– Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić – mówił przed laty Jan Paweł II. Już jutro (sobota, 3 września) świętować będą rolnicy z gminy Bałtów. Wydarzenie będzie miało swój powiatowy charakter. Po pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, po trzyletniej przerwie, zorganizowane zostaną dożynki powiatowo-gminne.
– Jest już taka tradycja, że co roku w innej miejscowości z terenu powiatu ostrowieckiego odbywają się dożynki powiatowe. Kolejność ustalana jest alfabetycznie. Trzy lata temu dożynki powiatowe odbyły się w Waśniowie. Przyszła pora na Bałtów, jednak dwa lata temu w ich organizacji przeszkodziła pandemia koronawirusa. Rok temu powiat również nie zdecydował się na organizację wydarzenia. Jako gmina przygotowaliśmy wówczas dożynki gminne, które cieszyły się olbrzymią popularnością. Cieszę się, że w tym roku na „Pałacowym Wzgórzu” odbędą się dożynki powiatowo-gminne – mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że gmina wzięła na siebie 90 procent organizacji wydarzenia. Powiat zrefundował połowę kosztów (45 000 zł).
Hubert Żądło przypomina, że najlepsze ziemie pod uprawy znajdują się w sołectwie Bałtów. Na przeważającym terenie gminy występują słabsze gleby od 3 do 6 kategorii. Gospodarowanie, a także uprawy na takich glebach są trudne, a plony są zdecydowanie mniejsze.
– Specjalizacja rolnictwa, doświadczenie i wiedza rolników, a także możliwości pod względem nawozów i nasion powodują, że i na takich słabszych glebach udaje się uzyskać niemałe plony. Na terenie gminy uprawiane są: pszenica, pszenżyto, żyto, gryka, owies, pojawia się również coraz więcej upraw kukurydzy i rzepaku. W ostatnich latach obserwujemy wzrost upraw facelii. Nie ma zbyt wielu sadowników. Sady zajmują nie więcej niż 10 procent naszej gminy. Są to głównie plantację porzeczek i wiśni. Rozwija się pszczelarstwo. Nasze tereny są idealne do hodowli pszczół, przyczynia się do tego również bioróżnorodność w uprawach rolniczych. Jest sporo stacjonarnych, jak i przyjezdnych pasiek – mówi Hubert Żądło.
Podkreśla, że wspólnie z rolnikami na dożynkach powiatowo-gminnych świętować będą myśliwi.
– Od początku, z racji moich zamiłowań, staram się połączyć ludzi skupionych wokół myślistwa i rolnictwa. Na terenie powiatu ostrowieckiego podczas tego typu imprez można zobaczyć coraz więcej stoisk należących do myśliwych. W Bałtowie również ich nie zabraknie. Zaprzyjaźnione Koło Łowieckie Szarak z Radomia przygotuje pieczonego dzika. Będą też inne potrawy, których skosztować będzie można nieodpłatnie. Jako gmina przygotujemy również wojskową grochówkę, którą częstować będziemy mieszkańców i zaproszonych gości – zapewnia wójt.
Nie zabraknie wystawców z terenu powiatu ostrowieckiego, gminy Bałtów, jak i powiatu lipskiego. Niezastąpione są nasze Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas sobotnich dożynek odbędzie się również powiatowa odsłona „Bitwy Regionów”, podczas której o pierwszą nagrodę pod względem regionalnej potrawy rywalizować będą koła gospodyń wiejskich. Zakres imprezy będzie bardzo szeroki. Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie” w Bałtowie przygotowało scenkę kabaretową. Przyjęliśmy to z wielkim entuzjazmem. Dożynki to impreza wszystkich mieszkańców. Chcemy te wszystkie osoby skupione przy rolnictwie, ale również mieszkające i odwiedzające nasza gminę – zintegrować – wyjaśnia Hubert Żądło.
Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Playboys. Wystąpią również ReVers i Master Team.