Znajdź nas na

FAKTY

Jedni stawiają znaki turystyczne, drudzy je niszczą! Tadeusz Krawętkowski: Nasza praca przypomina trochę zajęcie Syzyfa!

Jedni wyznaczają i utrzymują szlaki turystyczne, drudzy je… niszczą. Z początkiem 2019 roku Centrum Krajoznawczo-Historyczne imienia profesora Mieczysława Radwana objęło opieką ok. 420 km szlaków rowerowych biegnących w przeważającej części przez teren województwa świętokrzyskiego. – Ich stan techniczny wymaga pilnej poprawy. Co roku staramy się odnowić kilkadziesiąt kilometrów szlaków, jednak zdarza się i tak, że gdy tylko ustawimy nowy znak, po kilku godzinach – znika. To jednak nie wszystko, często są przekręcane, obrywane lub zamalowywane. To trochę taka „syzyfowa praca” – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. I dodaje, że nie każdy wie, iż znaki podlegają ochronie prawnej.

Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. Fot. Łukasz Grudniewski /naOSTRO.info

Szlaki turystyczne spełniają ogromną rolę w rozwijaniu turystyki, promocji regionów, zapewnieniu bezpieczeństwa turystom i kształtowaniu turystyki przyjaznej środowisku naturalnemu. Przeznaczone są zarówno do indywidualnego jak i grupowego uprawiania turystyki. Ułatwieją poruszania się w trudnym terenie: wyznaczają i przecierają bezpieczne ścieżki, poprawiają komfort wędrowania.

– Ważnym obszarem rozwoju i upowszechniania turystyki, w tym turystyki rowerowej jest projektowanie i wyznaczanie w terenie szlaków rowerowych, monitorowanie ich stanu technicznego, a także konserwacja. Wyznaczone szlaki turystyczne po pewnym czasie ulegają zniszczeniu. Do najczęstszych z nich należą blaknięcie i odpryskiwanie farby na skutek działań atmosferycznych, a także niestety celowa dewastacja – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski z Centrum Krajoznawczo-Historycznego imienia profesora Mieczysława Radwana w Ostrowcu Św. 

Dodaje, że pomimo iż znaki turystyczne podlegają ochronie prawnej na podstawie ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jednolity Dz. U. z 2013 r. poz. 482 z późn. zm.) są zamalowywane, a metalowe tabliczki uszkadzane lub usuwane.  

Jeden z uszkodzonych znaków
fot. Łukasz Grudniewski /naOSTRO.info

– Często padają też łupem handlarzy złomu. Zdarza się i tak, że tylko odnowimy jakiś znak, a  już po kilku godzinach jest uszkodzony, albo w ogóle go nie ma. Poświęcamy swój czas, dbając o to, aby ktoś inny wiedział, którędy ma podróżować, czy to pieszo, czy rowerem, a tymczasem okazuje się, że są osoby, którym przeszkadzają nawet znaki turystyczne – mówi Tadeusz Krawętkowski.

Zgodnie z przepisami Ministerstwa Sportu i Turystyki każdy szlak musi być odnawiany co 3 lata. 

– Niepoprawianie jakiegoś szlaku lub niewykonanie na nim inwentaryzacji może skutkować złym oznakowaniem powodującym, że turyści-rowerzyści, poruszający się szlakiem, mogą się po prostu zgubić.  Utrzymanie szlaków turystycznych w dobrym stanie technicznym, w tym rowerowych  należy do priorytetów naszego województwa świętokrzyskiego, na terenie którego znajdują się szlaki, które chcemy odnowić – wyjaśnia Tadeusz Krawętkowski.  

Z początkiem 2019 roku centrum  objęło opieką ok. 420 km szlaków rowerowych biegnących w przeważającej części przez teren województwa świętokrzyskiego, ale także i powiat lipski.  

– Ich stan techniczny wymaga pilnej poprawy. Co roku staramy się odnowić kilkadziesiąt kilometrów szlaków. I nie jest to proste, ani szybkie zajęcie. Poświęcamy swój czas, aby innym było łatwiej i aby czuli się bezpieczni. Na pewno miłym uczuciem byłoby, gdyby wszyscy potrafili to uszanować, a nie niszczyć – podsumowuje Tadeusz Krawętkowski. 

Przypomina, że pod Centrum znajdują się szlaki: miejskie koloru czerwonego im. Mieczysława Radwana, koloru zielonego im. Witolda Gombrowicza, koloru żółtego: Krzemionki – Polana Dionizego Czachowskiego – Czarna Glina –Brzóstowa –Wszechświęte – Gromadzice – Jędrzejowice – Świrna – Kunów – Nietulisko Małe – Sadłowizna – Kurzacze – Krzemionki, szlaki bałtowskie: szlak koloru czerwonego im. Mariana Raciborskiego, szlak koloru niebieskiego, szlak koloru żółtego, szlak koloru czarnego (łącznikowy), szlak kolor czarnego – „Szlak Architektury Obronnej” na odcinku Jacentów – Opatów, a także szlak koloru niebieskiego – „Szlak Zabytków Techniki” na odcinku Zapora Wióry – Ujazd.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this