Znajdź nas na

FAKTY

Jedni stawiają znaki turystyczne, drudzy je niszczą! Tadeusz Krawętkowski: Nasza praca przypomina trochę zajęcie Syzyfa!

Jedni wyznaczają i utrzymują szlaki turystyczne, drudzy je… niszczą. Z początkiem 2019 roku Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana objęło opieką ok. 420 km szlaków rowerowych biegnących w przeważającej części przez teren województwa świętokrzyskiego. – Ich stan techniczny wymaga pilnej poprawy. Co roku staramy się odnowić kilkadziesiąt kilometrów szlaków, jednak zdarza się i tak, że gdy tylko ustawimy nowy znak, po kilku godzinach – znika. To jednak nie wszystko, często są przekręcane, obrywane lub zamalowywane. To trochę taka „syzyfowa praca” – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. I dodaje, że nie każdy wie, iż znaki podlegają ochronie prawnej.

Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. Fot. Łukasz Grudniewski /naOSTRO.info

Szlaki turystyczne spełniają ogromną rolę w rozwijaniu turystyki, promocji regionów, zapewnieniu bezpieczeństwa turystom i kształtowaniu turystyki przyjaznej środowisku naturalnemu. Przeznaczone są zarówno do indywidualnego jak i grupowego uprawiania turystyki. Ułatwieją poruszania się w trudnym terenie: wyznaczają i przecierają bezpieczne ścieżki, poprawiają komfort wędrowania.

– Ważnym obszarem rozwoju i upowszechniania turystyki, w tym turystyki rowerowej jest projektowanie i wyznaczanie w terenie szlaków rowerowych, monitorowanie ich stanu technicznego, a także konserwacja. Wyznaczone szlaki turystyczne po pewnym czasie ulegają zniszczeniu. Do najczęstszych z nich należą blaknięcie i odpryskiwanie farby na skutek działań atmosferycznych, a także niestety celowa dewastacja – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. 

Dodaje, że pomimo iż znaki turystyczne podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.) są zamalowywane, a metalowe tabliczki uszkadzane lub usuwane.  

Jeden z uszkodzonych znaków
fot. Łukasz Grudniewski /naOSTRO.info

– Często padają też łupem handlarzy złomu. Zdarza się i tak, że tylko odnowimy jakiś znak, a  już po kilku godzinach jest uszkodzony, albo w ogóle go nie ma. Poświęcamy swój czas, dbając o to, aby ktoś inny wiedział, którędy ma podróżować, czy to pieszo, czy rowerem, a tymczasem okazuje się, że są osoby, którym przeszkadzają nawet znaki turystyczne – mówi Tadeusz Krawętkowski.

Zgodnie z przepisami Ministerstwa Sportu i Turystyki każdy szlak musi być odnawiany co 3 lata. 

– Niepoprawianie jakiegoś szlaku lub niewykonanie na nim inwentaryzacji może skutkować złym oznakowaniem powodującym, że turyści-rowerzyści, poruszający się szlakiem, mogą się po prostu zgubić.  Utrzymanie szlaków turystycznych w dobrym stanie technicznym, w tym rowerowych  należy do priorytetów naszego województwa świętokrzyskiego, na terenie którego znajdują się szlaki, które chcemy odnowić – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski.  

Z początkiem 2019 roku centrum  objęło opieką ok. 420 km szlaków rowerowych biegnących w przeważającej części przez teren województwa świętokrzyskiego, ale także i powiat lipski.  

– Ich stan techniczny wymaga pilnej poprawy. Co roku staramy się odnowić kilkadziesiąt kilometrów szlaków. I nie jest to proste, ani szybkie zajęcie. Poświęcamy swój czas, aby innym było łatwiej i aby czuli się bezpieczni. Na pewno miłym uczuciem byłoby, gdyby wszyscy potrafili to uszanować, a nie niszczyć – podsumowuje Tadeusz Krawętkowski. 

Przypomina, że pod Centrum znajdują się szlaki: miejskie koloru czerwonego im. Mieczysława Radwana, koloru zielonego im. Witolda Gombrowicza, koloru żółtego: Krzemionki – Polana Dionizego Czachowskiego – Czarna Glina –Brzóstowa –Wszechświęte – Gromadzice – Jędrzejowice – Świrna – Kunów – Nietulisko Małe – Sadłowizna – Kurzacze – Krzemionki, szlaki bałtowskie: szlak koloru czerwonego im. Mariana Raciborskiego, szlak koloru niebieskiego, szlak koloru żółtego, szlak koloru czarnego (łącznikowy), szlak kolor czarnego – „Szlak Architektury Obronnej” na odcinku Jacentów – Opatów, a także szlak koloru niebieskiego – „Szlak Zabytków Techniki” na odcinku Zapora Wióry – Ujazd.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Ostrowiec Św.: Były stawy, będzie osiedle? Co z terenami przyległymi do parku miejskiego?

FAKTY

Joanna Suska: Wojewoda odpisał (…), że pieniędzy w ramach usuwania skutków klęsk powodziowych na remonty dróg po prostu nie będzie!       

FAKTY

Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Kolejne zarzuty wobec byłego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego

Działania na szkodę interesu publicznego i przekroczenia uprawnień – zarzuty dla Marzeny D!

FAKTY

W wypadku w Ćmińsku zginął proboszcz parafii w Mniowie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this