Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów z promesą na ponad półtora miliona złotych!

1 560 757 zł otrzymała gmina Kunów w ramach promes z Funduszu Inwestycji Lokalnych.. Symboliczny czek z rąk Mateusza Morawieckiego, Prezesa Rady Ministrów w czwartek (9 lipca) na terenie rezerwatu Krzemionki w Sudole otrzymał m.in Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Samorządowiec podkreśla, że gdy środki finansowe wpłyną na konto gminy na pewno się przydadzą. – Promesa, którą otrzymaliśmy jest wspaniałym zastrzykiem finansowym, który pozwoli zabezpieczyć wkład własny do realizowanych, czy zaplanowanych projektów – mówi Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. Pomysłów na rozwój i rozbudowę gminy burmistrzowi i radnym nie brakuje. Budżet nie udźwignąłby jednak wszystkich zaplanowanych inwestycji.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów i Mateusz Morawiecki, Premier RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ponad półtoramiliona złotych promesy z Funduszu Inwestycji Lokalnych otrzymała gmina Kunów. Deklarację i symboliczny czek z rąk premiera otrzymał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

– Jesteśmy na etapie pisania następujących projektów: DPS-u w Miłkowskiej Karczmie, utworzenia Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Kunowie, kompleksowej termomodernizacji budynku po byłej szkole zawodowej z salą teatralno-kinową, z warsztatami terapii zajęciowej dla dzieci, z siedzibą Centrum Kultury i Sportu, z siłownią Klubu Sportowego „Gryf”, być może także klubem  fitness. Następną sprawą jest utworzenie dwóch mieszkań socjalnych w Prawęcinie: trzy i dwu pokojowych, świetlicy dla mieszkańców i garażu dla tamtejszej Ochotniczej Straży Pożarnej. Konieczna jest także termomodernizacja budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie, wymiana kotła, a także zamontowanie windy dla osób niepełnosprawnych. Planujemy także utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy  w Dołach Biskupich z biblioteką, prowadzoną przez Stowarzyszenie Witiulin nad Świśliną w Dołach Biskupich i świetlicą dla mieszkańców – wylicza planowane inwestycje Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów i Mateusz Morawiecki, Premier RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ale to nie koniec planowanych inwestycji. Niezbędna jest ekspertyza ruin w Nietulisku Dużym wraz z przygotowaniem ich dla zwiedzających, utworzenie świetlicy środowiskowej w Chocimowie i kompleksowa renowacja zabytkowego dworku.

– Te projekty wszystkie są uruchomione, będę skończone w tym roku. Promesa, którą otrzymaliśmy jest wspaniałym zastrzykiem finansowym, który pozwoli zabezpieczyć  wkład własny do tych projektów. Oby tylko rządowi wystarczyło tych pieniędzy. Chętnie korzystamy z projektów rządowych, jak Fundusz Dróg Samorządowych, czy „powodziówki”. Plany mamy duże. Pytanie brzmi, czy wsparcie będzie jednorazowe, czy cykliczne? Wierzę, że będzie kontynuowane. Gdyby tak było, gdyby tych pieniędzy wystarczyło rządowi, to takiego czegoś w historii samorządów, takiego dużego wsparcia, jeszcze w historii samorządności nie było – podkreśla Lech Łodej. 

Źródło: Fb Lech Łodej

Przypomnijmy, że rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone na  dotacje dla gmin, powiatów i miast, w wysokości od 0,5 mln zł do ponad 93 mln. Łącznie w skali całego kraju aż 6 miliardów złotych (5 mld dla gmin i miast na prawach powiatu i 1 mld dla powiatów ziemskich).  Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu trafi do gmin wiejskich i  miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Kwoty dotacji dla poszczególnych samorządów będą wynikały z relacji wydatków majątkowych i zamożności gmin i powiatów.

Fundusz będzie wsparciem dla: samorządów, które odpowiadają za 40% publicznych wydatków inwestycyjnych. Fundusz pozwoli im realizować kolejne plany, a gminy nie będą musiały się zadłużać lub zwalniać pracowników, żeby móc prowadzić zaplanowane inwestycje; małych i średnich firm – realizatorów zadań inwestycyjnych samorządów. To kolejny zastrzyk środków, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także na rozwój firmy. To jest bardzo optymistyczna wiadomość, niosąca za sobą środki, które pozwolą nam te inwestycje zrealizować; mieszkańców – bo ważne dla nich inwestycje będą bez oporów mogły być inicjowane i kontynuowane, co przyczyni się do podnoszenia jakości życia.

Jak zapewniło nas centrum Informacji Rządu wnioski będą kierowane do Prezesa Rady Ministrów elektronicznie, za pośrednictwem wojewody. Środki trafią do samorządów w ciągu kilku tygodni. Pieniądze będą przyznawane w formie przelewów na wniosek samorządów – bez zbędnej biurokracji. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this