Znajdź nas na

FAKTY

Jarosław Rusiecki: „To są nasi rodacy, którzy oddali swoje życie tam, na Golgocie Wschodu!”

48 nazwisk zapisanych na tablicach przy obelisku z czerwonego piaskowca. Krzyże i płaskorzeźby Matki Boskiej Katyńskiej i Kozielskiej, godło Polski, orzeł wojskowy i policyjny oraz data 1940, rzucają się w oczy przechodniom. Za każdym z nazwisk kryje się inna historia, za każdym stoi człowiek, który miał marzenia, plany. Legły w gruzach od jednego strzału w tył głowy. Ostrowczanie uczcili wczoraj pamięć ostrowieckich oficerów rezerwy i policjantów, którzy we wrześniu 1939 roku wyruszali na wojnę i nigdy z niej nie powrócili. Ofiary, o których nie wolno nam zapomnieć!

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców przetrzymywanych na terenie ZSRR zapadła 5 marca 1940 roku uchwałą Biura Politycznego KC WKP(b).
22 marca 1940 roku, padł tajny rozkaz numerem 00350 „O rozładowaniu więzień NKWD USRR i BSRR”. W oparciu o niego z początkiem kwietnia wyruszył pierwszy kierowany do Katynia transport z obozu w Kozielsku.
Łącznie wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 000 oficerów wojska i policji. Wśród zamordowanych strzałem w tył głowy byli także mieszkańcy naszego powiatu i miasta.

Przy ul. Sandomierskiej w Ostrowcu Św., na placu koło kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Świętokrzyskim znajduje się pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który przechodniom przypomina o tej brutalnej zbrodni.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj (w sobotę, 13 kwietnia) o godz. 18.00 w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ulicy Sandomierskiej została odprawiona uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny oraz w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej i Katastrofy Smoleńskiej.

– Nie chcą tej prawdy mówić nie tylko we współczesnej Rosji, ale o zgrozo w wielu innych miejscach na świecie, w tym w Polsce. Bo ciągle Katyń jest znakiem sprzeciwu. Katyń jest fundamentem odnoszenia się do kłamstwa katyńskiego. Bo są środowiska, są ludzie w Polsce, którzy próbują racjonalizować prawdę. Co to znaczy? Przyznają: był Katyń, było ludobójstwo, ale też jest i nasza prawda. My też walczyliśmy o wolną, ludową ojczyznę. Tylko, że ta wolna, ludowa ojczyzna była budowana na kłamstwie katyńskim, na bagnetach Armii Czerwonej, na bagnetach tych żołnierzy, tych przywódców państwa komunistycznego Rosji, którzy przynieśli zniewolenie Polsce – przypominał ksiądz proboszcz kanonik dr Józef Grochala.  – Musimy dawać świadectwo tego, że jest jedna prawda. Gdyby tak nie było, to ten czyn, trud żołnierzy policjantów, pograniczników byłby daremny. Bo oni zginęli za wojną ojczyznę, a ci którzy przyszli z bagnetami, zabrali nam niepodległość, wymordowali elity narodu polskiego – dodał ksiądz proboszcz.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Kiedy 3 kwietnia 1940 rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, znajdowała się w nim elita wojska i narodu polskiego, w tym 4 generałów, 1 kontradmirał, około 100 pułkowników i podpułkowników. Przetrzymywano tam około 300 majorów, 1000 rotmistrzów i kapitanów, 2500 podporuczników i poruczników oraz 500 podchorążych. Wśród kadry oficerskiej znajdowało się też około 200 lotników i 50 marynarzy (dane pochodzą z portalu ciekawostkihistoryczne.pl)

– Tych 48 żołnierzy, policjantów pograniczników, to są ludzie stąd, którzy tutaj na terenie naszego powiatu, albo się urodzili, albo służyli, albo ich los zetknął z Ostrowcem Świętokrzyskim, to są nasi rodacy, to są ludzie z naszej krwi, którzy oddali swoje życie tam, na Golgocie Wschodu, zamordowani strzałem w tył głowy prze oprawców z NKWD z komunistycznego państwa sowieckiego. Oni walczyli o wolną, niepodległą ojczyznę i tam ich życie zabrano. Okłamywano Polskę i Polaków czym był Katyń. I dlatego dzisiaj w wolnej Polsce, jesteśmy im i nam samym winni pamięć, bo tylko na fundamencie prawdy można budować przyszłość i w historii, i w gospodarce, i w życiu społecznym – podsumował Jarosław Rusiecki, Senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podczas uroczystości upamiętniających zbrodnię katyńską wieńce złożyli m.in: Jarosław Rusiecki, Senator RP, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, Piotr Dasios, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego, radni powiatowi: Emilia Łupina, Zbigniew Duda, Paweł Walesic, Janusz Gołdyn z Klubu Prawa i Sprawiedliwości, Agnieszka Rogalińska, Małgorzata Bień. Małgorzata Sobieraj i Piotr Maj z KWW Jarosława Górczyńskiego, radni miejscy: Grażyna Maj, Dariusz Kaszuba, Artur Głąb z Prawa i Sprawiedliwości oraz Włodzimierz Sajda z KWW Jarosława Górczyńskiego a przede wszystkim przedstawiciele rodzin katyńskich.

Współorganizatorem uroczystości był Społeczny Komitet Budowy Pomnika Katyńskiego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Pomnik katyński-4
Pomnik katyński-4

Pomnik katyński-5
Pomnik katyński-5

Pomnik katyński-7
Pomnik katyński-7

Pomnik katyński-8
Pomnik katyński-8

Pomnik katyński-9
Pomnik katyński-9

Pomnik katyński-11
Pomnik katyński-11

Pomnik katyński-12
Pomnik katyński-12

Pomnik katyński-13
Pomnik katyński-13

Pomnik katyński-14
Pomnik katyński-14

Pomnik katyński-15
Pomnik katyński-15

Pomnik katyński-16
Pomnik katyński-16

Pomnik katyński-17
Pomnik katyński-17

Pomnik katyński-18
Pomnik katyński-18

Pomnik katyński-19
Pomnik katyński-19

Pomnik katyński-20
Pomnik katyński-20

Pomnik katyński-21
Pomnik katyński-21

Pomnik katyński-22
Pomnik katyński-22

Pomnik katyński-23
Pomnik katyński-23

Pomnik katyński-31
Pomnik katyński-31

Pomnik katyński-29
Pomnik katyński-29

Pomnik katyński-28
Pomnik katyński-28

Pomnik katyński-27
Pomnik katyński-27

Pomnik katyński-26
Pomnik katyński-26

Pomnik katyński-25
Pomnik katyński-25

Pomnik katyński-24
Pomnik katyński-24

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this