Znajdź nas na

GMINA BAŁTÓW

Już jutro na „Pałacowym Wzgórzu” świętować będą rolnicy z gminy Bałtów!

To będzie wielkie święto rolników, sadowników, a także pszczelarzy z gminy Bałtów. Wszystko za sprawą dożynek powiatowo-gminnych, które rozpoczną się o godzinie 12.00. Uczestnicy uroczystości spotkają się na Mszy Świętej Dożynkowej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie. Nie zabraknie korowodu dożynkowego, a także licznych atrakcji, które na mieszkańców, turystów i przyjezdnych gości czekać będą na „Pałacowym Wzgórz” w Bałtowie.

Dożynki gminne w Bałtowie 2019 r. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić – mówił przed laty Jan Paweł II. Już jutro (sobota, 3 września) świętować będą rolnicy z gminy Bałtów. Wydarzenie będzie miało swój powiatowy charakter. Po pandemii koronawirusa i związanych z nią obostrzeń, po trzyletniej  przerwie, zorganizowane zostaną dożynki powiatowo-gminne. 

– Jest już taka tradycja, że co roku w innej miejscowości z terenu powiatu ostrowieckiego odbywają się dożynki powiatowe. Kolejność ustalana jest alfabetycznie. Trzy lata temu dożynki powiatowe odbyły się w Waśniowie. Przyszła pora na Bałtów, jednak dwa lata temu w ich organizacji przeszkodziła pandemia koronawirusa. Rok temu powiat również nie zdecydował się na organizację wydarzenia. Jako gmina przygotowaliśmy wówczas dożynki gminne, które cieszyły się olbrzymią popularnością. Cieszę się, że w tym roku na „Pałacowym Wzgórzu”  odbędą się dożynki powiatowo-gminne –  mówi Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Dodaje, że gmina wzięła na siebie 90 procent organizacji wydarzenia. Powiat zrefundował połowę kosztów (45 000 zł).  

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów podczas dożynek w 2021 roku Dożynki Gminne w Bałtowie 2019 rok
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Hubert Żądło przypomina, że najlepsze ziemie pod uprawy znajdują się w sołectwie Bałtów. Na przeważającym terenie gminy występują słabsze gleby od 3 do 6 kategorii. Gospodarowanie, a także uprawy na takich glebach są trudne, a plony są zdecydowanie mniejsze.

– Specjalizacja rolnictwa,  doświadczenie i wiedza rolników, a także możliwości pod względem nawozów i nasion powodują, że i na takich słabszych glebach udaje się uzyskać niemałe plony.  Na terenie gminy uprawiane są: pszenica, pszenżyto, żyto, gryka, owies, pojawia się również coraz więcej upraw kukurydzy i rzepaku. W ostatnich latach obserwujemy wzrost upraw facelii. Nie ma zbyt wielu sadowników. Sady zajmują nie więcej niż 10 procent naszej gminy. Są to głównie plantację porzeczek i wiśni.  Rozwija się pszczelarstwo. Nasze tereny są idealne do hodowli pszczół, przyczynia się do tego również bioróżnorodność w uprawach rolniczych. Jest sporo stacjonarnych, jak i przyjezdnych pasiek – mówi Hubert Żądło. 

Podkreśla, że  wspólnie z rolnikami na dożynkach powiatowo-gminnych świętować będą myśliwi.  

Dożynki w gminie Bałtów 2021. Barwny korowód spod kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie przemaszerował na Pałacowe Wzgórze.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Od początku, z racji moich zamiłowań,  staram się  połączyć ludzi skupionych wokół  myślistwa i rolnictwa.  Na terenie powiatu ostrowieckiego podczas tego typu imprez można zobaczyć coraz więcej stoisk należących do myśliwych. W Bałtowie również ich nie zabraknie. Zaprzyjaźnione Koło Łowieckie Szarak z Radomia  przygotuje pieczonego dzika. Będą też inne potrawy, których skosztować będzie można nieodpłatnie. Jako gmina przygotujemy również wojskową grochówkę, którą częstować będziemy mieszkańców i zaproszonych gości – zapewnia wójt.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Nie zabraknie wystawców z terenu powiatu ostrowieckiego, gminy Bałtów, jak i powiatu lipskiego. Niezastąpione są nasze Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich. Podczas sobotnich dożynek odbędzie się również  powiatowa odsłona  „Bitwy Regionów”, podczas której o pierwszą nagrodę pod względem regionalnej potrawy rywalizować będą koła gospodyń wiejskich.  Zakres imprezy będzie bardzo  szeroki. Stowarzyszenie Seniorów „Ruch to moje zdrowie” w Bałtowie  przygotowało scenkę kabaretową. Przyjęliśmy to z wielkim entuzjazmem. Dożynki to impreza wszystkich mieszkańców.  Chcemy te wszystkie osoby skupione przy rolnictwie, ale również mieszkające i odwiedzające nasza gminę – zintegrować – wyjaśnia Hubert Żądło.

Gwiazdą wieczoru będzie Zespół Playboys. Wystąpią również ReVers i Master Team.  

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this