puchar brązowy).
– Biorę udział w wielu konkursach. Idea tego konkursu bardzo mi się spodobała. Konkurs łatwy nie był. Musieliśmy bazować na prehistorii i nawiązać do niej. Trzeba było oddać na paterze to, co znalazło się na kartce papieru. Na paterze musiałam trochę improwizować. Na porcelanie nie maluje się najłatwiej. Bardzo cieszę się z nagrody – podsumowuje Alicja Adamczyk ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Kielcach, która zdobyła złoty puchar i zwyciężyła rywalizację.
Izabela Praga dodaje, że nie udałoby się przeprowadzić konkursu z atrakcyjnymi nagrodami, gdyby nie pomoc sponsorów.
– Bardzo serdecznie dziękuję sponsorom tego konkursu, którymi są nasi patroni, pani burmistrz Joanna Suska i pan prezes – Adam Spała, a także Bank Spółdzielczy w Ostrowcu Św., Bank Spółdzielczy w Ożarowie i nasze lokalne Delikatesy Centrum – dodaje dyrektor SP w Ćmielowie.
Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info