Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Fala oszustw w Ostrowcu Św.! 76-latek stracił oszczędności życia!

Pomimo naszego wczorajszego apelu, a także cyklicznych ostrzeżeń policji przed oszustami podającymi się m.in za przedstawicieli policji, swoje oszczędności stracił 76-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego. Mężczyzna obawiając się o bezpieczeństwo zgromadzonych na koncie pieniędzy, postępował zgodnie z instrukcjami oszustów. Niestety ta historia nie zakończyła się happy endem. A to nie jedyne wyłudzenie do jakiego doszło w środę (26 sierpnia)…

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj po godzinie 15.00 do Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim zgłosił się 76-latek, który powiadomił, że na jego telefon stacjonarny zadzwonił tego dnia nieznany mu mężczyzna. 

– Jego rozmówca przedstawił się jako funkcjonariusz policji, który poinformował seniora, że jego pieniądze znajdujące się na koncie bankowym są zagrożone, ponieważ ktoś wykradł jego dane osobowe i może teraz próbować wypłacić oszczędności 76-latka. Oszust poprosił o współpracę w związku z prowadzoną, rzekomą akcją, mającą na celu zatrzymanie osób odpowiedzialnych za zamach na oszczędności seniora. Po tym jak ostrowczanin zaangażował się w fikcyjne działania, niestety zaczął postępować zgodnie ze wskazówkami rozmówcy, pozostając w stałym telefonicznym kontakcie. Ponadto, fałszywy policjant zabronił 76-latkowi przychodzić do komendy, jak również informowaniu kogokolwiek w banku o „tajnej akcji” – tłumaczy Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Mężczyzna odwiedził dwie placówki bankowe i ostatecznie przekazał odbiorcy, który zgłosił się po gotówkę ponad 25 000 złotych oraz zgromadzone środki w obcych walutach stanowiące równowartość blisko 50 000 złotych. Po pewnym czasie 76-latek zaczął nabierać podejrzeń, postanowił zgłosić się do prawdziwych policjantów.

Tego samego dnia do dyżurnego wpłynęło zawiadomienie o nieco innym oszustwie. Jak wynika z relacji zgłaszającej, na jednym z portali społecznościowych nawiązała ona znajomość z obcokrajowcem, który podawał się za dyrektora pewnej firmy. Mężczyzna w trakcie korespondencji poinformował 55-latkę, że jest wdowcem samotnie wychowującym córkę. 

– Po pewnym czasie, z korespondencji wynikało, że mężczyzna przebywał na statku płynącym z Włoch do Turcji, na który napadnięto. Kapitan miał polecić wszystkim spakowanie kosztowności i wysłanie w bezpieczne miejsce. Wobec powyższych dramatycznych wydarzeń mężczyzna poprosił kobietę o zgodę na odbiór tej wartościowej przesyłki. W paczce m.in. miała znajdować się duża kwota pieniędzy. Zgodnie z podanymi przez mężczyznę instrukcjami, 55-latka za koszt samej przesyłki miała dokonać na zagraniczne konta kilka przelewów. Łącznie oszuści wyłudzili od niej pieniądze w kwocie 25 000 złotych – dodaje mundurowa. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this