Znajdź nas na

FAKTY

Kielce: Wykonano pierwsze operacje ginekologiczne robotem da Vinci!

Ginekolodzy to kolejni specjaliści ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, którzy rozpoczęli wykonywanie zabiegów w asyście robota da Vinci. Z urządzenia korzystają także zespoły urologów i torakochirurgów.

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Rozpoczęliśmy nowy etap rozwoju ŚCO. Zaczęliśmy operować robotycznie pacjentki z nowotworami ginekologicznymi. Na początku będą wykonywane histerektomie, ponieważ obecnie tylko te procedury refunduje NFZ” – poinformował w czwartek specjalista położnictwa i ginekologii w ŚCO dr Marcin Misiek.

Ginekolodzy z Centrum operują w asyście robota da Vinci pacjentki z rakiem trzonu macicy. Rocznie w placówce tej wykonywanych jest ponad 200 operacji takich operacji. Kierownik Kliniki Ginekologii szacuje, że połowa pacjentek dotkniętych tym nowotworem będzie mogła skorzystać z operacji robotycznych. Na razie w asyście robota operuje jeden zespół ginekologów, docelowo mają być trzy takie zespoły.

Przebieg pierwszego zabiegu w ŚCO nadzorował dr Błażej Nowakowski, kierujący Oddziałem Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Specjalista ma na swoim koncie ponad 600 robotyczych histerektomii.

Dr Nowakowski zaznaczył, że robot da Vinci to narzędzie, z jednej strony poszerzające zakres możliwości chirurga poprzez lepszy dostęp do pola operacyjnego, a z drugiej umożliwiające wykonanie operacji u pacjentów, którzy ze względu na swoje obciążenia wiekiem, otyłością, chorobami współistniejącymi byli bardziej zagrożeni powikłaniami pooperacyjnymi.

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 3 tys. nowych przypadków raka trzonu macicy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: nadwaga i otyłość, brak potomstwa i niepłodność, wczesna pierwsza i późna ostatnia miesiączka, stosowanie leków wpływających na gospodarkę hormonalną, cukrzyca, nadciśnienie, przerost endometrium, obciążenia rodzinne (np. zespół Lyncha), wysokotłuszczowa dieta, brak ruchu.

Źródło: Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo-badawczym. Od 2013 r. ośrodek organizuje dla ginekologów z całej Polski kursy szkoleniowe w zakresie laparoskopowych technik leczenia chorób nowotworowych. W 2016 r. Klinika ta została przyjęta w struktury Polskiej Grupy Onkologii Ginekologicznej ds. badań klinicznych (PGOG) a także Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC).

Robot da Vinci został kupiony przez ŚCO w 2023 r. Z urządzenia korzystają także zespoły urologów i torakochirurgów. Do pracy z robotem przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy z Centrum. Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Czy dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Św. zlekceważył interpelację radnego?

FAKTY

Co wydarzyło się na terenie ostrowieckiego szpitala w piątek, 21 marca?

FAKTY

Burmistrz Ożarowa wydał oświadczenie: Nie likwiduję żadnej ze szkół! Nie zgadzam się na insynuacje, pomówienia, hejt i zastraszanie!

FAKTY

Karol Nawrocki: Chcemy wrócić na dobre tory rozwoju Polski, której to Ostrowiec Św. przecież doświadczał przed 15 października 2023 roku!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this