Znajdź nas na

FAKTY

Dworczyk: w czwartek decyzje w sprawie obostrzeń; w środę ponad 29 tys. zakażeń!

W czwartek zostaną zakomunikowane dalsze decyzje dotyczące obostrzeń; wszystko wskazuje na to, że w środę będziemy mieli ponad 29 tys. zakażeń koronawirusem – poinformował w środę w Polsat News szef KPRM Michał Dworczyk.

Wrocław, 22.03.2021. Koronawirus w Polsce. Szef KPRM Michał Dworczyk podczas konferencji prasowej w Sali Kolumnowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu, 22 bm. Tematem spotkania był aktualny stan realizacji Narodowego Planu Szczepień. (amb) PAP/Maciej Kulczyñski

„Wiele wskazuje na to, że takie dodatkowe obostrzenia będą niezbędne. Widzimy, co dzieje się u naszych sąsiadów, którzy przedłużają lockdown, którzy wzmacniają przepisy ograniczające transmisję wirusa. U nas niestety też trend jest cały czas wzrostowy, nie możemy pozostawać obojętni wobec tej sytuacji i będziemy musieli podejmować decyzje, które jutro będą zakomunikowane” – powiedział szef KPRM.

„Czekamy jeszcze na ostatnie dane, ale wszystko wskazuje na to, że dzisiaj ponad 29 tys. zachorowań będziemy mieli” – dodał.

Szef KPRM podkreślał, że odnotowywany jest trend wzrostowy i stąd będą podejmowane kolejne decyzje rządu.

Dworczyk zastrzegł, że konkretne decyzje i szczegóły dotyczące obostrzeń, które zostaną przedstawione w czwartek, będą dotyczyły również Wielkanocy.

Wskazywał na konieczność ograniczenia transmisji wirusa i poinformował, że obecnie ponad 75 proc. łóżek covidowych jest zajętych. Zapewniał, że rząd będzie stale zwiększał infrastrukturę medyczną.

W kontekście szczepionek szef KPRM przypominał o zwiększeniu ich dostaw w drugim kwartale i wyraził nadzieję, że producenci wywiążą się ze swoich umów.

Pytany o kwestię nabycia odporności zbiorowej przez Polaków, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień odparł, że zależy to od wielu czynników, w tym poza dostawami szczepionek, także od chęci szczepienia się.

Zapewniał, że przedstawiony przez szefa rządu cel „zapanowania nad pandemią” uda się osiągnąć w 2021 r.

„A jeżeli rzeczywiście by się spełniły zapowiedzi producentów szczepionek, to jest szansa, że jesienią tego roku wszyscy Polacy, którzy będą chcieli przyjąć szczepionkę, mają szansę być do tego czasu zaszczepieni” – ocenił Dworczyk.

We wtorek rano resort zdrowia poinformował, że poprzedniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 16 741 osób, a zmarło 396 chorych. Najwięcej nowych przypadków w Polsce odnotowano w listopadzie ubiegłego orku – 27 875.

Kolejne restrykcje dotyczące pandemii zapowiedział natomiast we wtorek szef rządu Mateusz Morawiecki. Premier poinformował, że szczegóły zostaną przedstawione „najpóźniej w czwartek”, a obostrzenia obejmą okres dwóch tygodni – tygodnia przed i tygodnia po Wielkanocy. (PAP)

autor: Mateusz Roszak

mro/ itm/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this