Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym wdrożono nową metodę leczenia wad serca!

W Szpitalu Zespolonym w Kielcach po raz pierwszy w województwie świętokrzyskim przeprowadzono zabieg wszczepienia podskórnego kardiowertera-defibrylatora (S-ICD). Operację wykonał zespół Świętokrzyskiego Centrum Kardiologii – poinformowała rzeczniczka szpitala Anna Mazur-Kałuża.

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Zaznaczyła, że zabieg wykonano u 30-letniego pacjenta, z ciężkim uszkodzeniem serca. Mężczyzna zagrożony był ryzykiem nagłej śmierci z powodu złośliwej arytmii komorowej.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP dr n. med. Maciej Kluk, który był głównym operatorem podczas zabiegu, podskórny kardiowerter-defibrylator (S-ICD) umożliwia wykrycie arytmii, a następnie jej umiarowanie. Dodał, że metoda jest mniej inwazyjna od dotychczas stosowanych i pozwala pacjentom na utrzymanie aktywności fizycznej zaraz po wyjściu ze szpitala.

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

„Pacjent został wypisany ze szpitala w bardzo dobrej formie i całkowicie sprawny po trzech dniach od wykonania zabiegu. Układ umożliwia pacjentowi od razu podjęcie aktywności fizycznej i nie ogranicza go. Takie rozwiązanie jest stosowane nawet u zawodowych sportowców. Urządzenie miał implantowane m.in. reprezentant Danii w piłce nożnej Christian Eriksen” – zaznaczył specjalista.

Dodał, że zaletą nowego układu jest wprowadzanie go drogą pozanaczyniową, podskórnie. Nie ma konieczności stosowania elektrod w naczyniach, żyłach i sercu. Znacząco zmniejsza to ryzyko powikłań. Zwrócił uwagę, że w tradycyjnych rozwiązaniach przewody mogą ulec awarii, zniszczeniu, złamaniu lub infekcji spowodowanej stanem zapalnym.

„Usunięcie starego układu z naczyń krwionośnych jest po latach często kłopotliwe i też obarczone wysokim ryzykiem. Nowy układ jest całkowicie pozbawiony tych wad. W sytuacji, gdyby wydarzyło się coś niekorzystnego jego usunięcie bądź wymiana jest dużo łatwiejsza i mniej obciążająca dla pacjenta” – zaznaczył.

Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach
Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Dotychczas w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii wszczepiano jedynie przezżylne kardiowertery–defibrylatory. Zastosowana po raz pierwszy w Kielcach metoda S-ICD, jest znana w Polsce od 2014 roku.

Metoda od 2019 roku jest refundowana przez NFZ. Świętokrzyskie Centrum Kardiologii przygotowywało się do wdrożenia nowego leczenia przez półtora roku. Zabieg był wykonywany w asyście dr hab. n. med. Pawła Syski z Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Specjaliści ze Świętokrzyskie Centrum Kardiologii przygotowują się do kolejnych zabiegów. (PAP)

wdz/ agz/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Radny powiatowy pyta o przyszłość szkół średnich. Czy niektórym z nich „grozi” likwidacja? 

FAKTY

Paweł Walesic wykluczony z członkostwa w Klubie PiS w Radzie Miasta Ostrowca Św.!

FAKTY

Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info Tabliczki informacyjne na budynku Starostwa Powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Powiat Ostrowiecki: Kontrola zawodowych i niezawodowych rodzin zastępczych!

FAKTY

W piątek w całym kraju zawyją syreny w hołdzie policjantowi, który zginął na służbie!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this