Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne dwa zarzuty dla Jarosława Górczyńskiego prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego! Aktualnie podejrzany jest o 11 przestępstw!

Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił kolejne dwa zarzuty prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławowi Górczyńskiemu.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przedstawione kolejne zarzuty dotyczą przyjęcia korzyści osobistej w związku z pełnioną funkcją publiczną kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz udzielenia pomocy do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem ZUSu przez przyznanie ustalonej osobie nienależnego jej świadczenia kwalifikowane z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 286 § 1 kk. Czyny zarzucane podejrzanemu prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosławowi Górczyńskiemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności Aktualnie Jarosław Górczyński podejrzany jest o 11 przestępstw. 

Jak informuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej 

 – Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do Sądu Rejonowego Katowice Wschód w Katowicach wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania wobec Jarosława Górczyńskiego. do końca pierwotnie orzeczonego terminu 3 miesięcy.  Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora wskazując na  duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanych mu czynów i zastosował tymczasowe aresztowanie.  

Dotychczasowe prokuratorskie zarzuty

W marcu 2023 r. prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratur Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi Górczyńskiemu. łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego kwalifikowane z art. 228 § 1 kk oraz art. 230 § 1 kk.

Natomiast w maju 2023 roku prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach przedstawił Jarosławowi G. cztery kolejne zarzuty, w tym dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Jarosławowi G. złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych kwalifikowane z art. 18 § 2 kk w zw. z art. 233 § 1 kk. Monety te zostały zabezpieczone podczas przeszukania mieszkania podejrzanego w marcu 2023 r. Kolejne trzy zarzuty dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022 poprzez zatajenie posiadania złotej monety o wadze 1 kg, którą Jarosław G. nabył za 210 tysięcy złotych kwalifikowane z art. 233 § 1 i 6 kk.

Apel Prokuratury

Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji – nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie.

Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this