Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów: Gdy szkoły wiejskie „odchodzą do lamusa”, ta w Wymysłowie ma szanse na rozwój!

W czasach, gdy zdecydowanie częściej likwiduje się wiejskie szkoły lub ogranicza ich działalność, w Wymysłowie (w gminie Kunów) jest plan na jej rozwój. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie to placówka ciesząca się dużą popularnością nie tylko wśród dzieci z gminy Kunów, czy samego Wymysłowa, ale i sąsiadującego z nim Ostrowca Św. Tym bardziej potrzebna jest jej rozbudowa. Teraz jest na to szansa.

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Publiczna Szkoła Podstawowa w Wymysłowie ma już 60 lat i ugruntowaną pozycję, na rynku placówek oświatowych w powiecie ostrowieckim. Jak dodaje Bożena Wijata, dyrektor szkoły, w tej chwili w placówce funkcjonują dwa oddziały przedszkolne: 39 dzieci i szkoła podstawowa, klasy 1-8 – w sumie 60 dzieci.

– Mamy sporo dzieci z Ostrowca Św., z Boksycki i oczywiście z samego Wymysłowa. Już mam telefony czy przyjmiemy dzieci do przedszkola – mówi Bożena Wijata.

Pomimo że szkoła jest nowoczesna i wciąż wzbogacana o nowe pomoce naukowe, jak choćby te z subwencji oświatowej w wysokości 64 tys. zł, za które doposażone zostały 4 sale przedmiotowe: geograficzna, biologiczna, matematyczna i fizyczna, potrzebna jest jej rozbudowa.

– Jest to konieczność dlatego, że w tej chwili placówkę mamy piękną, wyremontowaną. Organ prowadzący, czyli  gmina, bardzo dba o nauczycieli, o dzieci, o ich rodziców, brakuje nam jednak miejsca. Nasze dzieci potrzebują też miejsca do ćwiczeń. Wiem, że w planach jest budowa sali gimnastycznej ze świetlicą – wyjaśnia Bożena Wijata.  

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Podkreśla, że rodzice dzieci uczęszczających do szkoły, sami zwracali uwagę, że przydałaby się rozbudowa placówki. 

– Myślę, że obecny włodarz podszedł do tego pomysłu z sercem. Radna z Wymysłowa, pani Katarzyna Banasik  także dba o to, aby powstało takie miejsce, z którego korzystać będą mogli zarówno mieszkańcy tego sołectwa, jak i dzieci – dodaje. 

Na salę gimnastyczną ze świetlicą wiejską czekają także mieszkańcy Wymysłowa. Reprezentująca ich Katarzyna Banasik, radna Rady Miejskiej w Kunowie, podkreśla, że udało im się kupić materiał budowlany za 30 tysięcy złotych, pochodzących z budżetu gminy.

– Niestety z samych środków z budżetu gminy nie wybudujemy tej świetlicy. Chcielibyśmy, żeby udało się nam pozyskać środki zewnętrzne. Jako  Stowarzyszenie Oświatowe „Przyjazna Szkoła” także będziemy ubiegać się o dofinansowanie na ten cel – zapewnia Katarzyna Banasik. 

W miejscu, w którym dziś jest pac zabaw, ma zostać dobudowana sala gimnastyczna
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że przed pandemią mieszkańcy  spotykali się na szkolnym korytarzu.

– Szkoła jest placówką oświatową, teraz w dobie pandemii  do szkoły nie można wpuszczać mieszkańców, a ci chcieliby dowiedzieć się, co się dzieje w gminie. Świetlica jest dla nas priorytetem. Mamy piękną szkołę. Mamy się czym pochwalić, a świetlica sprawi, że będzie jeszcze nowocześniejsza – podsumowuje radna. 

Do potrzeby rozbudowy szkoły przekonany jest także Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

– Mamy już pozwolenie na budowę i kompletną dokumentację.   Szukamy środków na jej budowę. Na pewno podeprzemy się każdym z możliwych dofinansowań – zapewnia Lech Łodej, i dodaje, że warto, dbać i inwestować w takie z pozoru małe placówki, jak ta w Wymysłowie. 

– Jest kameralnie, miło, a dla dzieci przede wszystkim – bezpiecznie. Szkoła jest perspektywiczna – podsumowuje.

Koszt świetlicy z salą gimnastyczną to ok. 600 tys. zł. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this