Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Bodzechów wyróżniona w Rankingu Gmin Regionu Świętokrzyskiego!

W tym roku po raz pierwszy ogłoszony został Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego, który przygotowany został przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej imienia Jerzego Regulskiego we współpracy z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. Wyróżnienie specjalne w kategorii „Największe pozyskane środki z UE i innych źródeł” otrzymała gmina Bodzechów. – To cieszy, ponieważ ranking nie jest oparty ani na sympatii, ani antypatii kapituły, a liczbach i statystykach. Corocznie pozyskujemy ok. 15 milionów złotych zarówno na projekty tzw. twarde, jak i „miękkie”. Zyskują na tym nasi mieszkańcy – mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów.

Małgorzata Sobieraj, Sekretarz Gminy Bodzechów i Jerzy Murzyn, Wójt Gminy Bodzechów fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Rozwój gminy za pieniądze podatników jest bardzo prosty, pod warunkiem, że te pieniądze są, jeśli ich nie ma, nie możemy mówić o rozwoju. Zawsze mówiłem, że najważniejszy jest ten moment wyczucia sytuacji. Przygotowaliśmy się wcześniej do  programów unijnych, bo najpierw zawsze musi być strategia. Myślę, że nam się to udało. Trzeba też zatrudniać odpowiednich ludzi, wykształconych, trzeba zaproponować im godziwe wynagrodzenie, a zaprocentuje to w przyszłości. Pracownicy Urzędu Gminy w Bodzechowie potrafią pisać dobre programy, dzięki którym pozyskujemy dofinansowania, a później te programy rozliczać, bo to także bardzo istotne  –  mówi Jerzy Murzyn, wójt gminy Bodzechów. 

Dodaje, że  od kilkunastu lat do budżetu gminy Bodzechów rokrocznie wpływa około 15 milionów złotych środków zewnętrznych.

– Nasze gminne szkoły chętnie sięgają po małe granty, gmina po średnie i duże, w sumie daje to takie, a nie inne wyniki. Gmina zadłużona jest w granicach 10 proc. Dzięki  programom unijnym zabezpieczoną mamy infrastrukturę komunalną. Dobrze to rokuje na przyszłość. Wyróżnienie, które otrzymaliśmy to podsumowanie kilku lat naszych działań – podsumowuje Jerzy Murzyn.

Nagrodę odebrała Małgorzata Sobieraj, Sekretarz Urzędu Gminy Bodzechów, która podkreśla, że był to dla niej wielki zaszczyt.

– Nagroda w takiej kategorii, gdzie okazuje się, że jesteśmy absolutnymi liderami w pozyskiwaniu  środków z Unii Europejskiej i innych źródeł, to duży prestiż i zaszczyt. To pokazuje, że realizujemy tę wizję przedsięwzięć zaplanowanych przez wójta. Dzięki środkom zewnętrznym gmina się rozwija zarówno infrastrukturalnie, jak i społecznie. Te środki sprawiają, że nasza gmina rozwija się w wielu spektrach – podsumowuje Małgorzata Sobieraj.  

Przypomnijmy, że Ranking Gmin Regionu Świętokrzyskiego to wyjątkowa inicjatywa, którą realizujemy we współpracy z Urzędem Statystycznym w Kielcach. Celem przedsięwzięcia jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego oraz najlepszych praktyk przez nie stosowanych. W ramach Rankingu ocenie poddawane zostały wszystkie gminy Województwa Świętokrzyskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu. Za zebranie i zestawienie wyników odpowiada Urząd Statystyczny w Kielcach. Udział w rankingu był bezpłatny dla Gmin.

Miejsce w rankingu to wynik 16 wskaźników obrazujących różne sfery życia wspólnot lokalnych w naszym regionie. Wskaźniki te są zróżnicowane i mają w swoim zamierzeniu pokazywać jakość życia w poszczególnych częściach regionu. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this