Znajdź nas na

Subscribe

KULTURA

Chrześcijanie nie są nudni! W niedzielę startują Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej!

To będzie wielkie, trwające tydzień, święto muzyki, sportu, sztuki, a także kultury chrześcijańskiej. Mowa o Diecezjalnych Dniach Kultury Chrześcijańskiej, które rozpoczną się już w najbliższą niedzielę, 6 października od Mszy Świętej w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła o godzinie 18.00, sprawowanej pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza. Nie zabraknie audycji słowno-muzycznych dla dzieci i młodzieży, wykładów popularnonaukowych, wystaw lokalnych artystów, koncertów, przeglądów muzycznych, turniejów: szachowego, w piłce nożnej i piłce siatkowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ksiądz biskup Krzysztof Nitkiewicz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Takie wydarzenie w Ostrowcu Świętokrzyskim organizujemy po raz pierwszy. Ta inicjatywa zrodziła się w Polsce w latach 70-tych. W tym samym czasie wystartowała także w Diecezji Sandomierskiej. Od kilku lat odbywa się cyklicznie w różnych miejscowościach naszych diecezji. W tym roku Dni Kultury Chrześcijańskiej zawitają także do naszego Ostrowca Świętokrzyskiego – tłumaczy ksiądz dziekan Jan Sarwa, proboszcz parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, organizator wydarzenia.

Diecezjalne Dni Kultury Chrześcijańskiej rozpoczną się w niedzielę 6 października o godzinie 18.00 w kolegiacie Świętego Michała Archanioła, Mszą Świętą, sprawowaną pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, w oprawie muzycznej chóru parafialnego „Michael” pod dyrekcją Ewy Jurkowskiej-Siwiec. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert pt. „Najpiękniejsze pieśni” z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, wybitnego polskiego kompozytora. W koncercie usłyszymy Urszulę Kryger, wybitną polską śpiewaczkę, wielokrotną laureatkę nagród polskiego przemysłu muzycznego „Fryderyki”, dysponującą mezzosopranem lirycznym. Artystce będzie towarzyszyć Orkiestra Kameralna „Polish Camerata” pod dyrekcją Marka Głowackiego. O godz. 21.00 w kolegiacie będzie Apel Jasnogórski z całonocną modlitwą różańcową (o godz. 24.00 Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych).

– Do uczestnictwa w Diecezjalnych Dniach Kultury Chrześcijańskiej zapraszamy wszystkich bez wyjątku z całego naszego dekanatu. Liczę na to, że odwiedzą nas też przedstawiciele poszczególnych diecezji spoza naszego miasta. Wydarzenia te odbywają się zazwyczaj w październiku. Myślę, że program, który przygotowaliśmy jest naprawdę ciekawy i bardzo bogaty, jak na możliwości, którymi dysponowaliśmy. Jest to także propozycja dla ludzi w różnym wieku, która mamy nadzieję – połączy pokolenia – dodaje ksiądz Jan Sarwa.

Nad programem pracował komitet, złożony z blisko 30 osób. Przygotowania zaczęły się już w czerwcu. Jak zapewnia ksiądz Jan Sarwa wydarzenie dopięte jest już na ostatni guzik. Każda z propozycji zawartych w programie odbywa się pod innym hasłem i innej sfery życia dotyczy. Jest coś dla ciała i coś dla ducha.

– Nie jest to dzieło doskonałe, ale myślę, że każdy, kto będzie chciał może z tych Dni Kultury Chrześcijańskiej skorzystać. Każdy znajdzie coś dla siebie – mówi skromnie ksiądz. .

W poniedziałek, 7 października o godz. 10.30 i 12.00 Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia przy ul. Iłżeckiej 47 będzie miejscem audycji słowno-muzycznej dla dzieci i młodzieży: „Życie i twórczość polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki”. Po południu, o godz. 17.00, w auli WSBiP zostanie wyświetlony film o kardynale Adamie Kozłowieckim „Książę Kościoła”. Po filmie zaplanowany jest panel dyskusyjny z Pawłem Zarzyckim – autorem, twórcą filmów misyjnych.

We wtorek z kolei w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19 od godz. 10.00 będzie można oglądać wystawę rzeźb Eugeniusza Cierluka „Pod skrzydłami aniołów” oraz wysłuchać kierowanego do młodzieży wykładu psycholog Elżbiety Helickiej „Rodzina jutra, czyli jaka?”. Po południu, o godz. 16.00, w holu głównym WSBiP zostanie otwarta wystawa prac słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt.: „Igłą malowane”. Natomiast o godz. 19.00 w kościele pw. św. Kazimierza na os. Pułanki odbędzie się wernisaż malarstwa Teodory Pawełko-Kwiatkowskiej: „Idąc do Emaus”.

Środa, 9 października to dzień spotkania ze sztuką chrześcijańską. W Ostrowieckim Browarze Kultury o godz. 18.00 będzie można skonfrontować się z poezją, malarstwem i rzeźbą Tomasza Karola Kuźniara „Na obraz i podobieństwo”. Nie zabraknie także oprawy muzycznej w wykonaniu muzykoterapeutów Marcina Walasa i Szymona Pochecia.

W czwartek, 10 października Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Wspólnej 5 zaprasza na godz. 16.00 na program artystyczny w wykonaniu dzieci i zabawę dla seniorów z muzyką na żywo. O godz. 19.00 w sanktuarium NMP Saletyńskiej przy ul. Piaski rozpocznie się koncert „Śpiewajmy razem na chwałę Pana” w wykonaniu chórów z naszego miasta oraz chórów parafialnych z Diecezji Sandomierskiej.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W piątek, 11 październikao godz. 16.00 wWyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbędzie się seminarium popularno-naukowe. Dr Marek Świeca wygłosi wykład: „Dialog w pedagogice chrześcijańskiej”, a prof. dr hab. Mariusz Jędrzejko wykład: „Edukacja medialna w domu i w szkole. Z czym się mierzymy? Charakterystyka najważniejszych zagrożeń związanych z cyberprzestrzenią. Modelowanie zachowań: dziecko – technologie cyfrowe”. O godz. 19.00 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego na Ogrodach odbędzie się koncert organowy „Król instrumentów – Królowi Wszechświata. Z muzyką organową przez wieki” w wykonaniu Sylwii Gryzki-Ośko i Andrzeja Budzińskiego.

Sobota natomiast odbędzie się w duchu sportowym. 12 października zostanie rozegrany turniej szachowy dzieci, młodzieży i dorosłych, który przeprowadzi Stowarzyszenie Szachowe „Hetman” w godz. 10.00-14.00 w Szkole Podstawowej Nr 5 na os. Ogrody 20.

– Jestem jedną z osób z komitetu założycielskiego. Szachiści, jak wiadomo nie od dziś, są osobami bardzo uduchowionymi. Wśród miłośników tego królewskiego sportu mamy także sporo ministrantów, a sam sport uważa się za bardzo elitarny i kulturalny. Ksiądz Jan Sarwa miał właśnie taki pomysł, aby zorganizować taki dzień poświęcony różnym dyscyplinom sportu. My, jako szachiści też bardzo chętnie uświetnimy swoim turniejem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Mogą wziąć w nim udział i początkujący szachiści, i ci, którzy już grają. Nie tylko modlitwa, ale i sprawy kultury i sportu są ważne w życiu każdego chrześcijanina. Chcielibyśmy, aby chrześcijanin nie kojarzył się tylko z różańcem w ręku, ale przede wszystkim z otwartością na każdy rodzaj wspólnoty – mówi Anna Choina, prezes Stowarzyszenia Szachowego Hetman.

Przypomina, że także w sobotę, 12 października w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. Stanisława Staszica odbędzie się: w godz. 9.00-12.00 turniej ministrantów w piłce nożnej w trzech kategoriach wiekowych, a w godz. 12.00-16.00 – młodzieżowy turniej w piłce siatkowej. Zwycięskie drużyny obu dyscyplin rozegrają mecze z reprezentacjami księży.

O godz. 14.00 oraz 16.00 w sali „Michael” domu parafialnego przy ul. Okólnej 19, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia Ewa Jurkowska-Siwiec poprowadzi warsztaty wokalne dla schol parafialnych z dekanatu ostrowieckiego oraz scholi Domowego Kościoła.

O godzinie 19.00 na miłośników muzyki cerkiewnej będzie czekała nie lada gratka – koncert pieśni cerkiewnych w wykonaniu znanych tenorów „Leonvoci” ze Lwowa. Wydarzenie odbędzie się w kościele św. Kazimierza Królewicza na os. Pułanki.

W niedzielę, 13 października obchodzić będziemy XIX Dzień Papieski pod hasłem: „Wstańcie, chodźmy!”. „Święty Jan Paweł II ‒ posłaniec Miłości i Nadziei” to tytuł programu przygotowanego przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy o godz. 13.00 wystawią prace malarskie i będą recytować swoje wiersze.

O godz. 15.00 w kolegiacie św. Michała odprawiona zostanie koronka do Bożego Miłosierdzia. Po nabożeństwie uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4, Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz scholii „Michałki” przedstawią spektakl pt. „Droga do świętości Świętego Jana Pawła II”. O godz. 21.00 we wszystkich kościołach Ostrowca Świętokrzyskiego zostanie odśpiewany Apel Jasnogórski. DDKCH zakończą się nocnym czuwaniem wiernych dekanatu ostrowieckiego na Jasnej Górze. Młodzież i dorośli będą się modlić w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.

– Zachęcamy wszystkich mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic do udziału w Diecezjalnych Dniach Kultury Chrześcijańskiej. Program jest naprawdę bardzo bogaty i każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Czy sportowo, czy muzycznie, czy poprzez wspólną modlitwę. Chcemy pokazać każdemu, że chrześcijanie nie są nudni – zapewnia Anna Choina.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this