Znajdź nas na

FAKTY

Dziś śpimy o godzinę krócej!

Z soboty (27 marca) na niedzielę (28 marca) przestawiamy nasze zegarki, przechodzimy tym samym z czasu zimowego na letni. Dla lubiących pospać, oznacza to sen krótszy o godzinę. Skąd wziął się ten pomysł i kiedy najlepiej wyregulować nasze czasomierze?

Zdjęcie ilustracyjne

W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2.00 na 3.00. Czas letni jest wprowadzany i odwoływany zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.

Czas letni to  czas lokalny,  przejściowy, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.

Zmiany czasu mają spowodować oszczędności w zużyciu energii. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jako pierwszy o potrzebie stosowania czasu letniego pisał w swoim eseju „Benjamin Franklin’s Essay on Daylight Saving” ~ Benjamin Franklin. Apelował aby ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej. Niestety pomysłu polityka i naukowca nikt nie potraktował poważnie. Kontynuatorem myśli Franklina był William Willet. W 1907 roku wydał broszurę „Waste of Daylight”, jednak zawarte w niej pomysły również nie zostały wprowadzone w życie. 

Pionierami we wprowadzeniu czasu letniego byli Niemcy. W czasie I Wojny Światowej, 30 kwietnia 1916, w Rzeszy i sojuszniczych Austro-Węgrzech, a także na okupowanych terenach Polski i Bałkanów, przesunięto czas o godzinę do przodu. Za przykładem tym  poszła także Wielka Brytania. 

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona między I, a II Wojną Światową tylko raz, w 1919 roku, później w czasie II Wojny Światowej, a później od 1945 do 1949, od 1957 do 1964, od 1977. Do 1995 czas letni w Polsce był odwoływany w ostatnią niedzielę września (a wprowadzany w ostatnią niedzielę marca. 

Czas letni stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. 

Stosowanie czasu letniego i związane z tym zmiany budzą wiele kontrowersji. Badania naukowe  pokazały, że przestawianie zegarów o godzinę do przodu w marcu wiąże się ze zwiększonym o 10% ryzykiem wystąpienia zawałów serca. Skutkiem przestawienia czasu z zimowego na letni  jest  spadek produktywności pracowników w dniach bezpośrednio po zmianie czasu.

W 2019 roku Parlament Europejski zagłosował za zniesieniem zmiany czasu w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Za zmianami opowiedziało się wówczas 410 europosłów, przeciwnych było 192 polityków, a 51 wstrzymało się od głosu. Zmiany miały wejść w życie po dwóch latach, czyli w 2021 roku. Dyskusja wciąż jednak trwa. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy o ostrowieckim szpitalu można mówić tylko dobrze albo wcale?

FAKTY

Nie tylko duże miasta! Gmina Kunów udowadnia, że edukacja to priorytet

FAKTY

Ile zarobiła Agnieszka Rogalińska, Starosta Ostrowiecki? „Pod lupę” wzięliśmy jej oświadczenie majątkowe. 

FAKTY

Lech Łodej: Prognozy są alarmujące, przygotowujemy się do „wielkiej wody”

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this