Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów, wyróżniona w ogólnopolskim rankingu „Wspólnoty” i nominowana do kolejnej nagrody!

O tym, że gmina Kunów zajęła VII miejsce w Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Sukces Infrastrukturalny Kadencji 2018-2023 informowaliśmy kilka tygodni temu. Wczoraj (12 października) w Katowicach podczas XXI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów wyróżnienie odebrał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. – To wyróżnienie dedykuję wszystkim mieszkańcom naszej gminy, a także pracownikom urzędu, którzy tworzą zgrany zespół. Bez nich nie udałoby się tego wszystkiego osiągnąć – mówi burmistrz i dodaje, że zarówno on, jak i gmina nominowani zostali do kolejnej nagrody: „Burmistrz 15-lecia” i „Gmina 15-lecia”. Tym razem w Plebiscycie Orły Polskiego Samorządu.

Nagrodę za zajęcie 7 miejsca przez gminę Kunów w w Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Sukces Infrastrukturalny Kadencji 2018-2023 odebrał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– To dla mnie, ale także dla naszej gminy, bardzo ważne wyróżnienie – tak o VII miejscu, jakie w Rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Sukces Infrastrukturalny Kadencji 2018-2023 w kategorii małych miast zajął Kunów komentuje Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.  

Przypomnijmy, że Ranking stworzony został przez profesora Pawła Swianiewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Powstał na podstawie następujących kryteriów:

wielkość wydatków finansowych z dotacji z unijnych programów operacyjnych –  łączna kwota z lat 2018-2022, powierzchnia nowych mieszkań oddanych do użytku – liczba metrów kwadratowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców (łącznie w latach 2018-2022), przyrost odsetka liczby mieszkańców podłączonych do oczyszczalni ścieków (w latach 2017-2022), przyrost odsetka mieszkańców w mieszkaniach podłączonych do kanalizacji komunalnej (w latach 2017-2021), przyrost długości ścieżek rowerowych w latach 2017-2022, udział odpadów zebranych selektywnie w relacji do ogółu zebranych odpadów komunalnych (dane za rok 2022).

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, wyróżnienie odebrał podczas XXI Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

– To wyróżnienie pokazuje, że nasza gmina wciąż się rozwija. Cieszę się, że zauważyła to niezależna kapituła ekspertów. Pod uwagę brane były miasta z całej Polski. To siódme miejsce, to bardzo dobry wynik. Z tego co pamiętam, to najwyżej byliśmy kiedyś na 10 miejscu w pozyskiwaniu funduszy unijnych – tłumaczy.  

Przypomina, że w gminie dzieje się aktualnie bardzo dużo jeśli chodzi o sprawy związane z rozwojem infrastruktury. Ostatnie dofinansowanie jakie wpłynęło do gminy w ciągu jednego tygodnia wyniosło 18 mln zł. Gmina pozyskała również olbrzymie środki  z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, które wyniosło ok. 10 mln zł.

– To bardzo dobry czasu dla naszej gminy.  Ja i moi pracownicy wykorzystujemy go maksymalnie. Wszystko dlatego, że jesteśmy perfekcyjnie przygotowani pod każdym względem, także dokumentacyjnym. Mam tu na myśli nie tylko projekty i pozwolenia na budowę, ale dokumenty strategiczne, jak gospodarka niskoemisyjna, plan zagospodarowania przestrzennego, czy program ochrony zabytków. Te strategiczne dokumenty, które posiadamy pozwalają nam sięgać po środki zewnętrzne, czy to rządowe, czy unijne. Do tych milionów, które otrzymujemy przygotowywaliśmy się trzy lata temu. Żeby po nie sięgać trzeba mieć opracowane dokumenty i środki na wkład własny. Wszystko mamy poukładane, a priorytety ustalone. Żadna złotówka się nie zmarnuje, a pozyskane środki wykorzystane zostaną na inwestycje w gminie Kunów dla dobra mieszkańców – podkreśla Lech Łodej.

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Dodaje, że wykonane będą m,in. Instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej w gminie Kunów, remontowane, modernizowane i budowane będą drogi i chodniki, powstanie klub malucha, a także rozbudowywana będzie infrastruktura kanalizacyjna. 

VII miejsce dla Kunowa, to nie jedyne dobre wiadomości. Lech Łodej informuje, że zarówno gmina, jak i on sam został nominowany do jubileuszowej edycji  „Orłów Polskiego Samorządu”. 

– Nominacja jest wynikiem państwa działań zmierzających do podnoszenia standardów obsługi, wzrostu jakości życia lokalnej społeczności oraz pozycji w regionie – czytamy w piśmie skierowanym do gminy przez Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Już sama nominacja jest dla nas wyróżnieniem i zaszczytem, że znaleźliśmy się w elitarnym gronie samorządów, które są zauważalne poprzez swoją pracę. To kolejna motywacja do pracy i potwierdzenie, że kierunek rozwoju, w którym podążamy był dobrym wyborem. Cieszą mnie też komentarze mieszkańców, którzy są dumni z Kunowa, z naszej gminy. Kiedyś takich powodów do dumy nie mieliśmy zbyt wielu – podsumowuje Lech Łodej. 

Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this