Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: 79. rocznica rozbicia więzienia kieleckiego przez oddział Antoniego-Hedy „Szarego”!

W Kielcach uczczono 79. rocznicę rozbicia komunistycznego więzienia przez oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” pod dowództwem kapitana Antoniego Hedy ps. Szary. W nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku uwolniono tam ponad 350 więźniów.

Kielce. 02.08.2024. Widowisko "ROZBIĆ WIĘZIENIE UB" w Kielcach, 2 bm. przypominające brawurową akcje rozbicia kieleckiego więzienia przez oddziały dowodzone przez kpt Antoniego Hedę-Szarego i Stefana Bembińskiego „Harnasia”. W wyniku tej akcji w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. zostało uwolnionych 354 więźniów. (ad) PAP/Piotr Polak

Uroczystości związane z 79. rocznicą rozbicia więzienia kieleckiego rozpoczęły się od zapalenia zniczy pod bramą straceń. Później Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” zaprezentowało inscenizacje historyczną nawiązującą do wydarzeń z 1945 roku.

„Bohaterami naszej opowieści są ci, którzy po 1945 roku nie tylko nie złożyli broni, ale walczyli również o wolność dla swoich kolegów. Przez wiele lat niewiele mówiło się o tym. Komuniści przerwali taki naturalny ciąg przekazywania wiedzy o ważnych dla nas wydarzeniach. Dziadkowie nie przekazywali informacji swoim synom, wnukom i my właśnie o ty opowiadamy w naszej inscenizacji” – powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” Dionizy Krawczyński. Dodał, że „bardzo ważne, aby w rodzinnych kręgach uczyć patriotyzmu”.

„Od nauki jest nie tylko szkoła. To rodzice powinni najpierw uczyć swoje dzieci patriotyzmu. Chcemy uświadomić wszystkim, że z pokolenia na pokolenie musimy przekazywać wiadomości o naszych bohaterach. Nikt w Gdańsku, Krakowie czy Wrocławiu nie będzie pamiętał o bohaterach z Kielc, jeśli my sami nie będziemy o tym pamiętali” – podkreślił Krawczyński.

Na zakończenie uroczystości odbyła się kielecka premiera filmu „Rozbić katownię UB” Łukasza Kazka.

Dowodzony przez „Szarego” oddział Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” zaatakował więzienie przy ul. Zamkowej 5 w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. Uwolnił trzon uwięzionej przez UB i NKWD konspiracyjnej struktury okręgu, m.in. dowódcę 2. Dywizji Piechoty AK płk. Antoniego Żółkiewskiego „Lina”, który jednak tej samej nocy zmarł w wyniku wycieńczenia i ran odniesionych w czasie przesłuchań. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej uwolniono wówczas ponad 350 osób.

Szturm na kieleckie więzienie poprzedzono upozorowanym atakiem na oddalony o 50 km Szydłowiec. Gdy stacjonujący w Kielcach żołnierze sowieccy, oddziały Milicji Obywatelskiej i Urzędu Bezpieczeństwa podążali w stronę sfingowanej strzelaniny, partyzanci wkroczyli do miasta i uwolnili towarzyszy broni.

Dowodzący akcją Antoni Heda „Szary” (1916-2008) był uczestnikiem wojny obronnej 1939 r., żołnierzem Armii Krajowej, więźniem politycznym okresu stalinowskiego. Po wojnie ukrywał się z rodziną pod różnymi nazwiskami. W 1948 r. został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną później na dożywocie. Wyszedł na wolność w 1956 roku. Odznaczony był Orderem Virtuti Militari (dwukrotnie), Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Awans generalski otrzymał w 2006 roku. Zmarł w 2008 roku w Warszawie. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ aszw/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Z wojewódzkiej na powiatową! 

FAKTY

Jak powinna nazywać się statuetka wręczana corocznie ostrowieckim przedsiębiorcom? 

FAKTY

Gminy Waśniów i Bodzechów z dotacjami na budowę i modernizację dróg dojazdowych do pól!

FAKTY

Ostrowiec Świętokrzyski będzie miał nowego honorowego obywatela? Kiedy zostanie nim Jan Piwnik „Ponury”?

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this