Znajdź nas na

FAKTY

Prace przy modernizacji ćmielowskiego domu kultury zaczną się już w połowie lutego!

Nareszcie pojawią się nowe drzwi wejściowe, a woda, gromadząca się w starych rynnach, przestanie kapać na głowę przechodniom, awaryjny piec „przejdzie do lamusa”, a uczestnicy zajęć zyskają nowoczesne wnętrza – mowa o termomodernizacji Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie. – Nie próżnujemy. Wykonawca rozpocznie prace już w połowie lutego. Myślę, że koniec roku to będzie wielkie święto przede wszystkim dla mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z odnowionego budynku – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor domu kultury w Ćmielowie.

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie przed budynkie, w którym mieści się ćmielowski ośrodek kultury. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak przypomina Wioletta Rogala-Mazur, budynek w którym mieści się Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie nie przechodził generalnego remontu od wielu lat. Budynek, pomimo że swoją bryłą nawiązuje do architektury czasów PRL-u cieszy się sentymentem wśród mieszkańców,  powstał bowiem „w czynie społecznym”. Jego uroczyste otwarcie nastąpiło 16 lutego 1985 roku. Niestety od tego czasu wykonywane były jedynie doraźne prace, jak chociażby wymiana siedzisk na sali widowiskowej, czy już bardziej aktualny –  remont sali lustrzanej. 

– Jestem po spotkaniu z firmą, która będzie wykonywać remont – DTKS Budownictwo Sp. z o.o. ze Staszowa i mam bardzo dobre wiadomości. Prace remontowe rozpoczną się już w połowie lutego. Zaczniemy od pomieszczeń użytkowanych przez pracowników ćmielowskiego domu kultury, a także tych użytkowanych przez mieszkańców, czyli biblioteki – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur. 

Wioletta Rogala-Mazur, dyrektor Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dyrektor ćmielowskiego domu kultury przyznaje, że remont to duże wyzwanie logistyczne.

–  Musimy zająć się przeniesieniem księgozbioru, zarówno z oddziału dziecięcego, jak i dla dorosłych. Później książki muszą wrócić na regały i nie wyobrażam sobie, że po remoncie biblioteki, wrócą te stare regały. Meble są z  lat 80-tych, z tego, co wiem były przekazane z innej biblioteki. Są przyczepione sznurkami do ścian. Są niebezpieczne. Nowych regałów nie chcemy kupić dla siebie, tylko dla naszych mieszkańców, posłużą im przez lata. Czytelnicy będą mogli bezpiecznie do nich podejść  i nikt nie będzie się martwił, że regał upadnie na dziecko czy dorosłego – mówi Wioletta Rogala-Mazur.

Odnowione zostaną wszystkie pomieszczenia, oprócz tego, w którym mieści się bank. Na parterze, na wniosek mieszkańców, pojawi się też mała szatnia, która powstanie z pomieszczenia, w którym kiedyś znajdowała się kasa. Po latach na nowoczesne, zmienią się drzwi wejściowe, prowadzące do domu kultury. Wymieniony zostanie dach i przeciekający właz, a także rynny, z których w ulewne dni woda spływa wprost na przechodniów. Na nowoczesny wymieniony będzie także piec, który dziś jest jednym z najstarszych w województwie świętokrzyskim. Niewiele osób chce się podjąć jego remontu, a o części zastępcze jest bardzo trudno. 

Zmieni się klata schodowa. Zamontowana zostanie nowa balustrada
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Projekt na termomodernizację domu kultury został wykonany już w 2020 roku. Początkowo staraliśmy się o środki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, które zostały nam przyznane, jednak były one zbyt małe. Przy wzroście cen remont na taką skalę jak teraz, nie byłby możliwy. Pani burmistrz pozyskała dofinansowanie w ramach „Polskiego Ładu”. Te ponad 3 miliony złotych dofinansowania wraz z niewielkim wkładem własnym,  pozwolą nam odmienić to miejsce. Wymieniona będzie stolarka okienna, pomalowana będzie elewacja. Zniknie tynk typu baranek. Razem z panią burmistrz staramy się, aby konserwator zabytków zgodził się na inny kolor niż żółty z brązowymi wykończeniami. Na dachu zamontowana zostanie fotowoltaika – wylicza Wioletta Rogala-Mazur.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dodaje, że poprawią się warunki dla mieszkańców, korzystających z propozycji ćmielowskiego domu kultury. Ponieważ biblioteka znajduje się na piętrze w przyszłości trzeba będzie zapewnić windę zewnętrzną dla osób z niepełnosprawnościami. W przyszłości gmina będzie starała się o dofinansowanie ze środków z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

– Jest sporo osób, które mają problem z poruszaniem się, czy osób starszych, ale dzięki inicjatywie i zrozumieniu  pracowników, nie ma problemu z dostarczaniem książek. Pandemia „nauczyła” nas kreatywności, więc albo te książki dostarczane są pod wskazany adres przez naszych pracowników, albo pracownicy znoszą je przed budynek – wyjaśnia dyrektor domu kultury.

Remont przejdą pomieszczenia wewnątrz budynku
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Zaznacza, że ma nadzieję, iż po remoncie ćmielowski ośrodek kultury stanie się kolejną wizytówką gminy. 

– Chciałbym, żeby tak było. Budynek znajduje  się w centralnym miejscu Ćmielowa. Oprócz termomodernizacji budynku przed nami rewitalizacja Rynku. O to również zadbała pani burmistrz. Z jednej strony ten PRL-owski gmach przestanie odstraszać, z drugiej tuż obok staną ławeczki w kształcie filiżanek i fontanna w kształcie imbryczka. Będzie pięknie – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur. 

Dom Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie doczeka się termomodernizacji
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this