Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

W budynku przy Parkowej zamieszka 18 rodzin! Klucze do nowych mieszkań otrzymają jesienią!

W sumie 18 rodzin zasiedli 12 jednopokojowych i 6 dwupokojowych mieszkań w budynku socjalnym przy ulicy Parkowej w Ostrowcu Św. – Te mieszkania będą przeznaczone dla tych naszych mieszkańców, którzy regularnie wywiązują się ze swoich zobowiązań, którzy regularnie płacą czynsze, którzy mają bardzo pozytywną opinię społeczną i te osoby będą miały możliwość zasiedzenia, przejęcia tych mieszkań, w zamian za te, które oddadzą do zasobu gminnego – mówił podczas wczorajszej ( wtorek, 9 czerwca) konferencji prasowej, Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. Dodał także, że wyłonieni zostali wykonawcy na remont, znajdującego się w kiepskim stanie technicznym, budynku przy ulicy Osadowej 6, a także wyburzenie znajdujących się w pobliżu zabudowań gospodarczych. Inwestycje możliwe są dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, jak funduszom unijnym.

fot. Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

Na 1 października 2020 roku zaplanowano przekazanie kluczy osiemnastu rodzinom, które zamieszkają w budynku socjalnym przy ulicy Parkowej w Ostrowcu Św. 

 – Za naszymi plecami widać piękny obiekt mieszkalny, obiekt w którym  znajdzie swoje miejsce 18 rodzin. 18 rodzin, które zasiedla 12 mieszkań jednopokojowych i 6 mieszkań dwupokojowych. Wspólnie  z radnymi, w szczególności z Łukaszem Dybcem, który reprezentuje też Zakład Usług Miejskich, wielokrotnie rozmawiamy przez kogo te mieszkania zasiedlać i chcę tutaj przekazać taką bardzo konkretną informację, te mieszkania w bardzo dobrym standardzie, w bardzo  ładnej okolicy będą przeznaczone dla tych mieszkańców Ostrowca Św., którzy już mieszkają w naszych zasobach, regularnie wywiązują się ze swoich zobowiązań wobec OTBS-u, ZUM-u, czy gminy, nie stwarzają żadnych problemów społecznych i te osoby będą miały propozycję przeniesienia się do mieszkań w tym bloku przy ulicy Parkowej. Natomiast ich mieszkania o niższym standardzie będziemy proponować kolejnym osobom – mówił podczas wczorajszej konferencji prasowej Jarosław Górczyński.

Prezydent przypomniał, że w ubiegłym roku zrealizowanych zostało kilka inwestycji  deweloperskich: dwa bloki deweloperskie przy ulicy Kopernika, powstaje także nowy obiekt przy ulicy Piwnej i  Denkowskiej (os. Zielony Stok, gdzie powstają kolejne bloki). Podkreślił także, że coraz więcej osób zgłasza się z wnioskami o pozwolenie na budowę inwestycji wielomieszkaniowych.  

fot. Urząd Miasta w Ostrowcu Św.

– Mamy prawie 11 takich warunków zabudowy wydanych, więc liczymy się z tym, że część z tych warunków zostanie skonsumowanych, zrealizowane zostaną nowe budowy – dodał prezydent. 

Uczestnicząca w konferencji prasowej Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego, związana z dzielnicą Częstocice podkreślała natomiast, że z roku na rok osiedle zmienia swój wizerunek, stając się atrakcyjniejszym dla mieszkańców miasta. 

– Bardzo się cieszę, że zmienia się obraz osiedla, które jest mi zresztą bardzo bliskie, ale mam też osobistą satysfakcję, bo trzy lata temu na zebraniu na osiedlu w Częstocicach mieszkańcy  słuchali z niedowierzaniem, że tutaj powstanie nowy blok, że będzie wykonany plac zabaw, że będzie rewitalizacja tego zabytkowego w sumie budynku  na ulicy Osadowej – mówiła Marzena Dębniak.  

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już  1 października 2020 roku nastąpi symboliczne przekazanie kluczy nowym lokatorom.  

Prezydent poinformował także, że wyłoniony został wykonawca na rewitalizację bloku przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Św. – bloku, który kiedyś był wizytówką osiedla Częstocice. W tej chwili znajduje się w kiepskim stanie technicznym i wymaga pilnego remontu. Prace na tym obiekcie powinny potrwać półtora roku. 

Więcej o pracach remontowych przy ulicy Osadowej pisaliśmy tutaj:

– Zdecydowaliśmy się skorzystać  ze środków zewnętrznych, ze środków unijnych.  Udało nam się pozyskać tutaj prawie 50  procent dofinansowania i ten blok, w którym będzie miało miejsce  osiem mieszkań, plus teren wokół, plus wyburzenie tych budynków gospodarczych, plus zagospodarowanie tego terenu, to kwota ponad 4 200 000 zł. To trzy zadania inwestycyjne, które  będą realizowane w najbliższym czasie, te zadania zostały przyspieszone, mając na uwadze sytuację związaną z pandemią, sytuację związaną z taką, jak gdyby stagnacją gospodarczą, chcąc to poprawić, wzmocnić ostrowieckich przedsiębiorców, gospodarkę ostrowiecką, to właśnie jedne  z tych zadań, które dodatkowo ogłosiliśmy, to właśnie ten blok przy ulicy Osadowej, który wpisuje się w rewitalizację osiedla Częstocice  – tłumaczył prezydent. 

Zadania podzielone zostały na trzy etapy. Firma AG Petrol ze Skarżyska-Kamiennej wykona  dwa z nich: remont budynku i wyburzenia  budynków gospodarczych, natomiast Drogbud z Ostrowca Św. zajmie się  drogami dojazdowymi  i zagospodarowaniem terenu.

– Bardzo ważnym  dla każdego miasta, każdego miejsca jest duch tego miejsca i myślę, że akurat tutaj, w tej sytuacji możemy o czymś takim wspomnieć. Jesteśmy w bardzo ważnym miejscu dla całej tradycji, całej historii Ostrowca,  bo jeżeli ktoś zna troszkę Polskę, jeździ turystycznie,  na pewno kojarzy sobie takie dwa miejsca: jak Giszowiec na Śląsku, jak Księży Młyn w Łodzi i taka sama sytuacja, takiego mikro osiedla naszego mamy w tym miejscu. To osiedle też powstało w momencie, kiedy powstawała Cukrownia, trzeba było zapewnić ludziom obsługującym tę firmę, tę fabrykę miejsca nie tylko do życia, do mieszkania, ale również zabezpieczenia socjalnego. Ważne jest to, że akurat w ramach programu rewitalizacji możemy również takie miejsca nie tyle ocalić, co przywrócić, dać nowe tchnienie – przypominał Andrzej Broda, radny powiatowy. 

Dodał także, że do tej pory nie udało się wielu takich miejsc w Ostrowcu Św. ocalić, a sama rewitalizacja to nie tylko nowe mieszkania, a także odtworzenie przeszłości, tego jak  kiedyś to miejsce wyglądało. 

Obydwie inwestycje kosztować będą ok. 8 mln zł. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this