Znajdź nas na

FAKTY

Gmina Kunów: Zamieszkają w nich osoby, które najbardziej potrzebują pomocy!

To był ważny dzień w historii Nietuliska Dużego w gminie Kunów, a szczególnie dla osób, które wkrótce zamieszkają w domach socjalnych w Nietulisku Dużym, mowa o uroczystym oddaniu do użytku inwestycji, które miało miejsce we wtorek, 12 marca. – Problem mieszkań socjalnych jest w tym momencie w gminie Kunów całkowicie rozwiązany – zapewnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie. Część lokatorów do nowych mieszkań powinna wprowadzić się jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na osiedle domków socjalnych w Nietulisku Dużym składa się 9 domów (18 mieszkań). Każda z mieszkań ma 35 metrów kwadratowych. W jego skład wchodzi mały pokój, pokój z aneksem kuchennym i łazienka. Osiedle wkomponowane jest w historyczny układ urbanistyczny tej części Nietuliska Dużego.  

– Kiedyś ten teren, gdzie dziś stoją domki był niezagospodarowany. Wyglądał naprawdę kiepsko. Pojawiła się  taka możliwość, żeby skorzystać z dofinansowania, co uczyniliśmy. A to nie koniec prac na tym terenie. Za chwile skończymy dokumentację na pierwszą linię zabudowy: dwa istniejące już domy zostaną wyremontowane, a trzeci zostanie wybudowany – odtworzony. W ten sposób pojawi się dziewięć nowych mieszkań. Kiedyś to właśnie w tym miejscu mieszkali pracownicy walcowni – przypomniał Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Teren parku, znajdującego się tuż przy drodze krajowej nr 9 również zostanie zagospodarowany i uporządkowany.  Powstanie skwer rekreacyjno-wypoczynkowy, gdzie staną urządzenia zabawowe, a także ławeczki. 

– Liczę na to, że pobliską szkołę „zasilą” dzieci lokatorów tych domków. A placówka będzie  miała rację bytu przez kolejne lata. Kilka szkół z tego powodu, że dzieci było mało musieliśmy w przeszłości zamknąć, inne przekształciliśmy, jak np. tę w Dołach Biskupich w Środowiskowy Dom Samopomocy – tłumaczył Lech Łodej.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Część lokatorów, która zamieszka w nowych domkach została już wytypowana przez Komisję. W ciągu najbliższych dni, tuż przed świętami Wielkanocnymi powinni otrzymać upragnione klucze. 

Małgorzata Wolecka, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Staszica w Nietulisku Dużym podkreśla, że liczy na to, że rodziny, które zamieszkają w domkach będą miały dzieci,  teren będzie rozbrzmiewał ich gwarem, a dzieci uczęszczać będą do szkoły w Nietulisku Dużym.  

– Do naszej szkoły. Demografia jest nieubłagana i niestety mamy niż demograficzny.  Liczę na to, że na tym terenie pojawią się nasi nowi, przyszli uczniowie – mówi Małgorzata Wolecka. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Realizacja zadania możliwa była dzięki środkom z budżetu państwa z Rządowego Funduszu Dopłat. Wniosek złożony został do Banku Gospodarstwa Krajowego. Gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości ok. 2 700 000 zł. Całość inwestycji kosztowała 3 700 000 zł.  Wykonawcą zadania była firma DEKA z Iłży. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W uroczystym oddaniu do użytku osiedla domków w Nietulisku Dużym uczestniczyli parlamentarzyści: senator Jarosław Rusiecki i poseł Andrzej Kryj. Gratulowali wykonania tego zadania, a także rozwiązania kwestii mieszkań socjalnych na terenie gminy Kunów. 

– To niebywałe osiągnięcie, bo myślę, że każdy z nas odczuwa, że kwestia bezpieczeństwa, jak również lokum dla swojej rodziny, to najważniejsze potrzeby człowieka – mówił Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP mówił o dobrych warunkach, jakie dla mieszkańców stwarza samorząd gminy Kunów. Odniósł się również do pomocy, jaką oferuje gmina różnym grupom społecznym i zawodowym. Nowym lokatorom domków w Nietulisku Dużym życzył, aby to miejsce, które zasiedlą było dla nich bezpieczne, przyjazne, ciepłe, aby było ostoją.    

– Myślę, że to będzie naprawdę miejsce przyciągające wzrok – mówił Andrzej Kryj. 

O domkach w Nietulisku Dużym pisaliśmy również tutaj:

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Jarosław Rusiecki, Senator RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info
Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this