Znajdź nas na

FAKTY

Kruchy lód to śmiertelna pułapka! 

Zimowy krajobraz to zachęta zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, aby korzystać z uroków tej pory roku. Niestety zima bywa również niebezpieczna, nie tylko, jeśli chodzi o warunki panujące na drogach, ale także lekkomyślne zabawy na zamarzniętych jeziorach, czy akwenach wodnych. Lód ulega tam ciągłym zmianom, również dobowym, a na całym zbiorniku nigdy nie ma tej samej grubości. Kruchy lód to śmiertelna pułapka. Chwila lekkomyślności może zakończyć się tragicznie i kosztować utratę zdrowia, a nawet życia.

Źródło: naOSTRO.info

Ostrowieccy mundurowi przypominają, że minusowe temperatury powietrza sprawiły, że zamarzły jeziora i zbiorniki wodne. Pozornie dobrze wyglądający lód pokrywający te akweny, w rzeczywistości może być za słaby, aby utrzymać ciężar ludzkiego ciała. Często przy brzegu lód wydaje się gruby, a po kilku krokach jest już bardzo kruchy i cienki. Pamiętajmy również, że zalegający na pokrywie lodowej śnieg potrafi być bardzo zdradliwy. Pod warstwą śniegu trudno ocenić zagrożenie, ponieważ nie widać grubości lodu, przerębli i innych niebezpiecznych miejsc. Ponadto śnieg jest dodatkowym obciążeniem tafli lodu i zmniejsza jej  wytrzymałość. Wielu tragedii, do których dochodziło w przeszłości nad zamarzniętymi akwenami można byłoby uniknąć, gdyby tylko przestrzegano tam podstawowych zasad bezpieczeństwa.  Dlatego warto uczulać  dzieci na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. 

– Kontrolujmy najmłodszych, gdzie i jak się bawią. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc – apelują mundurowi. 

Co robić gdy załamie się lód?

  • jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni.
  • w kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej.

Kiedy zauważysz osobę tonącą:

  • w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe (telefon 112).
  • najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko, gdyż dochodzi do wyziębienia organizmu.
  • udzielając pomocy, nie biegnij w kierunku osoby poszkodowanej, ponieważ zwiększasz w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się również pod Tobą. Do tonącego najlepiej zbliżyć się czołgając po lodzie.
  • jeśli w zasięgu ręki masz do dyspozycji długi szalik, grubą gałąź lub sanki, spróbuj podczołgać się na taką odległość, aby możliwe było podanie tego typu przedmiotu poszkodowanemu.
  • po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia (lub samochodu), aby zapobiec dalszej utracie ciepła.
  • do czasu przyjazdu służb ratunkowych, często sprawdzaj stan poszkodowanej osoby. W razie konieczności rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
  • gdy poszkodowany jest przytomny można podać mu słodkie i ciepłe płyny do picia.

Pamiętaj! Wchodząc na zamarznięty zbiornik wodny zawsze ryzykujesz! Tylko dobrze zorganizowane i nadzorowane lodowisko gwarantuje bezpieczną zabawę!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Awantura w szpitalu: Ostrowczanin zaatakował policjantów!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this