Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Jest niezagospodarowany teren, będą mieszkania dla najuboższych! W Nietulisku Dużym powstanie 10 domków socjalnych!

– Jako gmina jesteśmy od tego, żeby pomagać i wspierać naszych mieszkańców. Gdy wręczałem klucze do mieszkań socjalnych w Kolonii Inwalidzkiej, obiecałem, że to dopiero początek, a w planach mamy utworzenie kolejnych takich mieszkań – przypomina Lech Łodej, miasta i gminy Kunów. Być może już wkrótce dzięki ponad 80 procentowemu dofinansowaniu z Banku Gospodarki Krajowej na niezagospodarowanym dotychczas terenie przy drodze krajowej nr 9 w Nietulisku Dużym powstanie osiedle 10 domów socjalnych, w których swoje miejsce znajdą najuboższe rodziny z gminy Kunów.

Zdjęcie ilustracyjne. Nietulisko Duże, 28 lipiec 2020 r. 10 domów socjalnych ma stanąć wzdłuż drogi krajowej nr 9, vis, a vis budynku szkoły podstawowej fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dziś na placu przy drodze krajowej nr 9 w Nietulisku Dużym jest niezagospodarowany teren. W przyszłości powstanie tu  osiedle 10 domów socjalnych dla 20 rodzin  z mieszkaniami o powierzchni ok. 35 metrów kwadratowych każde, z osobną łazienką i aneksem kuchennym.

– Pomysł nie jest nowy, ponieważ gdy tylko wybrano mnie na burmistrza, z informacji jakie wówczas pozyskałem wynikało, że na tego typu mieszkania czeka ponad 200 osób. Niektóre podania były złożone, 15, 17 lat temu –mówi  Lech Łodej.

Przypomina, że 2 października 2019 roku dwie pierwsze rodziny otrzymały klucze do swoich nowych mieszkań w niedawno wyremontowanym budynku świetlicy w Kolonii Inwalidzkiej. W sumie powstały trzy mieszkania – wszystkie zasiedlone.

Koszt remontu całego budynku wyniósł wówczas 1 000 000, przy dofinansowaniu unijnym w wysokości 560 tysięcy złotych. Resztę środków dołożyła gmina. 

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Teren, na którym ma powstać osiedle domków, objęty jest planem rewitalizacji, dzięki czemu gmina będzie mogła pozyskać o 5 proc. większe dofinansowanie. W przypadku inwestycji w Nietulisku Dużym jej koszt to ok. 2,5 mln zł. Gmina ma jednak pomysł na pozyskania środków z Banku Gospodarki Krajowej. 

– W sumie w 10 domkach powstanie 20 mieszkań  o powierzchni około 35 metrów kwadratowych, z osobnym aneksem kuchennym, łazienką, pokojami. Mieszkania podłączone będą do kanalizacji i sieci wodociągowej. W planach mamy parking i drogi dojazdowe – wyjaśnia burmistrz.

Osiedle usytuowane zostanie vis a vis szkoły podstawowej w Nietulisku Dużym, po drugiej stronie drogi krajowej nr 9.  Opracowana jest już mapa sytuacyjna, trwa projektowanie. 

– Takie rozwiązanie pomogłoby nam zniwelować w znaczącym procencie problem braku mieszkań socjalnych. Mieszkańcy, którzy oczekują na mieszkania socjalne, rozsiani są po całej gminie. Osiedle domków niewątpliwie ożywi też lokalną gospodarkę. Mieszkańcy będą korzystać z lokalnych sklepów, czy zakładów usługowych. Po zrealizowaniu tego potężnego przedsięwzięcia, podejmiemy kolejne kroki, ponieważ wciąż  pozostanie spora liczba osób, które tych mieszkań potrzebują. Jako gmina jesteśmy od tego, żeby pomagać – podkreśla burmistrz. 

10 domków socjalnych powstanie w Nietulisku Dużym
Źródło: Urząd Miasta i Gminy w Kunowie

O tym,  które z rodzin jako pierwsze zamieszkają w nowym lokum,  zadecyduje tak samo, jak w przypadku mieszkań w Kolonii Inwalidzkiej, Komisja Samorządowa. 

– Oczywiście zostanie to poddane dogłębnej analizie. Komisja zbada warunki, w jakich aktualnie żyją mieszkańcy. Zweryfikuje podania, a następnie przeprowadzony zostanie wywiad środowiskowy – dodaje burmistrz. 

To nie jedyny pomysł na pomoc najuboższym mieszkańcom gminy Kunów. Jak zapewnia Lech Łodej, kolejne mieszkanie na cele socjalne,  aranżowane jest przy ulicy Ogrodowej w Kunowie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this