Albert Einstein powiedział kiedyś, że „kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata”. O tym, że praca pszczół warunkuje życie na Ziemi przypomina także konkurs, zorganizowany już po raz drugi przez LGD Krzemienny Krąg, a skierowany do uczniów szkół podstawowych, należących do „Krzemiennego Kręgu”.
– Za skierowaną do dzieci i młodzieży inicjatywą artystyczną, kryje się dalece poważniejszy aspekt aniżeli twórcza rywalizacja na kształt, barwę czy fakturę dzieła plastycznego lub instalacji. Adresowany do uczniów, ale angażujący także rodziców i nauczycieli konkurs, kieruje ludzkie rozważania ku zagrożeniom, z którymi musi się mierzyć nasza cywilizacja. Niezwykle ważnym sojusznikiem człowieka w walce o przetrwanie są pszczoły, których praca warunkuje życie na Ziemi. Niebywała i fascynująca społeczność pszczela jest przykładem harmonijnej organizacji pracy w świecie przyrody i – co łączy ją z ludźmi – potrafi wytwarzać geometryczne struktury. Plaster miodu zbudowany jest bowiem z heksagonalnych kształtów, co jest rzadkim przejawem geometrii w naturze – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD „Krzemienny Krąg”.
Dodaje, że ogłaszając rok temu I edycję konkursu, nie liczył na tak szeroki oddźwięk, tak wielkie zaangażowanie dzieci, młodzieży, ich rodziców oraz nauczycieli, ale nade wszystko, nie spodziewał się tak wysokiego poziomu artystycznego nadesłanych prac. A wpłynęło ich blisko 150.
– Z myślą o przyszłości zamierzamy kontynuować organizowanie konkursu „Pszczoły – Nasze Życie” i zapraszamy do udziału w jego II edycji. Zapewniamy, że wzorem ubiegłorocznej, dopełnimy wszelkich starań, by na etapie oceny prac dominowały fachowość, merytoryczność i profesjonalizm, a nagrody dla autorów (uczniów) najlepszych prac oraz szkół, do których uczęszczają, były godne ich trudu na drodze do uzyskania najwyższego poziomu artystycznego przekazu, który uświadamia, jak bardzo pszczoły stanowią naszym życiu – wyjaśnia Jarosław Kuba.
Uroczyste ogłoszenie wyników wraz z ceremonią wręczenia nagród oraz otwarciem wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac odbędzie się podczas XV edycji ogólnopolskiego Świętokrzyskiego Święta Pszczoły w Bałtowie.
Konkurs przeprowadzony zostanie w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III szkoły podstawowej, klasy IV – VIII szkoły podstawowej. Praca konkursowa powinna spełniać następujące kryteria: temat pracy konkursowej – prace mogą przedstawiać dowolne, artystyczne wizje autorów z zachowaniem szacunku dla tematyki Konkursu; rozmiar – praca konkursowa płaska powinna być wykonana w formacie A3 (297 x 420 mm), – praca konkursowa przestrzenna bez ograniczeń. forma i technika – technika płaska, wykonanie: farby, pastele, kredki, ołówek, węgiel, technika przestrzenna, wykonanie: dowolne, praca powinna być wykonana samodzielnie przez pojedynczego autora, udziału w Konkursie nie mogą brać prace prezentowane w innych konkursach plastycznych, wystawach, itp. każda praca plastyczna winna być odpowiednio opisana, autor podpisuje pracę na odwrocie, do pracy dołącza zaklejoną kopertę, w której umieszcza metryczkę – swoje dane osobowe wraz z adresem do korespondencji oraz nr tel. i adresem email (jeśli ma), a także niezbędne załączniki nr 1 i 2 do Regulaminu, każda praca przy zgłoszeniu otrzyma swój indywidualny numer, który będzie jej identyfikatorem.
Prace konkursowe należy dostarczyć osobiście do siedziby Organizatora lub przesyłać pocztą, kurierem w terminie do dnia 20 czerwca 2022 roku na adres: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg”, Bałtów 55, 27-423 Bałtów, a korespondencję opatrzeć dopiskiem: Konkurs PSZCZOŁY – NASZE ŻYCIE oraz podać kategorię wiekową.
Ogłoszenie wyników konkursu czyli wręczenie nagród wraz z prezentacją najlepszych prac nastąpi dnia 21 sierpnia 2022 r. podczas XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły w Bałtowie. Informacja o miejscu i godzinie ogłoszenia wyników Konkursu zostanie zamieszczona na stronie internetowej Organizatora oraz profilu FB Organizatora.