Znajdź nas na

FAKTY

Epidemiolog: pandemia koronawirusa nie zostanie opanowana przed latem 2022 roku!

Pandemii koronawirusa nie uda się opanować przed latem 2022 roku – powiedział w czwartek w radiu France Inter epidemiolog prof. Didier Pittet. Naukowiec ostrzegł również przed nowymi wariantami wirusa, do zwalczania których najprawdopodobniej będą potrzebne nowe szczepionki.

Warszawa, 07.01.2021. Koronawirus w Polsce. Akcja szczepień medyków w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym w Warszawie, 7 bm. Na liście do szczepienia znaleźli się zarówno niezaszczepieni dotąd medycy CSK MSWiA, jak również pracownicy służby zdrowia z innych placówek. Łącznie zaszczepionych zostanie ok. 900 osób. (jm) PAP/Andrzej Lange

Najbliższe dwa miesiące będą trudne, ponieważ zimą wirusy atakujące układ oddechowy łatwo się rozprzestrzeniają – zaznaczył Pittet, który w szpitalu uniwersyteckim w Genewie kieruje programem kontroli zakażeń oraz współpracującym ze Światową Organizacją Zdrowia centrum bezpieczeństwa pacjentów.

Pierwszej oceny skuteczności kampanii szczepień przeciw Covid-19 będziemy mogli dokonać po kilku miesiącach jej trwania, czyli na początku lata – ocenił epidemiolog.

Profesor ostrzegł również przed nowymi wariantami koronawirusa zaznaczając, że do ich opanowania najprawdopodobniej potrzebne będą nowe szczepionki.

Obawy Pitteta dotyczące czasu trwania pandemii podziela francuska opinia publiczna. Według przeprowadzonego przez ośrodek Elabe sondażu dla stacji BFM TV zaledwie 31 proc. Francuzów przewiduje, że „powrót do normalnego życia” sprzed pandemii będzie możliwy w 2021 roku. 30 proc. spodziewa się, że stanie się to dopiero w 2022 roku, a 17 proc., że nastąpi to po 2022 roku.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ adj/ ap/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this