Znajdź nas na

KULTURA

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie! Spacer historyczny po cmentarzu przy ulicy Denkowskiej już jutro!

Już jutro, 5 października Centrum Krajoznawczo-Historyczne im. prof. Mieczysława Radwana zaprasza na godzinę 16.00 na spacer po ostrowieckim cmentarzu parafii św. Michała Archanioła przy ul. Denkowskiej. – Cmentarze to wyjątkowe miejsca w naszej tradycji i kulturze. To miejsca, które od zawsze łączą i dzielą dwa światy: świat żywych i umarłych, strefę świecką i religijną, profanum i sacrum; stąd mówimy o mieście żywych i zmarłych, rozgraniczonym ogrodzeniem i bramą – metaforą przejścia do innego świata – przypomina Monika Bryła-Mazurkiewicz, prezes Centrum Krajoznawczo-Historycznego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana

Cmentarze, to w końcu miejsca pamięci i modlitwy za zmarłych, ale także miejsca, w których zapisana jest nasza historia, i to zarówno własna, rodzinna, jak i lokalna, regionalna i polska.

– Nagrobki, zwłaszcza te pochodzące z XIX w. i I poł. XX w., wiele mówią o osobach zmarłych, jednocześnie zwracają uwagę użytym materiałem i formą. Są manifestacją pozycji zmarłego, świadectwem jego życia. Dla nas współczesnych stanowią wspaniałą formę przekazu o minionych czasach i osobach, których już z nami nie ma, bo jak pięknie powiedział ks. kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia – „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie” – tłumaczy Monika Bryła-Mazurkiewicz, która poprzez spacery historyczne przypomina pamięć o nieżyjących już mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego, którzy na trwałe zapisali się na kartach naszej historii. Na 5 października zaplanowano spacer historyczny po cmentarzu przy ulicy Denkowskiej, tydzień później, 12 października – po cmentarzu szewieńskim.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana

Cmentarze mają wielką wartość historyczną. Są doskonałym źródłem wiedzy o mieście, zapisem jego dziejów. Spotyka się tu ślady przeszłości kilku pokoleń ostrowczan, a także mieszkańców oddzielnych niegdyś miejscowości, które zostały włączone w XX w. do Ostrowca, jak również mieszkańców innych zakątków kraju, którzy z naszym miastem na stałe związali swoje życie i takich, którzy osiedli w nim na krótko, przebywając tu ze względów rodzinnych lub zawodowych.

– Głównym źródłem wiedzy o zmarłych są oczywiście inskrypcje. Pomimo skrótowej treści mówią wiele o tych, którzy odeszli. Zawierają imię i nazwisko zmarłej osoby, datę jej urodzenia i śmierci lub określenie wieku, czasami miejscowość, z której pochodziła i gdzie zmarła, nierzadko stan cywilny. Informują o pochodzeniu społecznym, podają rodzaj śmierci, zawód, wykształcenie, tytuł i piastowane stanowiska, udział w ważnych wydarzeniach, zaangażowanie w prace społeczne, przymioty, zwroty do Boga, fragmenty poezji lub pełne żalu słowa ułożone przez bliskich. Z inskrypcji nagrobnych możemy także odczytać fundatorów pomników – mówi Monika Bryła-Mazurkiewicz.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana

Przypomina także, że wielką wartość historyczną mają umieszczane na pomnikach rozmaite symbole związane ze zmarłymi oraz ich wizerunki (fotografie, medaliony). Cmentarze grzebalne oprócz tego, że były i są obrazem życia lokalnej społeczności, panteonem ludzi związanych z miejscowością, że stanowią wielką wartość historyczną, to mają także dużą wartość artystyczną.

– Stanowią swoiste galerie sztuki na wolnym powietrzu. W październiku na cmentarzach obserwujemy wzmożony ruch. Wiele osób porządkuje groby bliskich przed zbliżającym się świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zmarłych zwanym popularnie Zaduszkami, które przypadające 1 i 2 listopada. A Wszystkich Świętych i Zaduszki to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem, kruchością ludzkiego życia, nieuchronnością śmierci. Dla wierzących to dni, w których w sposób szczególny wspomina się osoby, które odeszły do wieczności, dni, w którym odwiedza się cmentarze i znajdujące się tam groby bliskich. Wpisując się zatem w tę piękną tradycję odwiedzania grobów zapraszamy na wieczorne jesienne spacery po cmentarzach, by wspólnie powspominać mieszkańców naszego miasta, którzy już odeszli, a także podziwiać wspaniale zabytki sztuki sepulkralnej – zachęca Monika Bryła-Mazurkiewicz.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana

Podczas spaceru po cmentarzu przy ulicy Denkowskiej poznamy także historię symbolicznego pomnika Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury, którzy 11 września 1932 roku , zaskoczeni przez burzę zginęli w katastrofie lotniczej w okolicach Cieszyna.

– Kilkanaście dni przed katastrofą Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura zostali zwycięzcami na międzynarodowych zawodach lotniczych w Berlinie. Zagrano Mazurka Dąbrowskiego, a na lotnisku załopotała biało-czerwona flaga. Zaraz po tej tragedii w wielu miejscowościach w Polsce powstało mnóstwo pomników przypominających o tych dwóch dzielnych Polakach – konstruktorze i lotniku. Także na naszym ostrowieckim cmentarzu przy ulicy Denkowskiej mamy taki pomnik, który szczególnie upodobały sobie dzieci, przychodzące wraz z rodzicami na groby najbliższych – dodaje Monika Bryła-Mazurkiewicz.

fot. Tadeusz Krawętkowski/Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana

Nie zabraknie także przystanku przy pomniku i symbolicznych grobach powieszonych 30 września 1942 roku, 29 mieszkańcach Ostrowca Świętokrzyskiego.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat spacerów można uzyskać pod numerem tel. 505444874 lub 694834511. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Na zwiedzanie cmentarza przy ulicy Denkowskiej uczestnicy spaceru mogą zabrać ze sobą znicze, które symbolicznie zapalone zostaną na grobach mieszkańców Ostrowca Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Liceum w Skarżysku-Kamiennej żegna 14-letnią Natalię!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this