Znajdź nas na

FAKTY

Kraska: w następnych dniach zachorowań będzie zdecydowanie więcej!

Symulacje wskazują, że szczyt zachorowań na koronawirusa przypadnie na przełom marca i kwietnia – mówił w niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że w następnych dniach zachorowań będzie zdecydowanie więcej. Zapewnił, że jeżeli chodzi o liczbę łóżek to „mamy bufor bezpieczeństwa”.

Warszawa, 18.02.2021. Koronawirus w Polsce. Oddział intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem w jednoimiennym szpitalu zakaźnym CSK MSWiA w Warszawie 18 bm. (aldg) PAP/Leszek Szymański

„Niestety szczyt zachorowań jest jeszcze przed nami, dzisiejszy wynik jest o 4,5 tys. większy niż z poprzedniej niedzieli, w następnych dniach zachorowań będzie zdecydowanie więcej” – powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceszef resortu zdrowia.

Wiceminister pytany, kiedy nastąpi szczyt zachorowań na Covid-19 wskazał: „Symulacje mówią, że to jest przełom marca i kwietnia. Mam nadzieję, że to będzie wcześniej, szczególnie, że od tej soboty działają w całym kraju restrykcje”.

W ocenie Kraski wprowadzone obostrzenia powinny przynieść zakładany cel, „czyli zmniejszenie ilości nowych zakażeń”. Podkreślił, że przyniosły one zamierzony efekt na Warmii i Mazurach, gdzie zostały wcześniej wprowadzone.

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że nowa brytyjska mutacja jest zdecydowanie bardziej zakaźna i bardziej podatni na nią są młodzi ludzie, także dzieci, „czego w poprzednich falach nie obserwowaliśmy”.

„Przebieg choroby u osób młodych jest nie tylko cięższy, ale bardziej gwałtowny” – podkreślił. Zwrócił uwagę, że pogorszenie stanu zdrowia następuje bardzo szybko, „duża część miąższu płucnego jest bardzo szybko zajęta przez wirusa”. Zaapelował o większą czujność i ostrożność. „Nie leczmy się na własną rękę, nie udawajmy, że ten wirus nas nie zmoże” – mówił.

Kraska ocenił, że jeżeli chodzi o liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19, to „mamy bufor bezpieczeństwa”. „Także w nadchodzącym tygodniu tych łózek zdecydowanie nam przybędzie” – zapewnił. Dodał, że celem jest, było ich więcej o 8,3 tys. – na poziomie ponad 37 tys.

„Może zabraknąć niestety personelu medycznego” – powiedział. Wskazał, że „wieloletnie zaniedbania, jeżeli chodzi o kształcenie lekarzy, trudno nadrobić w ciągu kilku lat”.

Wiceminister zaapelował o ścisłe przestrzeganie zalecanych zasad sanitarnych i zachęcił do szczepienia się. „Nawet podanie pierwszej dawki zmniejsza możliwość hospitalizacji od 80 do 90 proc. (…) jesteśmy w dużym procencie zabezpieczeni przed ciężkim przebiegiem ewentualnego zakażenia koronawirusem” – zaznaczył.

Jak poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia, badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 21 tys. 849 osób, zmarło 140 osób. (PAP)

maja/ amac/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this