Znajdź nas na

FAKTY

Dzięki środkom z RPO powiat ostrowiecki zyskał fundusze na walkę z pandemią!

203 jednostki z powiatu ostrowieckiego wzięły udział w projekcie, realizowanym w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 – „Silni w walce z koronawirusem”. – W 2020 r. Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego w ramach środków pozostających w jego dyspozycji przekazał na walkę z COVID-19 do powiatu ostrowieckiego środki w wys. 4,752 mln. złotych, dodatkowo do naszego szpitala trafiło 1,7 mln. zł., w tym 570 tys. zł. na izolatoria. Cieszę się, że także dzięki mojej pracy sprawy powiatu ostrowieckiego, znajdują zrozumienie w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim – podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki spośród 14 powiatów, biorących udział w  projekcie z zakresu przeciwdziałania i walki z COVID-19, zakończył realizację projektu zgodnie z terminem wskazanym w umowie o dofinansowanie. Całkowity koszt projektu „Silni w walce z koronawirusem” wyniósł 5,5 mln zł. 

Jak podczas konferencji prasowej, zorganizowanej wczoraj (środa, 27 stycznia) w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św. podkreślała Marzena Dębniak, starosta ostrowiecki 

był to duży projekt, w którym powiat otrzymał ponad 5,5 mln zł dofinansowania.  Wkład własny wyniósł  nieco ponad 800 000 zł.  

– Dzięki temu, że powiat przystąpił do przetargu dosyć szybko,  udało się zaoszczędzić z tego projektu znaczną  kwotę. Jest to ponad 2 200 000 zł  i tutaj za zgodą organu zarządzającego, mówimy tutaj o Urzędzie Marszałkowskim. Te środki mogliśmy przeznaczyć na zakup wyposażenia do szpitala. Jest to bardzo ważne, ponieważ szpital otrzymał olbrzymią sumę na środki ochrony osobistej, które oczywiście się zużywają, ale sprzęt, który służy do walki z COVID-em w tym szpitalu w dalszym ciągu pozostanie – mówiła Marzena Dębniak.  

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Starosta podkreślała, że miniony rok był dobry dla szpitala.  Na zakupie urządzeń i wyposażenia szpital zyskał ponad 3 000 000 zł.  

– Projekt realizowaliśmy we współpracy ze wszystkimi gminami powiatu ostrowieckiego, jak państwo wiecie na taką współpracę postawiliśmy od samego początku. To gminy określały swoje potrzeby w stosunku do jednostek, które oczywiście po weryfikacji, przyjmowaliśmy –  wyjaśniała Marzena Dębniak. 

Ogółem z terenu powiatu ostrowieckiego udział w projekcie wzięły 203 jednostki. Były to:  szpital powiatowy, placówki ochrony zdrowia (przychodnie POZ, specjalistyczne gabinety lekarskie, gabinety stomatologiczne), placówki oświatowe (przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie, Bursa Szkolna, SOSW, MOS), gminne oraz powiatowe jednostki organizacyjne, np. Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Powiatowy Urząd Pracy, Muzeum Historyczno- Archeologiczne, a także ochotnicze straże pożarne z terenu powiatu.

– Dzięki tym oszczędnościom, które wyszły z projektu udało się dla samego szpitala  zakupić: myjki, w sumie trzy aparaty do znieczulenia, aparat USG, kolumnę endoskopową, pompy infuzyjne, kardiomonitor z centralą zbiorczą, respirator stacjonarny –  to są zakupy na ponad 2 200 000 zł – wyliczała starosta.

W ramach projektu zakupiono szereg środków ochronnych: przyłbice ochronne (ponad 4 000), kombinezony ochronne (ponad 9 000), fartuchy ochronne (ponad 62 000), płyny do dezynfekcji (ponad 4 500), dozowniki (ponad 240), generatory ozonu (blisko 40 sztuk), ponad 30 opryskiwaczy, 3 bramki, ponad 15 tysięcy rękawiczek, ponad 160 tysięcy maseczek jednorazowych.

Starosta podkreślała, że zmagazynowanie i rozdysponowanie zakupionych środków ochrony i sprzętu medycznego wymagało dużego wysiłku logistycznego. Dodała, że na uczestnictwie w projekcie, biorąc pod uwagę wielkość, skorzystała gmina Ostrowiec Św.  

– Ponieważ ma najwięcej jednostek, a skorzystały tutaj szkoły, przedszkola. Wszystkie gminy złożyły swoje zapotrzebowanie. Wiadomo im większa gmina tym więcej korzysta  – doprecyzowała starosta. 

Zapewniła, że jeśli taki projekt będzie realizowany w 2021 roku starostwo również do niego przystąpi.  

– Środki te były  dystrybuowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego z Europejskiego Funduszu Społecznego więc są to tak naprawdę środki unijne. One były dystrybuowane w oparciu o zasady, które obowiązują przy środkach unijnych w oparciu o regulaminy, wszystkie wytyczne. Instytucją zarządzającą w tym przypadku jest Urząd Marszałkowski –  wyjaśniał Tomasz Mroczek, kierownik projektu i  Naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu w Starostwie Powiatowym w Ostrowcu Św.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W skład zespołu, zajmującego się projektem weszli: Tomasz Mroczek, Robert Zajączkowski, Edyta Góra, Katarzyna Kowalska, Iwona Gałka, Dariusz Wilczak, Marzena Jemielniak, Beata Kobiałka, Urszula Różalska, Beata Bronikowska, Kinga Ciepichał.

Tomasz Mroczek dodał, że suma otrzymanych środków uwarunkowana była ilością  mieszkańców w poszczególnych gminach. 

– W 2020 r. Andrzej Bętkowski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego w ramach środków pozostających w jego dyspozycji przekazał na walkę z COVID-19 do powiatu ostrowieckiego środki w wys. 4,752 mln. zł. i dodatkowo do naszego szpitala trafiło 1,7 mln. zł., w tym 570 tys. zł. na izolatoria. Cieszę się, że dzięki też mojej pracy sprawy Ostrowca Św. znajdują zrozumienie w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim podsumowuje Magdalena Zieleń, radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this