Znajdź nas na

FAKTY

Kolejne dwie uchwały Rady Powiatu Ostrowieckiego zakwestionowane przez Wojewodę Świętokrzyskiego!

Wojewoda Świętokrzyski stwierdził nieważność dwóch uchwał podjętych przez radnych Powiatu Ostrowieckiego. Pierwsza dotyczy określenia zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Ostrowieckiemu lub jednostkom jemu podległym, a także warunków dopuszczalności pomocy publicznej (unieważniona w całości), druga – Programu współpracy Powiatu Ostrowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024” ( unieważniona w części).

Zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

To nie pierwsze uchwały Rady Powiatu Ostrowieckiego tej kadencji, które unieważnione zostały w części lub w całości przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Obydwie podejmowane były podczas sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego, jaka odbyła się 17 listopada 2023 roku. 

Rada Powiatu Ostrowieckiego podjęła wówczas uchwałę Nr LXXVII/473/2023 w sprawie określenia zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Powiatowi Ostrowieckiemu lub jednostkom jemu podległym, a także warunków dopuszczalności pomocy publicznej. 

Uchwała została przekazana do Wojewody Świętokrzyskiego w dniu 23 listopada 2023 roku. 11 grudnia 2023 roku Wojewoda zawiadomił Przewodniczącego Rady o wszczęciu postępowania nadzorczego oraz wyznaczył termin na złożenie ewentualnych wyjaśnień w sprawie. Wyjaśnienia podpisane przez Przewodniczącego Rady zostały złożone w terminie.

– W ocenie Wojewody Świętokrzyskiego podjęta przez Radę Powiatu Ostrowieckiego uchwała Nr LXXVII/473/2023 spełnia przesłanki do uznania jej za program pomocowy w rozumieniu ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, a tym samym powinna podlegać notyfikacji w części, w jakiej przewiduje udzielanie pomocy de minimis dłużnikom prowadzącym działalność gospodarczą – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym Wojewody Świętokrzyskiego, który stwierdził nieważność uchwały w całości. 

Druga z uchwał, dotycząca uchwalenia  „Programu współpracy Powiatu Ostrowieckiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2024”. 

Uchwała została przekazana do Wojewody Świętokrzyskiego 23 listopada 2023 roku. 4 grudnia 2023 roku Wojewoda zawiadomił Przewodniczącego Rady o wszczęciu postępowania nadzorczego oraz wyznaczył termin na złożenie ewentualnych wyjaśnień w sprawie. Wyjaśnienia podpisane przez Przewodniczącego Rady zostały złożone w terminie. Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w części dotyczącej § 12 ust. 2 załącznika do uchwały w zakresie wyrazów „i zasady działania”.

– Na mocy wskazanej wyżej regulacji zawartej w Programie Rada Powiatu zobowiązała Zarząd Powiatu do określenia zasad działania komisji konkursowych, podczas gdy ustawowa kompetencja organu stanowiącego do określenia „zasad działania komisji konkursowej do opiniowania ofert w otwartych konkursach ofert” nie zawiera w sobie upoważnienia tego organu do ingerencji w sferę kompetencji organu wykonawczego przez nałożenie obowiązku określenia szczegółowego działania komisji konkursowej. Z art. 5a ust. 4 pkt 11 ustawy wynika, że to Rada Powiatu jest wyłącznie właściwa do określenia zasad działania komisji konkursowych. Pod pojęciem tych zasady należy rozumieć tryb pracy, jaki jest stosowany przy wykonywaniu zadań przez komisję. W konsekwencji poprzez uwzględnienie w Programie zapisu, zgodnie z którym to Zarząd Powiatu określa zasady działania komisji konkursowej, Rada Powiatu przekroczyła zawarte w ustawie upoważnienie. Z zasady praworządności, określonej w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, wynika natomiast wymóg regulowania określonej materii przez akt jednostki samorządu terytorialnego jedynie na podstawie delegacji ustawowej i wyłącznie w granicach zawartego w ustawie upoważnienia. Każde wykroczenie poza udzielone upoważnienie stanowi istotne naruszenie normy kompetencyjnej, naruszając jednocześnie konstytucyjne warunki legalności aktu (podobnie Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 27 marca 2013 roku, sygn. akt: III SA/Wr 40/13, oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 8 października 2020 roku, sygn. akt: III SA/Łd 380/20) – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody. W piśmie podkreślił, że uchwała w części dotyczącej § 12 ust. 2 załącznika do uchwały w zakresie wyrazów „i zasady działania” podjęta została z istotnym naruszeniem przepisu art. 5a ust. 4 pkt 11 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Na rozstrzygnięcia nadzorcze przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach za pośrednictwem Wojewody Świętokrzyskiego w terminie 30 dni od daty jego doręczenia.

Pełna treść dokumentów dostępna jest TUTAJ

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this