Znajdź nas na

FAKTY

Komary przeszkadzały tylko podczas Dni Ostrowca? Idąc do parku zaopatrzcie się w środki przeciwko tym insektom! Kolejnego odkomarzania nie będzie!

Komary to prawdziwa plaga tegorocznego sezonu letniego. Patogeny przenoszą także kleszcze. 13 czerwca na stronie internetowej Urzędu Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego można było przeczytać, „że miasto wzorem lat ubiegłych wyszło z inicjatywą odkomarzania terenów rekreacyjnych”, aby … „te dokuczliwe owady nie przeszkadzały w dobrej zabawie.” Niestety Dni Ostrowca za nami, a dla mieszkańców dobrych wiadomości nie mamy. Kolejnego odkomarzania nie będzie ze względu na warunki atmosferyczne oraz możliwe skutki uboczne zastosowania oprysków np. na pszczoły. Pytanie nasuwa się samo – skoro Urząd boi się skutków ubocznych odkomarzania dlaczego przeprowadził taką akcję w czerwcu? Czy pszczoły i inne pożyteczne owady wyemigrowały z parku na czas czerwcowego odkomarzania?

Zdjęcie ilustracyjne

O to jaki jest harmonogram odkomarzania/odkleszczania w roku 2019 zapytała w swojej interpelacji Renata Duda, radna miejska z Prawa i Sprawiedliwości. Poprosiła także o rozszerzenie akcji odkomarzania/odkleszczania oraz wykonywania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– W związku z licznymi informacjami dotyczącymi żerowania kleszczy i komarów spowodowanego zmianami warunków klimatycznych oraz łagodną zimą, proszę o podjęcie działań mających na celu odkomarzania/odkleszczania terenów w naszym mieście. Ponadto proszę o następujące informacje: Jaki jest harmonogram odkomarzania/odkleszczania ze wskazaniem terenu, który będzie objęty zabiegiem, jakie są środki finansowe przeznaczone na w/w czynności – pytała Renata Duda.

Źródło: UM Ostrowiec Świętokrzyski

Rzeczywiście komarów jest w tym roku wyjątkowo dużo głównie za sprawą upalnego lata na zmianę z obfitymi ulewami. To doskonałe warunki dla rozmnażania się tych insektów. Jeszcze bardziej niebezpieczne mogą być kleszcze, zwłaszcza dla maluchów bawiących się na placach zabaw, czy biegających parkowymi alejkami w mieście. Tym bardziej dziwi odpowiedz miasta na interpelację radnej, pod którą podpisała się z upoważnienia prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Anna Niedbała, sekretarz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej w sprawie rozszerzenia akcji odkomarzania/odkleszczania oraz wykonania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – informuję, że nie przewiduje się w pozostałych miesiącach 2019 roku wykonania oprysków przeciw komarom i kleszczom na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego ze względu na warunki atmosferyczne oraz możliwe skutki uboczne zastosowania oprysków, takie jak negatywny wpływ na inne owady np. pszczoły – czytamy.

Źródło: UM Ostrowiec Świętokrzyski

Odpowiedź na interpelację radnej budzi sporo wątpliwości i pytań. Skoro możliwe są skutki uboczne zastosowania oprysków np. na pszczoły, dlaczego przeprowadzono taką akcję przed organizowanymi w parku miejskim Dniami Ostrowca? Co stało się z pszczołami? Jeśli mówimy o możliwych skutkach ubocznych to czy mogły one dotyczyć także zwierząt i ludzi przebywających w parku lub na Gutwinie bezpośrednio po lub w trakcie akcji odkomarzania? Jaki był koszt przeprowadzonego odkomarzania?

Czy teraz komary mogą już przeszkadzać mieszkańcom w odpoczynku i podczas relaksu na terenach miejskich, bo nie ma już jak ujęto to na stronie Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim „dobrej zabawy”?

1 Comment

1 Comment

  1. Felice123

    22 lipca, 2019 at 20:32

    Widocznie dobra zabawa może być tylko pod patronatem. :))
    Indywidualnie to mieszkańcom może tylko wydawać się, że po pierwsze mogą się bawić i to – cóżby to było za śmiałe przekroczenie uprawnień – dobrze….zwłaszcza, że komary dokuczają. :))

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this