Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Ćmielów: Niebezpieczna „pamiątka” z czasów II Wojny Światowej!

Okazuje się, że podczas prac rolniczych można znaleźć wiele „pamiątek”, także po II Wojnie Światowe. Takiego nietypowego znaleziska dokonał wczoraj (środa, 7 kwietnia) 42-letni mieszkaniec gminy Ćmielów. Okazało się, że podłużny zardzewiały przedmiot, to pocisk moździerzowy z zapalnikiem.

Źródło: Świętokrzyska Policja

Po raz kolejny na terenie naszego powiatu znaleziono przedmioty, które okazały się niebezpieczną „pamiątką” po II Wojnie Światowej.

– Wczoraj na terenie jednej z posesji w gminie Ćmielów, 42-latek podczas prac rolnych, znalazł zardzewiały podłużny metalowy przedmiot przypominający pocisk. Mężczyzna natychmiast powiadomił o tym fakcie policję. Na miejsce znaleziska przybyli policjanci z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego 0 wyjaśnia Ewelina Wrzesień, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. 

Funkcjonariusze potwierdzili, że znalezisko to pocisk moździerzowy z zapalnikiem pochodzący prawdopodobnie z czasów II Wojny Światowej. Do czasu przyjazdu saperów znaleziska pilnowali policjanci.

– Pomimo upływu wielu lat od zakończenia II Wojny Światowej, niewybuchy i niewypały znajdowane na terenie całego kraju są bardzo niebezpieczne. Często są skorodowane. Ze względu na upływ czasu, wybuch może nastąpić w każdej chwili. Są one  nazywane „zardzewiałą śmiercią”. Neutralizacją takiego zagrożenia zajmują się wojskowe patrole saperskie, które zabierają niewybuch w bezpieczne miejsce – dodaje Ewelina Wrzesień. 

Jeśli podczas prac remontowych, ziemnych lub w innych okolicznościach znajdziesz przedmiot przypominający „pocisk” pamiętaj! Nigdy go nie podnoś, nie przesuwaj i nie uderzaj w niego. Jeśli jest wykopany nie zakopuj go ponownie. Natychmiast przerwij pracę, oddal się na bezpieczną odległość. O znalezisku należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę policji. Miejsce, gdzie się znajduje niebezpieczny przedmiot, dobrze jest zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. Jeśli znajdujemy się na otwartej przestrzeni lub w lesie, należy zagrożone miejsce tak oznaczyć, by nikt tam nie wszedł i można je było bez trudu odnaleźć – apelują świętokrzyscy policjanci. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this