Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Kolejne rządowe środki na remonty dróg! 30 milionów zł na realizację 22 zadań samorządów z powiatu ostrowieckiego!

Wczoraj promesy na realizację zadań drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych gminom z powiatu ostrowieckiego wręczyła Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski. W sumie za kwotę 30 milionów złotych wykonane zostaną 22 zadania drogowe. Będę one realizowane zarówno w Ostrowcu Świętokrzyskim za ponad 23 miliony złotych, jak i gminach powiatu ostrowieckiego. – Taka współpraca, która rodzi się na linii państwo – samorząd zawsze przynosi pozytywny efekt, pozytywny skutek dla mieszkańców, dla lokalnej społeczności – mówił podczas wczorajszego spotkania, zorganizowanego w sali konferencyjnej Miasta i Gminy Kunów, Jarosław Rusiecki, Senator RP.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W zorganizowanym w poniedziałek, 16 września spotkaniu uczestniczyli: Jarosław Rusiecki, Senator RP; Maria Zuba, Poseł na Sejm RP; Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP; Andrzej Jabłoński, wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego; Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego; Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa; Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa; Krzysztof Gajewski, wójt Waśniowa oraz Lech Łodej, burmistrz Kunowa i gospodarz spotkania.

– To bardzo ważny dzień dla mieszkańców całego powiatu ostrowieckiego. Dziś przekażemy wszystkim samorządom promesy, zapewnienie finansowania z podpisem pana premiera Mateusza Morawieckiego na Fundusz Dróg Samorządowych. Decyzję o tym pan premier podjął 30 sierpnia. Wszystkie zadania, które znalazły się na naszej liście, które państwo złożyli poprawne formalnie i merytorycznie zostały przeze mnie zarekomendowane do realizacji panu premierowi i tu jestem bardzo wdzięczna panu premierowi i parlamentarzystom za to, że mnie wspierali, że wszystkie te zadania dostały dofinansowanie – mówiła Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zauważyła, że takiej sytuacji w województwie świętokrzyskim jeszcze nie było, aby wszystkie zadania, o które ubiegały się samorządy, otrzymały wsparcie finansowe.

– Nigdy też tak nie było, że samorząd mógł wnioskować o więcej niż dwie drogi, jeśli chodziło o powiat i więcej niż jedną, jeśli chodziło o gminę. Tworzyliśmy listę podstawową, rezerwową. Niektórzy się z tej listy rezerwowej na podstawową dostali, wiele nie. Wiele zadań nie mogło być realizowanych. Dziś, wszystko się zmieniło, możemy mówić, że była tylko jedna lista i cała lista zostanie zrealizowana, jeśli tylko państwo podejmą się dalej tej realizacji wyjaśniała wojewoda.

Środki jakie zostały przekazane na drogi w całym województwie świętokrzyskim to w sumie 322 393 000. Na listach znalazło się 96 zadań powiatowych, 210 zadań gminnych. Na zadania powiatowe przeznaczonych zostanie 121 252 000 zł, a na zadania gminne – 201 141 000 zł.

– Naszych mieszkańców tak naprawdę mniej interesuje, czy drogą zarządza gmina, czy powiat. Chcą jeździć bezpiecznie i taki jest nasz cel, żeby wszystkie drogi powiatowe i gminne były realizowane i były bezpieczne dla naszych mieszkańców – mówiła Agata Wojtyszek.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomnijmy, że do powiatu ostrowieckiego wpłynie w sumie 30 milionów złotych, na realizację 22 zadań. Powiat ostrowiecki otrzyma 4 293 000 – realizowanych będzie 7 zadań, gmina Bodzechów – 491 000 zł – 2 zadania, gmina Ćmielów 219 000 zł – 1 zadanie, gmina Kunów – 970 000 – 2 zadania, gmina Ostrowiec Świętokrzyski – 7 zadań na kwotę 23 175 000 zł, gmina Waśniów – 3 zadania – 1 219 000 zł.

Maria Zuba, Poseł na Sejm RP z Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że Województwo Świętokrzyskie to jedyne województwo w kraju gdzie 100 procent wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie, a wszystkim samorządowcom życzyła dobrej pogody i sprawnej realizacji zadania.

– Miałam przyjemność zarządzać swoją gminą w tym okresie kiedy oni pracowali w samorządach. Wówczas pozyskanie środków finansowych na drogi było karkołomnym zadaniem. Doświadczenie i rozmowy z samorządowcami z radnymi, doprowadziły do tego, że dziś wypracowaliśmy wspólnie świetny program: Fundusz Dróg Samorządowych. Program, który ujmuje wszystkie te oczekiwania, które przez lata były naszym marzeniem. Po pierwsze, że można z tego funduszu korzystać w zakresie większej ilości zadań, po drugie, że można to zadanie realizować dłużej niż w ciągu jednego roku budżetowego i po trzecie, że są to zadania dofinansowane w kwocie nawet 30 mln zł, a procentowo nawet 80 procent. To w tym czasie, o którym wcześniej wspominałam, były nasze marzenia. Ale trzeba marzyć, żeby coś się mogło zdarzyć. Dziś mamy takie realia i takie dofinansowania otrzymujemy – podsumowała Maria Zuba.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z problemu utrudnionej dostępności do niektórych miejscowości naszego województwa, czy powiatu zdaje sobie sprawę Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP, który w rozmowach z mieszkańcami naszego powiatu często słyszy, że nie wszystkie drogi są przejezdne, czy w dobrym stanie technicznym.

– Jeśli spotykamy się z mieszkańcami naszego powiatu, to oni mówią o różnych kwestiach, ale tą pierwszą zasadniczą niejednokrotnie jest kwestia właśnie dróg. Cieszę się, że państwo włodarze powiatu miasta i gmin, wchodzących w skład powiatu ostrowieckiego, tak sprawnie podeszliście do tego programu Funduszu Dróg Samorządowych, że te wnioski zostały napisane, że one były wnioskami dobrymi. Jest to niewątpliwie sukces nas wszystkich. Bardzo często pytają nas mieszkańcy w jaki sposób parlamentarzyści wspierają lokalną społeczność, lokalne samorządy i tu jest właśnie przykład, bo gdyby nie praca parlamentarzystów, którzy pracowali nad budżetem państwa, gdyby nie dobra współpraca z panią wojewodą i jej służbami, to na pewno dzisiaj nie padłyby te słowa, że wszystkie wnioski, które zostały złożone przez samorządy ostrowieckie, zostały pozytywnie rozpatrzone – dodał Andrzej Kryj.

Przypomniał także sytuację sprzed czterech lat, gdy wnioski na tzw. powodziówki nie były realizowane z okresu kilku lat. W tej chili sprawy są już wyprowadzone.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Najdokładniej można sprawdzić, jak realizuje się zasada pomocniczości. Kluczowa w wykonywaniu władzy publicznej ze strony samorządu i ze strony państwa jest współpraca. Gdy samorządy nie posiadają dostatecznych środków na realizację zadań, wtedy państwo, poprzez swoje instytucje poprzez swoje źródła dochodu, które gromadzą się oczywiście z podatków, może wesprzeć potrzeby samorządu lokalnego. Najpierw w tej materii pojawiła się idea rządu pani Beaty Szydło, potem pana Mateusza Morawieckiego, aby idąc za potrzebami samorządów stworzyć fundusz wsparcia, Fundusz Budowy Dróg Samorządowych. Taka współpraca która rodzi się na linii państwo-samorząd zawsze przynosi pozytywny efekt, pozytywny skutek dla mieszkańców, dla lokalnej społeczności, która tutaj żyje, mieszka, pracuje. Te środki, które zostały skierowane są wynikiem tego, że praca nad budżetem w tej kadencji Sejmu i Senatu jest pracą skuteczną. To wynika z tego,że potrafiliśmy jako rząd pracować nad uszczelnieniem polskiego VAT-u, CIT-u, co pozwoliło na zwiększone dochody w budżecie. To wsparcie, które pojawia się dla samorządów jest troską, jest myślą o tym, aby wspierać samorządy w ich zadaniach – przypomniał Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Agata Wojtyszek przypomniała także, że Fundusz Dróg Samorządowych jest kolejnym dowodem na to, że PiS to ugrupowanie, które słucha Polaków, słucha mieszkańców i wsłuchuje się w głosy samorządów.

– Bo to od wad samorządowców słyszałam, wielokrotnie, że ten program, który realizowany był przez naszych poprzedników nie sprawdza się głównie w zakresie czasu trwania inwestycji, że w czasie jednego roku nie da się zrealizować wielu zadań i należy coś zrobić, żeby można było rozliczać je w kolejnym roku – dodała wojewoda.

Przypomniała także, że 28 sierpnia zakończył się nabór kolejnych wniosków z FDS na rok 2020. Wpłynęło ich 198. Przeanalizowana została już połowa z nich.

– Myślę, że w najbliższym czasie, jeszcze we wrześniu, będziemy mogli ogłosić, które to wnioski rekomendujemy dalej panu premierowi. Na ten cel mamy 145 000 000 zł. Mam nadzieję, ze większość z tych zadań zostanie zrealizowana – tłumaczyła Agata Wojtyszek.

Galeria fot. Łukasz Grudniewski

NaOSTRO FDS Kunów-1
NaOSTRO FDS Kunów-1

NaOSTRO FDS Kunów-13
NaOSTRO FDS Kunów-13

NaOSTRO FDS Kunów-12
NaOSTRO FDS Kunów-12

NaOSTRO FDS Kunów-11
NaOSTRO FDS Kunów-11

NaOSTRO FDS Kunów-10
NaOSTRO FDS Kunów-10

NaOSTRO FDS Kunów-9
NaOSTRO FDS Kunów-9

NaOSTRO FDS Kunów-8
NaOSTRO FDS Kunów-8

NaOSTRO FDS Kunów-7
NaOSTRO FDS Kunów-7

NaOSTRO FDS Kunów-6
NaOSTRO FDS Kunów-6

NaOSTRO FDS Kunów-5
NaOSTRO FDS Kunów-5

NaOSTRO FDS Kunów-4
NaOSTRO FDS Kunów-4

NaOSTRO FDS Kunów-3
NaOSTRO FDS Kunów-3

NaOSTRO FDS Kunów-2
NaOSTRO FDS Kunów-2

NaOSTRO FDS Kunów-14
NaOSTRO FDS Kunów-14

NaOSTRO FDS Kunów-20
NaOSTRO FDS Kunów-20

NaOSTRO FDS Kunów-19
NaOSTRO FDS Kunów-19

NaOSTRO FDS Kunów-18
NaOSTRO FDS Kunów-18

NaOSTRO FDS Kunów-17
NaOSTRO FDS Kunów-17

NaOSTRO FDS Kunów-16
NaOSTRO FDS Kunów-16

NaOSTRO FDS Kunów-15
NaOSTRO FDS Kunów-15

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Bajońskie zarobki prezesów i dyrektorów ostrowieckich spółek i zakładów miejskich!

FAKTY

Był dobrym duchem ostrowieckich rzemieślników i przedsiębiorców! Nie żyje Robert Minkina! Miał 64 lata!

FAKTY

Czy zakażenia w starachowickim oddziale Animex-u mają wpływ na zdrowie mieszkańców powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Radni powiatowi z PiS apelują do Jarosława Górczyńskiego! Wzywają do podjęcie pilnych działań w sprawie drogi wojewódzkiej nr 754!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this