Jarmuż to jedno ze zdrowszych warzyw, które korzystnie wpływa na pracę naszego organizmu, wspierając procesy zdrowotne. Jednak samymi właściwości tych zielonych liści się nie wzmocnimy, niezbędne są ku temu przepisy z jarmużem, abyśmy mogli go realnie wprowadzić do naszej codziennej diety.
niecałe 2 szklanki octu jabłkowego, mieszamy z 1/2 szklanki wody i 2/3 szklanki cukru trzcinowego.
w tej miksturze zanurzamy 3-4 szklanki posiekanego jarmużu (bez twardych łodyg), świeży ogórek pokrojony w plastry oraz połówkę posiekanej cebulki i marynujemy przez godzinę
następnie odsączamy, przekładamy do innej miski i dodajemy szklankę ciecierzycy z puszki, 2 łyżki kaparów, świeżego ogórka w plasterkach oraz pół kostki tofu wędzonego pokrojonego w kostkę. Mieszamy, doprawiamy solą, pieprzem i ulubionymi ziołami. Zjadamy jako samodzielną przekąskę lub dodajemy do dania głównego.
Źródło: The Stocks
Zupy jarmużowe
Zupy jarmużowe możemy przygotować na różne sposoby. Zarówno jako rozgrzewające danie, ale i chłodnik. Jako, że idzie lato, postawmy na alternatywę dla botwinki.
2 szklanki posiekanego jarmużu (bez twardych części) podsmażamy an patelni z posiekaną cebulą i koprem włoskim.
przekładamy do garnka i zalewamy bulionem warzywnym oraz dodajemy suchą soczewicę. Gotujemy, aż soczewica stanie się miękka.
odstawiamy zupę aż wystygnie i podajemy z łyżką zimnego jogurtu.
Źródło: The Stocks
Danie główne – gulasz z kaszą
2 czerwone papryki pieczemy do miękkości i następnie kroimy je, wrzucamy do garnka ze szklanką pokrojonych pomidorów, 2 szklankami porwanego jarmużu oraz niepełną szklanką fasoli.
do warzyw dodajemy 1/3 szklanki kaszy jęczmiennej i gotujemy, przyprawiając solą, pieprzem, wędzoną papryką oraz mielonym kminkiem.
Pamiętajcie, że jarmuż może doskonale zastąpić szpinak. Zarówno w daniach głównych, jak makarony czy w pizzy, na kanapkach lub sałatkach. Jest też świetną bazą do przygotowywania zdrowych i pożywnych koktajli. Z bananami, brzoskwiniami, gruszkami, truskawkami, jagodami – smakuje wybornie. Można wykorzystać go do przygotowania pesto, ale także sycących past kanapkowych, np. z awokado, bobem czy fasolą.