Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Gmina Ćmielów: Niebezpieczna „pamiątka” z czasów II Wojny Światowej!

Okazuje się, że podczas prac rolniczych można znaleźć wiele „pamiątek”, także po II Wojnie Światowe. Takiego nietypowego znaleziska dokonał wczoraj (środa, 7 kwietnia) 42-letni mieszkaniec gminy Ćmielów. Okazało się, że podłużny zardzewiały przedmiot, to pocisk moździerzowy z zapalnikiem.

Źródło: Świętokrzyska Policja

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu znaleziono przedmioty, które okazały się niebezpieczną „pamiątką” po II Wojnie Światowej.

– Wczoraj na terenie jednej z posesji w gminie Ćmielów, 42-latek podczas prac rolnych, znalazł zardzewiały podłużny metalowy przedmiot przypominający pocisk. Mężczyzna natychmiast powiadomił o tym fakcie policję. Na miejsce znaleziska przybyli policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego 0 wyjaśnia Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Funkcjonariusze potwierdzili, że znalezisko to pocisk moździerzowy z zapalnikiem pochodzący prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów znaleziska pilnowali policjanci.

– Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane na terenie całego kraju są bardzo niebezpieczne. Często są skorodowane. Ze względu na upływ czasu, wybuch może nastąpić w każdej chwili. Są one  nazywane „zardzewiałą śmiercią”. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce – dodaje Ewelina Wrzesień. 

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający „pocisk” pamiętaj! Nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego. Jeśli jest wykopany nie zakopuj go ponownie. Natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć – apelują świętokrzyscy policjanci. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

FAKTY

Najwięcej zakażeń koronawirusem w powiatach kieleckim i ostrowieckim! 638 zgonów w Polsce!

FAKTY

Koronawirus: blisko 1000 zgonów w Polsce! W województwie świętokrzyskim 721 nowych zakażeń!

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

FAKTY

ReklamaConnect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this