Od pewnego czasu, tuż przy tężni solankowej w Ćmielowie można zrobić sobie zdjęcie z jedynym w swoim rodzaju ćmielowskim imbryczkiem.
– Pomyśleliśmy, że przydałoby się jakieś nowe urozmaicenie dla mieszkańców, a także turystów, którzy przyjeżdżają w odwiedziny do Ćmielowa i korzystają z naszej ćmielowskiej tężni solankowej. Pomysł podsunęła nam Katarzyna Stan. Dużo nie trzeba było mówić. Udało się nam zamówić imbryczek. Z tego co widzę, cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Mieszkańcy i przybyli goście chętnie robią sobie z nim zdjęcia – mówi Wioletta Rogala-Mazur.
Już jutro (19 maja) mieszkańcy Ćmielowa świętować będą 516 rocznicę nadania miastu praw miejskich.
– Pandemia pokrzyżowała nam plany już przed rokiem. W tym roku postanowiliśmy, że ze względu na brak możliwości organizowania dużych imprez, zrobimy korowód z orkiestrą, który spod Urzędu Miasta i Gminy w Ćmielowie przejdzie na plac przy Domu Kultury im. Witolda Gombrowicz. Chcemy robić taki ukłon w stronę naszych mieszkańców. Planujemy też wystawę, dotyczącą twórczości jednego z najciekawszych artystów ceramików, związanych z naszą słynną fabryką porcelany w Ćmielowie, pana Romana Szlachetki. Archiwalne zdjęcia udostępniła nam jego córka – Ewa – wyjaśnia dyrektor domu kultury.
Otwarcie wystawy plenerowej wstępnie zaplanowano na 28 maja. Ekspozycja składać się będzie z 60 zdjęć przedstawiających artystę podczas pracy. Roman Szlachetka był projektantem ceramiki, rzeźbiarzem, malarzem, autorem unikatowych prac, kompozycji rzeźbiarskich oraz obrazów w porcelanie.
– Planujemy także organizację Dnia Dziecka. Z tej okazji najmłodszych mieszkańców naszej gminy odwiedzi Teatrzyk „Blaszany Bębenek”. Będą też zabawy dla dzieci, przygotowane przez animatora, a pan Andrzej Wójcikowski przeprowadzi pogadankę i konkurs na temat wędkarstwa. Nie zabraknie dmuchańców, waty cukrowej i lodów – zapewnia dyrektor domu kultury.
Planowany jest także koncert muzyki poważnej, który odbędzie się w połowie czerwca. To kontynuacja rozpoczętych w ubiegłym roku występów przy ćmielowskiej tężni.
– W zanadrzu mamy także przegląd piosenek Anny Jantar i Krzysztofa Krawczyka. Do udziału zaprosimy nie tylko artystów, ale także amatorów. Chcielibyśmy, żeby konkurs odbył się jeszcze w czerwcu, czy się uda? Zobaczymy – wyjaśnia Wioletta Rogala-Mazur.
Podkreśla, że sama odebrała mnóstwo telefonów od mieszkańców, którym brakowało wydarzeń kulturalnych.
– Niestety obostrzenia nie pozwalały nam na organizację imprez masowych. Wiemy, że do 6 czerwca nie wolno nam organizować koncertów. Co będzie później? Zobaczymy. Sytuacja jest dynamiczna i nie wiemy, w jaką stronę pójdzie pandemia koronawirua. Oczywiście mamy nadzieję, że w końcu wrócimy do normalności. Mieszkańcy reagują bardzo pozytywnie na organizowane przez nas wydarzenia. Nam także brakuje tego kontaktu, dlatego staramy się spełnić ich oczekiwania. To nie będą wielkie imprezy, ale myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie – tłumaczy.
Zakończył się też konkurs plastyczny na „Najpiękniejsze Miejsce w gminie Ćmielów”. Wpłynęło około 30 prac, wykonanych różną techniką.
– Nie spodziewaliśmy się aż takiego odzewu. Dzieci były bardzo zainteresowane udziałem w konkursie. Jakość, wykonanie, a także pomysłowość uczestników zabawy, naprawdę robią wrażenie. Na nasze dzieci i młodzież zawsze możemy liczyć – podsumowuje Wioletta Rogala-Mazur i dodaje, że ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu.