Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Gasili 429 pożarów! Ostrowieccy strażacy podsumowali rok 2018!

O tym co udało się zrealizować, o problemach, które dotyczą Państwowej Straży Pożarnej i o planach na 2019 rok, na naradzie podsumowującej ubiegłoroczną działalność strażaków z powiatu ostrowieckiego, w Komedzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, opowiedział st. kpt. Tomasz Łyjak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

119 funkcjonariuszy na co dzień pełni służbę w Jednostkach PSP w Ostrowcu Św. 113 strażaków jest w służbie, natomiast 6 jest po badaniach, zostali oni skierowani do przeszkolenia. Oprócz zawodowych strażaków w PSP Ostrowiec Św. pracuje trzech pracowników służby cywilnej. Dwóch w sekcji logistycznej i jeden na etacie pomocniczym w sekcji finansów. Całodobową służbę pełni zawsze 20 strażaków.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Na co dzień pracujemy w dwóch Jednostkach Ratowniczo-Gaśniczych: JRG 1– przy ulicy Wardyńskiego 32 i JRG 2 – przy ul. Boernera 1 – tłumaczył Tomasz Łyjak. – JRG 2 to jednostka specjalistyczna, gdzie służbę pełni grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego, w związku tym jednostka jest troszeczkę liczniejsza od jednostki numer jeden. Jedna osoba pełni służbę na stawisku kierowania i jest odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń, ich obsługę i koordynację działań Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych, jak Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie powiatu ostrowieckiego – dodał st. kpt. Tomasz Łyjak., zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

Jak mogliśmy usłyszeć podczas narady rocznej, w trakcie tworzenia jest jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odbyło się już zebranie założycielskie, obecnie trwa rejestracja w Krajowym Rejestrze Sądowym.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W minionym roku Strażacy z Jednostek-Ratowniczo Gaśniczych PSP, jak i OSP z terenu powiatu ostrowieckiego wyjeżdżali do akcji 1114 razy, z czego 643 to miejscowe zagrożenia i 429 – wyjazdy do pożarów, odnotowano także 42 fałszywe alarmy. W pożarach w 2018 życie straciły 3 osoby, a jeden strażak został ranny podczas pożaru. Ogólnie odnotowane straty, to ponad 5 mln złotych, z czego prawie 3 mln złotych strat, spowodowane były pożarami, pozostała kwota strat – około 2 mln złotych, to straty spowodowane miejscowymi zagrożeniami, takimi jak zalania, czy wypadki komunikacyjne.

W co udało się doposażyć Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze z Ostrowca Św?

– Najważniejszym zakupem było pozyskanie samochodu specjalnego z drabiną mechaniczną. Dotarł do nas w listopadzie 2018 r. i po miesiącu prób i odpowiednim przeszkoleniu strażaków, od 1 stycznia 2019 roku wykorzystujemy ten samochód do akcji – tłumaczył Tomasz Łyjak. – w 2018 roku udało się jeszcze zakupić z naszych środków samochód rozpoznawczo-ratowniczy Ford Ranger, z napędem 4×4, a także samochód lekki kwatermistrzowski, nie tylko do wspomagania działań ratowniczo-gaśniczych, ale również do udziału w szkoleniach – dodał st. kpt. Tomasz Łyjak, zastępca Komendanta Powiatowego PSP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Lista sprzętu, w jaki ostrowiecka straż pożarna, doposażyła swoje jednostki jest dłuższa, a znalazły się na niej: duży agregat prądotwórczy, przyczepka do quada, ubranie do pracy w wodzie, specjalistyczna kamera wraz z komputerem i wiele innych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jakie najważniejsze cele w 2019 stawia przed sobą Jednostka PSP z Ostrowca Św. ?

– Zakup nowej łodzi do działań na wodzie, ta którą obecnie posiadamy nie jest dla nas funkcjonalna. Również chcielibyśmy przeprowadzić modernizację stanowiska kierowania, ponieważ ostatnia była przeprowadzona w 2005 roku. Przybyło dużo więcej systemów i obowiązków, których nie było kiedyś, przeprowadzaliśmy poprzednią modernizację – tłumaczył Tomasz Łyjak. – Ten sprzęt wymaga ciągłej modernizacji oprócz tego potrzebne nam jest także usprawnienie łączności w samej komendzie, lokalna sieć komputerowa, jak i telefoniczna – dodał st. kpt. Tomasz Łyjak.

Naprawy wymaga dach w JRG2, mimo że jest to nowy budynek, ale z powodu błędów podczas budowy, wymaga on już naprawy. W niedługim czasie wymianie podlegać będą także dwa samochody ciężkie. O ile na samochody średnie Komenda PSP w Ostrowcu Św. powinna uzyskać środki ,o tyle nie wiadomo, czy uda się wymienić dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak mówił st. kpt. Tomasz Łyjak, integracja społeczna to kolejny z celów na 2019. Strażacy chcą wychodzić do ostrowieckiego społeczeństwa, żeby edukować nie tylko tych najmłodszych mieszkańców, ale także seniorów. Nie przestaną ostrzegać przed czadem i będą nakłaniać do zakupu czujek tlenku węgla.

W naradzie uczestniczyli między innymi: Andrzej Kryj,  poseł na sejm RP, Artur Głąb dyrektor biura senatora Jarosława Rusieckiego, Andrzej Jabłoński, wicestarosta powiatu ostrowieckiego, burmistrzowie oraz wójtowie gmin z powiatu ostrowieckiego, prezesi oraz komendanci gminnych ochotniczych straży pożarnych z terenu powiatu ostrowieckiego, Zbigniew Wilk, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowcu Św., Adam Podsiadło, Nadleśniczy Nadleśnictwa Ostrowiec Św.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this