Znajdź nas na

FAKTY

Dziś śpimy o godzinę krócej!

Z soboty (27 marca) na niedzielę (28 marca) przestawiamy nasze zegarki, przechodzimy tym samym z czasu zimowego na letni. Dla lubiących pospać, oznacza to sen krótszy o godzinę. Skąd wziął się ten pomysł i kiedy najlepiej wyregulować nasze czasomierze?

Zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00. Czas letni jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

Czas letni to  czas lokalny,  przejściowy, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.

Zmiany czasu mają spowodować oszczędności w zużyciu energii. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał w swoim eseju „Benjamin Franklin’s Essay on Daylight Saving” ~ Benjamin Franklin. Apelował aby ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Niestety pomysłu polityka i naukowca nikt nie potraktował poważnie. Kontynuatorem myśli Franklina był William Willet. W 1907 roku wydał broszurę „Waste of Daylight”, jednak zawarte w niej pomysły również nie zostały wprowadzone w życie. 

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I Wojny Światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech, a także na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, przesunięto czas o godzinę do przodu. Za przykładem tym  poszła także Wielka Brytania. 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I, a II Wojną Światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II Wojny Światowej, a później od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca. 

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. 

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany budzą wiele kontrowersji. Badania naukowe  pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca. Skutkiem przestawienia czasu z zimowego na letni  jest  spadek produktywności pracowników w dniach bezpośrednio po zmianie czasu.

W 2019 roku Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Za zmianami opowiedziało się wówczas 410 europosłów, przeciwnych było 192 polityków, a 51 wstrzymało się od głosu. Zmiany miały wejść w życie po dwóch latach, czyli w 2021 roku. Dyskusja wciąż jednak trwa. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this