Znajdź nas na

FAKTY

Europejski Komitet Regionów powołał grupę kontaktową ‎z Wielką Brytanią; zasiadła w niej prezydent Gdańska!

Europejski Komitet Regionów (KR) powołał grupę kontaktową z Wielką Brytanią, której celem jest podtrzymanie komunikacji między samorządami z UE a brytyjskimi miastami, regionami i zdecentralizowanymi organami administracji. W skład grupy weszła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Grafika: European Union 2020

Inicjatywa ta jest następstwem wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z UE 31 stycznia br. UE dąży do osiągnięcia do 31 października porozumienia w sprawie przyszłych stosunków ze Zjednoczonym Królestwem, które wymagałoby ratyfikacji przez Parlament Europejski. Bez porozumienia istniejące więzi prawne między UE a Zjednoczonym Królestwem wygasną 31 grudnia 2020 r.

Na czele grupy kontaktowej stanął przewodniczący rady regionalnej Bretanii (Francja) Loïg Chesnais-Girard. Według niego obecny impas między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem nie powinien zamykać drzwi do podtrzymania współpracy na szczeblu regionalnym i lokalnym, ponieważ – niezależnie od wyniku negocjacji – władze lokalne i regionalne będą musiały ze sobą współpracować po 2020 r.

– Pokrzepiające jest to, że członkowie samorządów lokalnych, zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w całym Zjednoczonym Królestwie wykazują duże zainteresowanie podtrzymaniem naszych kontaktów. Brexit będzie miał poważne konsekwencje dla wielu europejskich regionów i miast, takich jak Bretania. Nasz głos musi być słyszany, a programy wsparcia dostępne dla regionów, takie jak pobrexitowa rezerwa dostosowawcza, muszą zostać wprowadzone już teraz – podkreślił Francuz.

Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas powiedział, że samorządy lokalne i regionalne jako pierwsze zmierzą się z konsekwencjami, jakie końcowe negocjacje w sprawie brexitu przyniosą w życiu obywateli.

– W czasach, gdy społeczności potrzebują stabilności, wynikający z pobudek ideologicznych i politycznych brak porozumienia będzie hamował odbudowę i zagrażał pokojowi na irlandzkiej wyspie – zaznaczył Cicikostas.

Dodał, że grupa kontaktowa dąży do utrzymania bliskich kontaktów między przywódcami lokalnymi i regionalnymi, nawiązywanych na przestrzeni dziesięcioleci, tak aby mogli oni dzielić się swoimi obawami, łagodzić skutki brexitu i chronić współpracę w interesie obywateli.

Grupa kontaktowa będzie spotykać się maksymalnie trzy razy w roku, aby omówić kwestie związane z handlem, przepływem towarów, osób i usług oraz metodami kontynuowania współpracy transgranicznej.

Jest to organ jednostronny, w którego skład wchodzi dwunastu członków Komitetu Regionów oraz obserwator z nowo utworzonej w Komitecie grupy politycznej Zielonych. Grupa kontaktowa będzie zapraszać na swoje posiedzenia przedstawicieli władz lokalnych oraz zdecentralizowanych parlamentów i zgromadzeń w Zjednoczonym Królestwie w oparciu o porządek obrad danego posiedzenia. Od brytyjskich samorządów może również przyjmować zaproszenia do organizowania posiedzeń w tym kraju.

Przed brexitem o utworzenie odpowiedniego organu w celu podtrzymania i wspierania dobrych stosunków między władzami lokalnymi i regionalnymi w UE i Zjednoczonym Królestwie zaapelowała ustępująca delegacja brytyjska w Komitecie Regionów.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this