Znajdź nas na

FAKTY

Europejski Zielony Ład szansą dla planety i regionu!

O nowej polityce klimatycznej w Europie dyskutowano podczas debaty online „Europejski Zielony Ład – szanse i wyzwania dla regionu świętokrzyskiego”, zorganizowanej przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce oraz Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego w Kielcach.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Rozmawialiśmy o tym, jak skutecznie zatrzymać niekorzystne i stale pogłębiające się zmiany klimatyczne. Aby zrealizować zamierzone cele w europejskiej strategii, musi ulec transformacji nie tylko sposób wytwarzania energii, ale także struktura przemysłu – mówił marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski. – W Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego jest wiele zapisów, które przybliżają nas do zielonej Europy.

W konferencji brało udział blisko 100 uczestników – przedsiębiorców i samorządowców z regionu. W gronie ekspertów znaleźli się: Marek Banasik – przedstawiciel Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Kielce, członek WRDS w Kielcach, Jacek Sułek – dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Izabela Zygmunt – ekspert ogólnoeuropejskiej sieci informacyjnej Team Europe, Witold Naturski – pełniący obowiązki dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Maciej Witucki – prezydent Konfederacji Lewiatan, Członek Bussines Europe, Paweł Różycki – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Transformacji Klimatycznej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Podczas debaty rozmawiano o nowej polityce klimatycznej w Europie, o mechanizmie sprawiedliwej transformacji, czy o głównych założeniach Europejskiego Zielonego Ładu. Ta nowa polityka inwestycyjna Unii Europejskiej powstała, by Europa była wiodącym reduktorem dwutlenku węgla do atmosfery.

Główne jej założenia:

 • w 2050 r. Europa osiągnie zerowy poziom emisji gazów cieplarnianych netto,
 • nastąpi oddzielenie wzrostu gospodarczego od zużywania zasobów,
 • żadna osoba ani żaden region nie pozostaną w tyle pod względem rozwoju gospodarczego oraz zaangażowania we wprowadzanie Europejskiego Zielonego Ładu.

Europejski Zielony Ład zawiera plan działań umożliwiających:

 •  bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym,
 • przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej i zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń.

Transformacja ma być sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu. Do 2050 r. UE chce stać się kontynentem neutralnym dla klimatu.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Osiągnięcie tego celu będzie wymagało działań we wszystkich sektorach naszej gospodarki, takich jak:

 • inwestycje w technologie przyjazne dla środowiska
 •  wspieranie innowacji przemysłowych
 • wprowadzanie czystszych, tańszych i zdrowszych form transportu prywatnego i publicznego
 • obniżenie emisyjności sektora energii
 • zapewnienie większej efektywności energetycznej budynków
 • współpraca z partnerami międzynarodowymi w celu poprawy światowych norm środowiskowych.

Konferencja była okazją do porozmawiania w szerokim gronie wszystkich stron dialogu społecznego, przy wsparciu ekspertów, o szansach i wyzwaniach dla regionu świętokrzyskiego w kontekście zielonej transformacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this