„Do pierwszego zdarzenia doszło w nocy z 28 na 29 stycznia na Podkarpaciu. Policjanci z Dębicy uratowali młodą osobę, która na czacie Dziecięcego Telefonu Zaufania z psychologiem pisała o zamiarze odebrania sobie życia. Ze względu na stan psychiczny dziewczynki natychmiast wezwano karetkę pogotowia, która zabrała ją do szpitala” – przekazał PAP podinsp. Andrzej Browarek.
Do drugiego zdarzenia doszło w poniedziałek w Poznaniu. „Po otrzymaniu informacji od operatora Telefonu Zaufania o dwóch młodych osobach, których życie mogło być zagrożone policjanci natychmiast pojechali pod wskazany adres. Do mieszkania dotarli wraz z zespołem ratownictwa medycznego. Jak się okazało dwie młode osoby wymagały pilnej pomocy medycznej, dlatego też zostały przewiezione do szpitala” – wyjaśnił policjant.
„Funkcjonariusze Sekcji Obsługi Całodobowej Wydziału Wywiadu Kryminalnego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości reagują natychmiast na uzyskane informacje o osobach, które za pośrednictwem internetu informują o chęci odebrania sobie życia. Dzięki dobrej współpracy z operatorami sieci komórkowych, dostawcami internetu oraz współpracy międzynarodowej ustalają dane osobowe, które następnie przekazują do właściwej komendy policji, celem podjęcia stosownych dalszych czynności” – tłumaczył. Dodał, że na szczęście w wielu przypadkach interwencja policji we współpracy z innymi służbami ratuje ludzkie życie.
Zaapelował przy tym do rodzin, znajomych i wszystkich tych, którzy mają jakiekolwiek niepokojące sygnały o problemach osobistych lub zawodowych swoich najbliższych, aby niezwłocznie przekazywały takie informacje pod numer alarmowy 112. „Nie ma osoby, która nie miałaby różnego rodzaju doświadczeń samobójczych – straciła w ten sposób kogoś, kogo znała, sama miała myśli samobójcze lub zetknęła się z nimi u innych, ale niewiele osób wie, jak rozpoznać i uratować samobójcę. Myśli samobójcze mogą dotyczyć osób w każdej grupie wiekowej” – podał.
„Osoba zagrożona samobójstwem mogła wcześniej podejmować próby pozbawienia siebie życia lub okaleczać się. Jedną z przyczyn samobójstwa mogą być również doświadczenia utraty, między innymi bliskiej osoby, ale również ważnych dla niej wartości, planów, czy idei” – przekazał.
Policjant z Komendy Głównej Policji zaznaczył też, że jeśli ktoś zwierza się, że myśli o samobójstwie należy nie obawiać się z taką osobą porozmawiać o tym, oraz nie okazywać zdziwienia lub zaskoczenia. „Należy szukać pomocy u osób oraz w instytucjach pomocowych takich jak psycholog, psychiatra, telefon zaufania 800-70-22-22 lub 116 111, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego” – wyliczył.
„Uratować życie, to uratować ciało, ale żeby uratować człowieka, trzeba uratować jego chęć życia. To nie tylko problem profesjonalnej pomocy, ale zwykłej ludzkiej życzliwości” – dodał podinsp. Andrzej Browarek. (PAP)
autor: Bartłomiej Figaj
bf/ jann/