Znajdź nas na

PO GODZINACH

Kosmiczne emocje, zmagania, zabawa i wiedza! Trwają zawody łazików marsjańskich!

W Kielcach, na terenie kampusu Politechniki Świętokrzyskiej od piątku 10 września do niedzieli 12 września trwają Międzynarodowe Zawody Łazików Marsjańskich – 7. European Rover Challenge z udziałem blisko 40 drużyn z Polski, Czech, Bangladeszu, Egiptu, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Obok zmagań przedstawicieli uczelni technicznych, biorących udział w zawodach w trybie zdalnym i stacjonarnie, goście wydarzenia mogą zwiedzić stoiska wystawiennicze, wziąć udział w warsztatach naukowych, wysłuchać prelegentów opowiadających m.in. o eksploracji kosmosu. Impreza jest również transmitowana za pośrednictwem internetu. Samorząd województwa świętokrzyskiego jest współorganizatorem European Rover Challenge. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

European Rover Challenge to wydarzenie, podczas którego drużyny z całego świata rywalizują ze sobą na specjalnym marsjańskim torze. Po raz pierwszy w historii zawodnicy ERC startują w dwóch formułach: stacjonarnej i zdalnej. Drużyny, które rywalizują na miejscu w Kielcach, wykorzystają zaprojektowany przez siebie łazik, by zmierzyć się z zadaniami wzorowanymi na wyzwaniach, przed jakimi stoją roboty w prawdziwych misjach marsjańskich. Zawodnicy biorący udział w formule zdalnej do realizacji wyzwań staną przy pomocy łazika Leo, zaprojektowanego przez polski start-up. Dzięki możliwości sterowania robotem z dowolnego miejsca na świecie, drużyny mają możliwość jeszcze bardziej precyzyjnego odwzorowania pracy inżynierów największych światowych agencji kosmicznych – ESA oraz NASA. W tym roku do finałowego etapu konkursu zakwalifikowało się niemal 40 drużyn.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W uroczystym otwarciu zawodów łazików marsjańskich wzięli udział poseł RP Krzysztof Lipiec, rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Zbigniew Koruba, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Sułek, prezydent Kielc Bogdan Wenta, Łukasz Wilczyński – prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator wydarzenia.

Jedną z największych atrakcji tegorocznej edycji jest Mars Yard, czyli marsjański tor, będący areną zmagań dla zawodników. Organizatorzy zdecydowali, że w tym roku w Kielcach powstanie największy na świecie, niemal dwumetrowy wulkan marsjański. Precyzyjne odtworzenie geologicznej historii gleby obszaru Elysium Planitia sprawia, że kielecki projekt będzie jedyną tego typu instalacją na świecie.
Obok zmagań przedstawicieli uczelni technicznych, biorących udział w zawodach w trybie zdalnym i stacjonarnie, goście wydarzenia mogą zwiedzić stoiska wystawiennicze. Wystawcy przedstawiają ciekawe kosmiczne projekty, przeprowadzają naukowe eksperymenty i pokazy. Goście mogą dowiedzieć się, jak powstały kratery na księżycu, czym jest tzw. “trash art”, budują własny łazik, obejrzą także roboty, zestawy konstrukcyjne, eksperymenty chemiczne. Dostępna jest również wystawa fotograficzna NASA „From the Moon to Mars”.

Tor marsjański
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Drugą częścią wydarzenia jest Strefa Inspiracji, w ramach której na odwiedzających czekają liczne prelekcje i warsztaty. Każdy z trzech dni ma motyw przewodni. W piątek, 10 września eksperci przybliżą temat Marsa i planów dotyczących załogowych misji na Czerwoną Planetę. Drugi dzień ERC poświęcony zostanie Księżycowi i jego biznesowo-ekonomicznemu potencjałowi oraz komercjalizacji sektora kosmicznego. Tegoroczną edycję wydarzenia zakończą rozmowy na temat technologii kosmicznych na Ziemi oraz sukcesów polskich i zagranicznych firm w tej dziedzinie. W gronie wykładowców są m.in. były amerykański astronauta Robert D. Cabana, wieloletni szef Centrum Kosmicznego NASA na Florydzie, inżynierowie dziedzin astronautyki i aeronautyki, fizyki, robotyki, technologii kosmicznych: Robert Zubrin, Andrea Merlo, Joe Cassady i wielu innych.

Jednocześnie, w ramach imprezy trwają warsztaty oraz interaktywne gry, zaplanowano także e-turniej Rover Mechanic Challenge dla pasjonatów robotyki i gier komputerowych.

Robot kroczący
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Zakończenie imprezy zaplanowano na godz. 17.00 w niedzielę 12 września.

Więcej informacji o zawodach łazików i towarzyszących im wydarzeniach odnaleźć można na stronie internetowej European Rover Challenge.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this