Znajdź nas na

FAKTY

Fałszywy pracownik socjalny ukradł seniorce 6 tysięcy zł! Ostrowiecki MOPS przestrzegam przed oszustami!

Seniorzy to jedna z grup społecznych, która najczęściej pada ofiarą oszustów. Nie inaczej jest w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przestępcy wciąż modyfikują metody działania. Podają się za policjantów, pracowników gazowni, kurierów, a także pracowników ośrodków pomocy społecznej. 6 października ofiarą fałszywego pracownika socjalnego padła 88-letnia ostrowczanka. Kobieta straciła 6 tysięcy złotych. – Otrzymaliśmy bardzo niepokojące sygnały, iż do mieszkań, szczególnie osób starszych i samotnych zgłaszają się osoby podające się za pracowników ośrodka pomocy społecznej. Chcemy państwa bardzo gorąco uczulić na takie sytuacje. To nie są pracownicy naszego Ośrodka – wyjaśnia Magdalena Salwerowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowcu Św. i apeluje o rozwagę.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim apeluje do wszystkich seniorów i osób samotnych zamieszkujących na terenie Ostrowca Św., o ostrożność i szczególną uwagę wobec osób, które  próbują dostać się do ich mieszkań.

– Otrzymaliśmy bardzo niepokojące sygnały, iż do mieszkań, szczególnie osób starszych i samotnych zgłaszają się osoby podające się za pracowników ośrodka pomocy społecznej. To nie są pracownicy naszego Ośrodka. Nasi pracownicy socjalni dysponują legitymacją służbową oraz imiennym identyfikatorem, który przedstawiają podczas pierwszego kontaktu. W każdym przypadku seniorzy którzy dotychczas korzystali z pomocy i wsparcia MOPS znają swoich pracowników osobiście. Na wizytę w domu seniora, pracownicy umawiają się osobiście – wyjaśnia Magdalena Salwerowicz, dyrektor MOPS w Ostrowcu Św.

Przypomnijmy, że w miniony wtorek, 6 października do mieszkania 88-letniej mieszkanki Ostrowca Św. przyszedł mężczyzna podający się za pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W trakcie rozmowy fałszywy urzędnik zaoferował kobiecie przydzielenie unijnego dofinansowania do pogrzebu. Kolejno poprosił ją o przedstawienie kilku dokumentów świadczących o jej dochodach. Kobieta pokazała „urzędnikowi” odcinki z renty oraz pieniądze, którymi dysponowała. Kiedy właścicielka mieszkania zajęta była wykonywaniem poleceń, mężczyzna wykorzystał jej chwilową nieuwagę i ukradł oszczędności. 88-latka straciła 6000 złotych.

– W przypadku nowych zgłoszeń o pomoc dla seniora – telefonicznych, szczególnie od członków rodzin mieszkających na co dzień poza terenem Ostrowca Św., pracownicy osobiście w rozmowie telefonicznej ustaląją zarówno z rodziną, jak i z podopiecznym zakres pomocy. Dodatkowo informujemy, kiedy i o której godzinie ta pomoc zostanie udzielona przez pracowników MOPS – podkreśla Magdalena Salwerowicz.

Także ostrowieccy policjanci przypominają: Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, mamy prawo zażądać przedstawienia stosownej legitymacji. Możemy także telefonicznie sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika. Poprośmy o obecność w czasie wizyty takiego fachowca w naszym mieszkaniu kogoś z członków rodziny lub zaufanego sąsiada.

Warto zainteresować się losem starszych członków rodziny. Należy uprzedzać ich  przed niebezpieczeństwami czyhającymi na seniorów, uczulić na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.

Mundurowi apelują również do mieszkańców bloków i osiedli mieszkaniowych. W każdej sytuacji budzącej podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób odwiedzających mieszkania, należy powiadomić Policję. Mundurowi sprawdzą każdy sygnał.

– Drodzy Seniorzy, apelujemy bądźcie bardzo ostrożni przed otwarciem drzwi nieznanej wam osobie. Zawsze proście o pokazanie legitymacji służbowej MOPS, a w przypadku jakiejkolwiek wątpliwości najpierw zadzwońcie do naszego Ośrodka pod numer 41 276-76-57 lub 276-76-28 lub 276 -76-50, aby potwierdzić tożsamość osoby podającej się za naszego pracownika. Jeżeli trudnością jest wykonanie takiego telefonu poproście o to sąsiada – apeluje dyrektor MOPS-u.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this