Znajdź nas na

REKLAMA

Jeden na trzech konsumentów wybiera produkty w opakowaniach do recyklingu!

Firmy prześcigają się w wymyślaniu przyciągających wzrok opakowań produktów spożywczych, ale konsumenci coraz częściej zwracają uwagę nie na wygląd a inne aspekty. Z raportu Farmy Świętokrzyskiej wynika, że 31 proc. klientów wybiera produkty w opakowaniach nadających się w całości do recyklingu, a 29 proc. szuka takich z jak najmniejszą ilością plastiku. Oprócz tego konsumenci lubią, gdy są one funkcjonalne i można je wykorzystać ponownie. Zdaniem ekspertów Farmy Świętokrzyskiej rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów będzie wymagała od marek bardziej rzetelnego podejścia do pakowania produktów.

fot. Farma Świętokrzyska

Nawet najbardziej atrakcyjny produkt bez odpowiedniego opakowania nie zdobędzie szerokiego uznania na rynku. Jednak konsumenci mają coraz większą wiedzę i świadomie podejmują decyzje zakupowe, co wybija ekologiczność opakowania na wysokie miejsce. A już szczególnie w przypadku produktów bio. Najlepiej znaleźć złoty środek, który połączy funkcjonalność, ekologię i wygląd. W przypadku bardziej złożonych opakowań warto opisać je w sposób, który ułatwi klientom recykling. Można też znaleźć kreatywne rozwiązania. Nasza firma już od kilku lat część warzyw i owoców opisuje laserowym „tatuażem”, który potwierdza jakość bio, a ogranicza potrzebę pakowania produktu – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Z raportu Farmy Świętokrzyskiej „Trendy w ekozakupach Polaków” wynika, że 4 na 10 konsumentów stara się wybierać produkty w funkcjonalnych opakowaniach. Szczególną uwagę zwracają na to osoby powyżej 55 roku życia (46 proc. wskazań). 36 proc. konsumentów tam, gdzie to możliwe kupuje żywność bez opakowań, by ograniczać ilość produkowanych śmieci. Niemal jedna trzecia (31 proc.) wybiera te, które w całości nadają się do recyklingu. Co ciekawe sprawdzają to szczególnie osoby powyżej 55 roku życia (39 proc. wskazań).

Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej na Kongresie Nowoczesnej Dystrybucji.
fot. MMC Polska,

Z kolei 29 proc. respondentów zwraca szczególną uwagę na produkty opakowane z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości plastiku. Kolejną metodą stosowaną przez klientów jest zakup jak największych gramatur produktów, dzięki czemu korzystają z nich dłużej. Jedna piąta przyznała, że do sklepu chodzi z własnymi pojemnikami i woreczkami i w nie pakuje jedzenie, zamiast korzystać z jednorazowych torebek.

Estetyka na drugim planie

Z deklaracji konsumentów wynika, że ładny wygląd opakowania nie ma dla nich kluczowego znaczenia. Jedynie 8 proc. przyznało, że wybiera produkty żywnościowe, które są w ładnych opakowaniach. Częściej twierdzą tak osoby w wieku 18-24 lata oraz 25-34 lata (odpowiednio 11 proc. i 13 proc. wskazań). Nieco bardziej podatni na wygląd opakowania produktu spożywczego są mężczyźni. Wśród nich 11 proc. deklaruje, że zwraca na to uwagę, a spośród kobiet jedynie 6 proc.

fot. Farma Świętokrzyska

Konieczne zmiany na rynku opakowań

Zdaniem połowy konsumentów, zmianą konieczną na rynku żywności jest ograniczenie pakowania produktów spożywczych w folię i inne nieekologiczne opakowania. Uważają tak częściej kobiety (56 proc. wskazań) niż mężczyźni (41 proc. wskazań).

Z naszych badań wynika, że klienci chcą kupować żywność zapakowaną w ekologiczny sposób. Niestety często nie mają wyboru. Wciąż spora część produktów spożywczych pakowana jest w plastik czy inne bardziej złożone materiały, których recykling nie jest prosty. Zmiana tej sytuacji powinna być jednym z priorytetów wszystkich producentów i sprzedawców żywności – mówi Łukasz Gębka.

METODOLOGIA

Dane prezentowane w raporcie „Trendy w ekozakupach Polaków” zostały przygotowane i opracowane na zlecenie Farmy Świętokrzyskiej przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna. Reprezentatywna próba badana wyniosła N=1077. Dobrano ją z ogólnopolskiej próby Polaków w wieku od 18-tu lat wzwyż. Próba wyjściowa odpowiadała strukturze populacji m.in. pod względem płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania w kwotach łącznych.

***

Farma Świętokrzyska to jedna z największych polskich firm oferujących ekologiczne warzywa, owoce oraz przetwory, prowadząca certyfikowane ekologiczne gospodarstwo rolne. Firma, która powstała w 2002 roku, aktualnie na 370 hektarach uprawia ponad 30 rodzajów ekologicznych warzyw i owoców. We własnej przetwórni produkuje obecnie ponad 70 produktów bio, bazujących na zdrowych, autorskich recepturach. Farma Świętokrzyska współpracuje zarówno z dużymi sieciami handlowymi, jak i odbiorcami hurtowymi i detalicznymi. Swoje produkty oferuje również we własnym sklepie internetowym BIOzFarmy.pl.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this