Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne drzewa znikną z przestrzeni Ostrowca Świętokrzyskiego?

Czy Ostrowiec Świętokrzyski jest ekologiczny tylko z nazwy? Wygląda na to, że z przestrzeni miejskiej „znikną” kolejne drzewa. Tym razem przy ulicy Różanej i Kolejowej. Jak wynika z zarządzenia Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego drzewa usunięte zostaną na wniosek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Św. Niestety w dokumencie brak informacji o powodach, dla których muszą zostać wycięte.

Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTROinfo

Z jednej strony informacje o blisko 1,5 tony zebranych odpadów, ponad 600 zaangażowanych mieszkańców i 25 posprzątanych punktów na terenie Ostrowca Św. w ramach akcji. „Misja Czyste Miasto – PosprzątajMY Ostrowiec Świętokrzyski”, z drugiej zarządzenie Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego w sprawie usunięcia drzew z nieruchomości położonych przy ul. Różanej, Kolejowej.

Jak czytamy w dokumencie zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego:  „na wniosek Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim zarządza się, co następuje: §1. Wyraża się zgodę na usunięcie niżej wymienionych drzew: 

1) przy ul. Różanej: a) topola biała (dwupniowa) o obwodzie pni 130/175 cm z działki o nr ewidencyjnym 113/20 (obr. 45, ark. 3),

 b) topola biała (trzypniowa) o obwodzie pni 135/148/151 cm z działki o nr ewidencyjnym 113/20 (obr. 45, ark. 3), 

c) klon zwyczajny (dwupniowy) o obwodzie pni 81/75 cm z działki o nr ewidencyjnym 113/20 (obr. 45, ark. 3), 

2) przy ul. Kolejowej: świerk pospolity o obwodzie pnia 140 cm z działki o nr ewidencyjnym 9/2 (obr. 43, ark. 1).

Jak na swojej oficjalnej stronie podaje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska: „Właściciel terenu przed przystąpieniem do prac związanych z usuwaniem drzew i krzewów powinien ustalić czy znajdują się tam gatunki objęte ochroną.

Wykaz gatunków chronionych jak również zakazy z zakresu ochrony gatunkowej, określają rozporządzenia Ministra Środowiska z:

  • 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin,
  • 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów,
  • 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna pod kątem gatunków związanych z zadrzewieniami, m.in. ptaków, nietoperzy, owadów, porostów. W stosunku do zwierząt chronionych obowiązują zakazy m.in.:

  • niszczenia siedlisk i ostoi, które są ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
  • niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień,
  • umyślnego płoszenia lub niepokojenia (w przypadku większości ssaków, rzadkich gatunków ptaków i innych wybranych gatunków),
  • umyślnego płoszenia lub niepokojenia w miejscach noclegu, w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych, lub w miejscach żerowania zgrupowań ptaków migrujących lub zimujących (w przypadku większości ptaków).

Okres lęgowy ptaków

Termin między 1 marca a 15 października funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako okres lęgowy ptaków i rzeczywiście dla większości gatunków okres lęgowy się w nim zawiera, jednak dla poszczególnych gatunków ptaków przypada on w różnych okresach, np.:

  • bielików trwa od stycznia do lipca,
  • wróbli – od lutego/marca do sierpnia,
  • jerzyków – od maja do sierpnia.

Ponadto w poszczególnych latach okresy lęgowe dla konkretnych gatunków ulegają nieznacznym przesunięciom, w zależności od panujących warunków pogodowych.

Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTROinfo

Ogólne odstępstwo od zakazu usuwania gniazd

Od zakazu usuwania gniazd ptasich rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadza od 16 października do końca lutego odstępstwo jedynie w przypadku usuwania gniazd z budynków lub terenów zieleni i tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne.

Tereny zieleni to obszary urządzone wraz z infrastrukturą techniczną i budynkami funkcjonalnie z nimi związanymi, pokryte roślinnością, pełniące funkcje publiczne. Są to w szczególności parki, zieleńce, promenady, bulwary, ogrody botaniczne, zoologiczne, jordanowskie i zabytkowe, cmentarze, zieleń towarzysząca drogom na terenie zabudowy, placom, zabytkowym fortyfikacjom, budynkom, składowiskom, lotniskom, dworcom kolejowym oraz obiektom przemysłowym.

Sposób postępowania w przypadku stwierdzenia gatunków chronionych

Jeżeli usunięcie drzewa lub krzewu nie spowoduje naruszenia zakazów wobec gatunków chronionych, mogą one być usunięte także w okresie lęgowym większości gatunków ptaków, tj. od 1 marca do 15 października.

Natomiast jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów może naruszyć te zakazy, należy:

  • jeśli to możliwe odstąpić od tych prac i zachować poszczególne zadrzewienia będące siedliskiem gatunku, lub
  • zrezygnować z wycinki w okresie, którego dotyczy zakaz (np. w przypadku zakazu płoszenia ptaków w miejscach rozrodu lub wychowu młodych – w ich okresie lęgowym, w przypadku usuwania gniazd z terenów zieleni gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne – w okresie od 16 października do końca lutego) – uwaga: zdecydowana większość zakazów, w tym zakaz niszczenia siedlisk i ostoi, które są obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a także niszczenia gniazd (o ile nie ma zastosowania ww. wyjątek)są ważne cały rok, lub
  • uzyskać stosowne zezwolenie na odstępstwo od zakazów.

Jednocześnie należy pamiętać, że usuwanie znacznej ilości drzew i krzewów w okresie wiosenno-letnim najprawdopodobniej będzie się wiązać z naruszeniem zakazów w stosunku do gatunków ptaków: zakazu niszczenia schronień oraz zakazu umyślnego płoszenia lub niepokojenia w okresie lęgowym w miejscach rozrodu lub wychowu młodych. Wynika to z powszechnej obecności ptaków w koronach drzew i w krzewach. Należy mieć także na uwadze, że w przypadku drzewa w pełnym ulistnieniu, stwierdzenie na nim gniazd ptasich może być utrudnione. Z powyższych względów zaleca się przeprowadzanie wycinki drzew i krzewów w okresie jesienno-zimowym.

W celu uzyskania zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku, należy zwrócić się odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od reżimu ochronnego gatunku i rodzaju planowanych czynności). Podział kompetencji pomiędzy tymi instytucjami określa art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody. Kompetencje w obszarach parków narodowych należą do Ministra Środowiska.

Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTROinfo

Konsekwencje karne

Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych jest wykroczeniem (art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody) i podlega karze aresztu albo grzywny. Dodatkowo, jeśli zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym będzie znacznych rozmiarów lub też szkoda w gatunkach chronionych będzie istotna, zastosowanie mogą mieć przepisy ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (art. 181).

W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów z zakresu ochrony gatunkowej incydent taki należy zgłosić do organów ścigania – na Policję, gdyż orzekanie w takich sprawach następuje z reguły na podstawie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, gdzie do prowadzenia czynności wyjaśniających uprawniona jest przede wszystkim Policja.”

Źródło: BIP UM w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Pracownicy OPS w Ćmielowie wydali oświadczenie. Mówią o manipulacji i nagonce

FAKTY

Ostrowiecki szpital:  (…) problem agresji ze strony pacjentów i ich rodzin eskaluje w zastraszającym tempie!

FAKTY

Nietrzeźwy 45-latek z gminy Ćmielów sprawcą dwóch kolizji!

FAKTY

Ćmielów świętuje 520-lecie nadania praw miejskich!

FAKTY

Reklama


Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this