Rozpoczęliśmy nowy etap rozwoju ŚCO. Zaczęliśmy operować robotycznie pacjentki z nowotworami ginekologicznymi. Na początku będą wykonywane histerektomie, ponieważ obecnie tylko te procedury refunduje NFZ” – poinformował w czwartek specjalista położnictwa i ginekologii w ŚCO dr Marcin Misiek.
Ginekolodzy z Centrum operują w asyście robota da Vinci pacjentki z rakiem trzonu macicy. Rocznie w placówce tej wykonywanych jest ponad 200 operacji takich operacji. Kierownik Kliniki Ginekologii szacuje, że połowa pacjentek dotkniętych tym nowotworem będzie mogła skorzystać z operacji robotycznych. Na razie w asyście robota operuje jeden zespół ginekologów, docelowo mają być trzy takie zespoły.
Przebieg pierwszego zabiegu w ŚCO nadzorował dr Błażej Nowakowski, kierujący Oddziałem Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii. Specjalista ma na swoim koncie ponad 600 robotyczych histerektomii.
Dr Nowakowski zaznaczył, że robot da Vinci to narzędzie, z jednej strony poszerzające zakres możliwości chirurga poprzez lepszy dostęp do pola operacyjnego, a z drugiej umożliwiające wykonanie operacji u pacjentów, którzy ze względu na swoje obciążenia wiekiem, otyłością, chorobami współistniejącymi byli bardziej zagrożeni powikłaniami pooperacyjnymi.
Każdego roku w Polsce rozpoznawanych jest ponad 3 tys. nowych przypadków raka trzonu macicy. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: nadwaga i otyłość, brak potomstwa i niepłodność, wczesna pierwsza i późna ostatnia miesiączka, stosowanie leków wpływających na gospodarkę hormonalną, cukrzyca, nadciśnienie, przerost endometrium, obciążenia rodzinne (np. zespół Lyncha), wysokotłuszczowa dieta, brak ruchu.
Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo-badawczym. Od 2013 r. ośrodek organizuje dla ginekologów z całej Polski kursy szkoleniowe w zakresie laparoskopowych technik leczenia chorób nowotworowych. W 2016 r. Klinika ta została przyjęta w struktury Polskiej Grupy Onkologii Ginekologicznej ds. badań klinicznych (PGOG) a także Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC).
Robot da Vinci został kupiony przez ŚCO w 2023 r. Z urządzenia korzystają także zespoły urologów i torakochirurgów. Do pracy z robotem przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy z Centrum. Urządzenie kosztowało 16 mln zł, a pieniądze na jego zakup pochodziły z Ministerstwa Zdrowia.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga