Stypendium 2 tys. zł miesięcznie przysługuje studentom kierunków lekarskich z IV, V i VI roku. Świadczenie przyznawane jest na 9 miesięcy – od 1 października 2024 r. do 30 czerwca 2025 r. Aby się o nie ubiegać, studenci muszą spełnić kilka warunków. Oprócz osiągnięcia średniej ocen minimum 3,75 nie mogą powtarzać roku ani korzystać z urlopów.
Głównym wymogiem jest zobowiązanie się do odbycia stażu podyplomowego w świętokrzyskich placówkach medycznych prowadzonych przez samorząd i podjęcia pracy w jednej z nich po ukończeniu studiów na taki czas, przez jaki pobierało się stypendium.
Program stypendialny jest skierowany do tych, którzy zobowiążą się do pracy w deficytowych specjalizacjach lekarskich. W 2024 r. zgłoszono 21 takich specjalizacji, m.in. anestezjologię, chirurgię dziecięcą, choroby zakaźne, kardiologię, onkologię kliniczną i psychiatrię. Program ten ma nie tylko przyciągnięcie młodych lekarzy do regionu, ale również rozwiązanie problemu braku specjalistów w lokalnych szpitalach.
Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego realizuje program stypendialny dla studentów medycyny od 2019 r. W ostatnich pięciu latach zawarto 279 umów, a na stypendia przeznaczono ponad 5 mln zł. Do tej pory rozliczono 48 umów. (PAP)
wdz/ joz/