Znajdź nas na

FAKTY

Druhowie z Ćmielowa doczekają się nowego wozu strażackiego!

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ćmielowie wzbogaci się o nowy sprzęt. Będzie to średni samochód ratowniczo-gaśniczy. – Wyposażenie jednostki w nowoczesny pojazd podniesie poziom bezpieczeństwa mieszkańców oraz pozwoli na szybsze prowadzenie akcji ratowniczych. Staramy się, aby nasza jednostka była wyposażona w jak najlepszy sprzęt, a pozyskanie samochodu dla straży jest ogromnym wzmocnieniem naszego potencjału – tak na swoim fanpage-u na FB cieszą się druhowie z OSP Ćmielów.

Źródło: Dzień Dobry Ćmielów

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa podkreśla, że gdy tylko objęła urząd burmistrza zrobiła rozeznanie potrzeb poszczególnych jednostek ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Ćmielów. 

–  Tabor samochodowy w OSP Ćmielów,  czyli STAR z 1984 roku nie jest już standardem i samochodem marzeń, tym bardziej, że jednostka wpisana jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Pod koniec 2020 roku mając na względzie bezpieczeństwo mieszkańców, a także i samych druhów, jako prezes Miejskiego Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Ćmielowie napisałam pismo  o zabezpieczenie w budżecie naszej gminy wkładu własnego na zakup nowoczesnego samochodu. Również Klub Radnych Joanny Suski „Radni dla ludzi” zwrócił się z prośbą do radnych o zabezpieczenie tych środków – wyjaśnia Joanna Suska.

Dodaje, że wniosek nie został jeszcze przez radnych rozpatrzony. Ma jednak nadzieję, że podejmą pozytywną dla strażaków decyzję. Wkład własny gminy będzie wahał się w granicach 250 000 zł, a nie jak poprzednio zakładano – 400 000 zł.  Pozostałe środki pochodzić będą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Po podpisaniu umowy, rozpocznie się procedura przetargowa. 

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Razem z panem Zbigniewem Gromkiem, prezesem OSP w Ćmielowie  pisaliśmy pisma do różnych instytucji o dofinansowanie samochodu. W ubiegłym tygodniu dobre wiadomości napłynęły do mnie od pana  posła Andrzeja Kryja i  pani poseł Agaty Wojtyszek, że taki samochód został nam przydzielony. Dowiedzieliśmy się także, że w całym województwie było duże zapotrzebowanie na tego typu pojazdy, jednak w powiecie ostrowieckim tylko my otrzymaliśmy taki samochodów, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców i komfort pracy druhów – tłumaczy Joanna Suska. 

Z tego, że zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców, cieszy się także poseł Andrzej Kryj. 

– Samochód do gminy trafi z inicjatywy strażaków, pani burmistrz, a także radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie. Wsparłem te działania i mogę powiedzieć, że jeżeli jest pomysł, marzenie i pewna wizja i trafiają ludzie, którzy chcą ją realizować, to to się  udaje. W Ćmielowie mieliśmy do czynienia z sytuacją  że jednostka, która należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, która wyjeżdża do bardzo różnych akcji, dysponowała do tej pory dwoma starymi samochodami, które mają grubo ponad 30 lat. Przez wiele lat strażacy marzyli o tym, żeby udało się wymienić tabor. W tym roku wszystko wskazuje na to, że taki samochód trafi wreszcie do OSP w Ćmielowie. Punktem wyjścia do zabiegania o samochód była deklaracja, że w budżecie gminy znajdą się środki na wkład własny. Gdyby nie ona, nie byłoby czego wspierać. Ogromne słowa podziękowania należą się panu Ministrowi  Spraw Wewnętrznych i Administracji –  Mariuszowi Kamińskiemu, ministrowi Maciejowi Wąsikowi, który odpowiada za sprawy związane ze strażą pożarną, dla Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej i wszystkich  tych, którzy kierują środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. To sukces nas wszystkich. Dzięki współpracy i temu, że potrafimy tworzyć dobry klimat i montaż finansowy, ten samochód pojawi się w Ćmielowie – podsumowuje Andrzej Kryj. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Z nowego auta cieszą się przede wszystkim druhowie z OSP Ćmielów. Na swoim fanpage-u na Fb napisali: 

– Bardzo długo staraliśmy się, aby osiągnąć taki sukces. To również duży sukces dla władz Gminy, które podejmowały starania o pozyskanie środków na zakup samochodu pożarniczego dla naszej jednostki, jak również Radnych Rady Miejskiej w Ćmielowie. To od wszystkich radnych będzie zależeć finansowanie wkładu własnego nowego wozu – piszą strażacy. 

Podkreślają, że realizacja wieloletniego marzenia będzie możliwa dzięki zaangażowaniu strażaków, ale przede wszystkim dzięki: nadbrygadierowi Andrzejowi Bartkowiakowi – komendantowi Głównemu PSP, st. bryg.  Krzysztofowi Cioskowi – Komendantowi Wojewódzkiemu, st. bryg. Robertowi Grudniowi – Komendantowi Powiatowemu Państwowej Straży Pożarnej, a także mł. bryg. Tomaszowi Łyjakowi – zastępcy Komendanta Powiatowego.

Za okazana pomoc podziękwoali także posłom: Agacie Wojtyszek  i Andrzejowi Kryjowi, radnemu powiatowemu Mirosławoi Rogozińskiemu, instytucjom, od których pozyskali dofinansowanie, a także druhom z OSP w Ćmielowie. 

– Jeszcze raz dziękujemy! Będziemy robili co w naszej mocy, aby wóz miał jak najlepsze wyposażenie i posłużył naszym mieszkańcom przez kolejne lata – deklarują strażacy. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this